Domů
Společnosti
ČEPS za tři čtvrtletí roku vzrostl zisk před zdaněním meziročně o 513 milionů Kč
Zdroj: ČEPS, a.s.

ČEPS za tři čtvrtletí roku vzrostl zisk před zdaněním meziročně o 513 milionů Kč

Společnosti
Bez komentáře
20. prosinec 2021, 12:43
ČTK
Provozovateli energetické přenosové soustavy ČEPS vzrostl za tři čtvrtletí letošního roku meziročně zisk před zdaněním o 513 milionů korun na 3,2 miliardy korun. Celkové výnosy proti stejnému období roku 2020 vzrostly zhruba o 17,8 miliardy na 37,8 miliardy korun. Náklady před zdaněním meziročně stouply na dvojnásobek, tedy na 34,5 miliardy korun. Vyplývá to z podkladů, které dnes společnost poskytla ČTK.
„V roce 2021 pokračuje ve společnosti ČEPS rozsáhlý rozvoj přenosové soustavy, jehož součástí jsou zejména modernizace transformoven, obměna transformačních vazeb, výstavba nových vedení a posílení přenosové kapacity některých stávajících vedení. ČEPS na tyto aktivity do konce třetího čtvrtletí letošního roku vynaložila 2,7 miliardy korun,“ řekl předseda představenstva ČEPS Martin Durčák.

Akciová společnost ČEPS je regulovaným subjektem. Jako taková může dosáhnout pouze úrovně zisku stanovené regulačními parametry určenými Energetickým regulačním úřadem (ERÚ). Korekční faktory ovlivňují hospodářské výsledky vždy s dvouletým posunem.

Ilustrační foto

Na celkovém objemu výnosů se nejvíce podílely tržby za prodej licencovaných služeb, konkrétně rezervaci kapacity a použití sítí. Objem celkových výnosů i nákladů stejnoměrně ovlivnily činnosti spojené s přenosem energie v rámci evropských propojených trhů.

Za první tři čtvrtletí roku 2021 bylo přeneseno celkem 48.525 GWh energie. Objem přenesené energie je ovlivňován změnami ekonomických a hospodářských podmínek ČR, tedy spotřebou elektrické energie, objemem tranzitu i dalšími faktory.

ČEPS působí v ČR jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od ERÚ. Udržuje, obnovuje a provozuje 44 rozvoden se 79 transformátory a vedení o celkové délce přes 5691 kilometrů. Sto procent akcií společnosti vlastní přes ministerstvo průmyslu a obchodu stát.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se