Domů
Elektřina
National Grid jedná s DeepMind o využití umělé inteligence pro řízení soustavy v Británii

National Grid jedná s DeepMind o využití umělé inteligence pro řízení soustavy v Británii

Londýnský AI start-up DeepMind, který byl v roce 2014 koupen Googlem, jedná s provozovatelem přenosové soustavy v Británii, National Grid, o využití umělé inteligence k udržování vyrovnané bilance nabídky a poptávky v elektrizační soustavě. Informoval o tom deník Financial Times.

„Jsme v rané fázi diskuzí s National Grid a dalšími velkými poskytovateli o tom, jak bychom mohli řešit jejich nejrůznější problémy. Bylo by úžasné ušetřit 10 % spotřeby energie v zemi pouze optimalizací bez výstavby jakékoliv nové infrastruktury,“ tvrdí Demis Hassabis, výkonný ředitel DeepMind.

Úloha National Grid v zajišťování toho, aby v každý okamžik bylo v soustavě vyráběno stejné množství elektrické energie, jako je spotřebováváno, se stává stále složitější. Důvodem je zvyšující se podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, především solárních a větrných elektráren, které se vyznačují nestálou výrobou závislou na počasí.

Algoritmy společnosti DeepMind by mohly přesněji předpovídat vzorce vyskytující se v nabídce a poptávce po elektřině a pomoci řídit elektrizační soustavu efektivněji.

„Je tu obrovský potenciál pro to, aby prediktivní technologie strojového učení pomáhaly energetickým systémům snížit jejich dopad na životní prostředí. Jednou opravdu zajímavou možností je, zda bychom mohli pomoci National Grid maximalizovat využití obnovitelných zdrojů energie díky používání strojového učení pro předpovídání špiček v poptávce a nabídce (elektřiny),“ tvrdí společnost DeepMind s tím, že je v procesu zkoumání možného partnerství.

National Grid není jedinou společností, která zvažuje implementaci umělé inteligence pro zefektivnění procesů v energetice. Využití podobné technologie strojového učení, založené na neuronových sítích, nedávno oznámila společnost Siemens. Ta pomocí umělé inteligence nepřetržitě optimalizuje provoz a řízení spalování v plynových turbínách a díky tomu snižuje emise oxidů dusíku vzniklé spalovacím procesem a navyšuje životnost turbín.

„Jsme ve velmi raných fázích zkoumání potenciálu práce s DeepMind a objevování příležitostí, které by nám mohli nabídnout. Jsme vždy nadšeni z objevování toho, jak mohou nejnovější pokroky v technologii přinést zlepšení výkonnosti, zajistit co nejlepší využití energie z obnovitelných zdrojů a ušetřit peníze koncovým zákazníkům,“ tvrdí national Grid.

DeepMind spoří v datových centrech Google 40 % energie na chlazení

Loni v červenci DeepMind oznámila, že její učící se algoritmy trvale snížily spotřebu energie pro chlazení v datových centrech Googlu o 40 %.  To vše díky využití algoritmů, které efektivněji předvídají zatížení chladících systémů a regulační techniky. Podle odhadů analytiků by to mohlo pro Google znamenat úsporu stovek milionů dolarů.

„Vzhledem k tomu, že to funguje tak dobře, rozšiřujeme tuto technologie v rámci Googlu. Zároveň bychom ovšem chtěli prozkoumat možnosti využití v měřítku National Grid. Myslíme si, že neexistuje žádný důvod, proč bychom nemohli uvažovat  o celé národní síti stejným způsobem jako o datovém centru,“ uvedl Hassabis.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Jak ušetřit elektřinu? Sledujte hlavně chladničku, sušičku a myčku
24. září 2022, 16:24
Německé velkoobchodní ceny elektřiny prudce porostou. Klesat začnou až od roku 2024, tvrdí analýza
23. září 2022, 15:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se