Domů
Elektřina
Zvýšení bezpečnosti jaderných elektráren? Odpovědí je robot RIANA

Zvýšení bezpečnosti jaderných elektráren? Odpovědí je robot RIANA

RIANA není jméno popové hvězdy, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale zkratkou pro Robot for Investigations and Assessments of Nuclear Areas, robota pro vyšetřování a posuzování jaderných prostorů.

Robot byl vyvinut francouzskou energetickou společností Areva aby se stal podle slov společnosti „švýcarským armádním nožem jaderné robotiky.“ Jedná se v podstatě o mechanizovanou platformu, na kterou mohou být připevněna výměnná zařízení v podobě senzorů měřících radioaktivitu látek, teplotu nebo úchopná zařízení například pro odebírání vzorků.

Mechanizovaná platforma může být osazena koly nebo pásy a obsahuje zabudované trojrozměrné termální kamery, které zobrazují operátorům okolí v reálném čase. Orientace robota v těsných prostorách je zajištěna lasery, které umožňují rozeznávání a vyhýbání se překážkám.

 

{{unknown}}

 

První model byl doručen francouzské komisi pro atomovou energii (AEC), která byla ohromena a objednala druhý model s větším množstvím funkcí. Zájem projevilo i několik provozovatelů jaderných elektráren.

RIANA byla ve vývoji tři roky. Vše začalo v roce 2012, společnost Energid technologies přizpůsobila svůj operační systém Actin pro roboty potřebám Arevy. Software byl původně vyvinut pro NASA, aby zjednodušil rozhraní mezi vesmírnými roboty a pracovníky, jež je ovládají.

RIANA může provádět úkoly bez přítomnosti lidské obsluhy, software je navržen tak, aby si robot našel svou vlastní cestu a pracoval autonomně. Ovládací rozhraní poté umožňuje lidský zásah kdykoliv v průběhu vykonávané operace.

Pro dokončení mise není překážkou ani přerušení komunikace, robot je schopen se samostatně dostat do své výchozí polohy, stejně jako by byl řízen lidským operátorem.

Podle Thierry Vareta, technického ředitele oddělení demontáže a služeb Arevy, se RIANA hodí pro demontáž jaderných operací zejména v případech, kdy radiace překročí hranici nebezpečnou pro člověka.

„Areva má rozsáhlé zkušenosti ve vývoji tohoto typu technologií a nabízí širokou škálu doplňkových robotických zařízení, které jsou navrženy taky, aby mohly pracovat společně,“ dodává Varet.

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.