Domů
Společnosti
České Energo-Pro příští rok dostaví 2 vodní elektrárny v Turecku
Kaplan turbine, hydroenergy

České Energo-Pro příští rok dostaví 2 vodní elektrárny v Turecku

Česká skupina Energo-Pro příští rok dostaví dvě vodní elektrárny v Turecku – Karakurt a Alpaslan 2. Druhá jmenovaná bude mít nádrž větší než nejrozlehlejší přehrada v Česku, kterou je s 4870 hektary Lipno. Alpaslan 2 bude mít rozlohu asi 5500 hektarů a instalovaný výkon 280 megawattů. Podobný výkon má v Česku třeba elektrárna na Orlíku s 364 megawatty. Menší Karakurt má mít rozlohu 1400 hektarů a výkon 99,5 megawattů. Energo-Pro to dnes oznámilo v tiskové zprávě. Obě turecké elektrárny budou stát dohromady v přepočtu přes 16 miliard korun.

Elektrárna Karakurt je nyní podle Energo-Pro hotova asi ze dvou třetin. Skupina chce koncem roku napouštět vodní nádrž. Do sítě má být elektrárna připojena do dubna 2020. Větší elektrárna Alpaslan 2 je hotova asi z poloviny.

Do provozu ji chce Energo-Pro spustit k srpnu 2020. Podle firmy bude Alpaslan 2 devátou největší přehradou v Turecku a největší soukromou nádrží. Osm větších přehrad vlastní turecký stát.

„Během příštích dvou let tak skupina s hlavním sídlem v Praze navýší instalovaný výkon svých vodních zdrojů v této zemi (Turecku) na zhruba pětinásobek,“ uvedla mluvčí Energo-Pro Hana Hikelová.

Firma v souvislosti se stavbou elektráren spustila nový dceřiný závod Litostroj Türkiye na výrobu turbín a generátorů v Ankaře. Prvními díly, které vyrobil, byly spirály pro elektrárnu Karakurt.

„Na zakázce pro Karakurt se podílí i další významná firma z naší průmyslové části – česká společnost Litostroj Engineering (dříve ČKD Blansko Engineering), která zajistila jak vývoj, tak kompletní hydraulické testy Francisových turbín,“ doplnil výkonný ředitel Energo-Pro Pavel Váňa.

Náklady na elektrárnu Alpaslan 2, včetně nových silnic a přenosových elektrických sítí, přesáhnou podle Energo-Pro 500 milionů dolarů (asi 11,32 miliardy korun). Náklady na elektrárnu Karakurt činí asi 220 milionů dolarů (zhruba 4,98 miliardy korun).

Skupina Energo-Pro provozuje vodní elektrárny ve střední a východní Evropě, kolem Černého moře a na Kavkazu. Firma postupně expandovala do Bulharska, Gruzie a Turecka. Společnost se zabývá i distribucí a prodejem elektřiny, účastní se rovněž mezinárodního obchodu s elektřinou.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.