Domů
Ropa
Norský ropný fond v krizi?

Norský ropný fond v krizi?

Norský ropný fond zažívá letos poměrně divokou sezónu. Debaty ohledně toho, kolik by z něj mělo být utraceno na státní náklady, jsou stále ožehavější – v roce 2016 bylo z fondu vybráno nejvíc v historii. Otázka toho, jak bude fond v budoucnosti spravován, je v současnosti diskutována jak v politických, tak i ekonomických kruzích.

Čerpat či nečerpat

Vládní penzijní fond, jak se norský ropný fond oficiálně nazývá, je jedním z největších suverénních fondů svého typu na světě s tržní hodnotou v současnosti okolo 7 bilionů norských korun. Původní myšlenkou fondu, založeného na počátku 90. let, bylo kumulovat výnosy z ropy a finanční zdroje tak ochránit pro budoucí generace. Norská vláda má tedy stanoven limit, kolik z fondu může použít na krytí výdajů z rozpočtu (konkrétně jde o 4 %).

Guvernér norské národní banky Øysten Olsen ale nevidí ve vyšším čerpání z fondu až takový problém. Odborníci jsou tak nyní rozděleni na dva tábory – jedni upozorňují, že z fondu měly začít brát až budoucí generace, druzí upozorňují, že by se pozornost měla soustředit spíše na řešení problémů fondu spojených s nízkou cenou ropy a nižší očekávanou mírou návratnosti pro investora. Vláda začíná být také nařčena, že její výdaje jsou příliš vysoké.

V letošním roce poprvé bylo z fondu odčerpáno více než do něj přiteklo. Zdroj: Financial Times

 

Víc peněz odešlo

Až do letošního roku, byla částka vyňatá z fondu vždy menší než ta, která do něj díky ropě přitékala. V druhém čtvrtletí bylo z fondu vybráno 24 miliard NOK, přičemž v prvním to bylo 21. Je očekáváno, že do konce roku se částka navýší o dalších 40 miliard. Výnosy získané z daní z vytěžené ropy společně s dividendami ze státních společností v letošním roce Norsku značně klesly.

Již v lednu byla stanovena komise odborníků, kteří zkoumali, zda by se investiční management fondu neměl pozměnit, konkrétně zda by se nemělo upustit od přílišného investování do dluhopisů. Dle guvernéra by dluhopisy měly tvořit pouze 20-25 % investičního portfolia, zbytek by měl být kryt investicemi do vlastního kapitálu, ale také movitého majetku.

Management fondu se snaží rozložit investiční riziko investováním do firem s různým zaměřením. Zdroj: Fiancial Times

Prozatím v pořádku

I přes současné otřesy je fond stále poměrně stabilní a vyšší výběry v porovnání s nízkými příjmy mu moc neubližují. Dle Espena Henriksena, profesora na BI Norwegian Business School, už nyní fond částečně dostál svému účelu.

Jedním z prvotních motivací za vytvořením fondu bylo totiž investovat ropné bohatství do pestřejší škály aktiv a do budoucna tak zbavit norskou ekonomiku závislosti na černém zlatu.

„Je rozhodně lepší fond mít, než nemít,“ řekl Henriksen.

Zdroj úvodního obrázku: ht.no

Štítky:

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.