Domů
Společnosti
České Energo-Pro příští rok dostaví 2 vodní elektrárny v Turecku
Kaplan turbine, hydroenergy

České Energo-Pro příští rok dostaví 2 vodní elektrárny v Turecku

Společnosti
Bez komentáře
15. duben 2019, 12:44
ČTK

Česká skupina Energo-Pro příští rok dostaví dvě vodní elektrárny v Turecku – Karakurt a Alpaslan 2. Druhá jmenovaná bude mít nádrž větší než nejrozlehlejší přehrada v Česku, kterou je s 4870 hektary Lipno. Alpaslan 2 bude mít rozlohu asi 5500 hektarů a instalovaný výkon 280 megawattů. Podobný výkon má v Česku třeba elektrárna na Orlíku s 364 megawatty. Menší Karakurt má mít rozlohu 1400 hektarů a výkon 99,5 megawattů. Energo-Pro to dnes oznámilo v tiskové zprávě. Obě turecké elektrárny budou stát dohromady v přepočtu přes 16 miliard korun.

Elektrárna Karakurt je nyní podle Energo-Pro hotova asi ze dvou třetin. Skupina chce koncem roku napouštět vodní nádrž. Do sítě má být elektrárna připojena do dubna 2020. Větší elektrárna Alpaslan 2 je hotova asi z poloviny.

Do provozu ji chce Energo-Pro spustit k srpnu 2020. Podle firmy bude Alpaslan 2 devátou největší přehradou v Turecku a největší soukromou nádrží. Osm větších přehrad vlastní turecký stát.

„Během příštích dvou let tak skupina s hlavním sídlem v Praze navýší instalovaný výkon svých vodních zdrojů v této zemi (Turecku) na zhruba pětinásobek,“ uvedla mluvčí Energo-Pro Hana Hikelová.

Firma v souvislosti se stavbou elektráren spustila nový dceřiný závod Litostroj Türkiye na výrobu turbín a generátorů v Ankaře. Prvními díly, které vyrobil, byly spirály pro elektrárnu Karakurt.

„Na zakázce pro Karakurt se podílí i další významná firma z naší průmyslové části – česká společnost Litostroj Engineering (dříve ČKD Blansko Engineering), která zajistila jak vývoj, tak kompletní hydraulické testy Francisových turbín,“ doplnil výkonný ředitel Energo-Pro Pavel Váňa.

Náklady na elektrárnu Alpaslan 2, včetně nových silnic a přenosových elektrických sítí, přesáhnou podle Energo-Pro 500 milionů dolarů (asi 11,32 miliardy korun). Náklady na elektrárnu Karakurt činí asi 220 milionů dolarů (zhruba 4,98 miliardy korun).

Skupina Energo-Pro provozuje vodní elektrárny ve střední a východní Evropě, kolem Černého moře a na Kavkazu. Firma postupně expandovala do Bulharska, Gruzie a Turecka. Společnost se zabývá i distribucí a prodejem elektřiny, účastní se rovněž mezinárodního obchodu s elektřinou.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se