ČEZ vyhlásil výběrové řízení na dostavbu horkovodu z Temelína do Budějovic
ČEZ vyhlásil nové zadávací řízení na dostavbu horkovodu z Temelína do Českých Budějovic. ČTK to zjistila z věstníku veřejných zakázek. Po únorovém úpadku firmy Tenza, která horkovod stavěla od března 2019, zbývá dokončit 11 z 26 kilometrů. Nového dodavatele stavby za víc než 1,4 miliardy Kč chtějí energetici vybrat letos na podzim, řekl na dotaz ČTK temelínský mluvčí Marek Sviták.
Horkovod měl začít dodávat teplo do Českých Budějovic na přelomu loňského a letošního roku. Od konce loňského roku ale práce na projektu stojí.
Při výběru nového dodavatele musí ČEZ postupovat podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Zájemci mají na přihlášku 30 dní, musí mít kromě jiného zkušenosti s podobným typem staveb. „Vyhlášení výběrového řízení je aktuálně jedinou možností, kterou nám legislativa umožňuje,“ uvedl Sviták. Jak dodal, tendr bude mít několik kol. „Od kvalifikace, přes podání nabídek, jednání, finalizace nabídek až po vyhodnocení,“ uvedl Sviták.
ČEZ vypsal zadávací řízení poté, co se půl roku zkoušel s firmou Tenza domluvit. Její vedení na konci února vyhlásilo úpadek. Problémy s insolvencí Tenzy mají také Teplárny Brno, pro které měla vyměnit parovody za horkovody v Brně Poříčí. Ani zde Tenza projekt nedokončí a Teplárny budou řešit výběr nového zhotovitele. Upozornila na to Česká televize (ČT)
Práce na horkovodu zastavila Tenza v závěru loňského roku. Důvodem byly problémy, které společnost zdůvodnila hlavně pandemií koronaviru a s tím spojeným odkladem plateb. Z 26 kilometrů potrubí předala společnosti ČEZ 15 kilometrů. Problémy zaviněné úpadkem Tenzy evidují i její subdodavatelé: ČT minulý týden uvedla, že nedostali zaplaceno zhruba 300 milionů korun.
„Společnosti Tenza jsme zaplatili v souladu se smlouvou za všechny řádně dokončené, předané a doložené práce. Nemůžeme platit za jednu práci dvakrát, případně za nedokončenou práci,“ řekl Sviták.
ČEZ uplatňuje po firmě Tenza pohledávku přes miliardu Kč. Upozornily na to Hospodářské noviny a server motejlekskocdopole.com. Tenza dluží i bankám; Komerční banka eviduje pohledávky v řádech stovek milionů, jak vyplývá z insolvenčního rejstříku.
Temelínské teplo by mělo pokrýt 30 procent výroby tepla pro České Budějovice, zbytek zajistí teplárna z vlastních zdrojů.
Mohlo by vás zajímat:
Takhle se to dělá,
zadám si práci u Tenzi, ta to zadá subdodavatelům, těm nezaplatí. No a poté, co zkrachuje i Tenza i dodavatelé, udělá se nové výběrové řízení (reportéři ČT 8.3.2021). Jako akcionář to beru pozitivně - dobře to ČEZ udělal.
Ovšem jako dodavatel bych teď ve vztahu k ČEZu byl extrémně opatrný a nechal si platit práci přes notářskou zálohu.
A udělal ČEZ špatně ? To jako může za to, že mu dodavatel nedodal dílo a zkrachoval ?
Kdepak, já přece psal, že jako akcionář jsem spokojen :D
Váš popis není vyšperkován do detailu. Chybí v něm nepodstatná maličkost ve výši přesahující jednu miliardu kterou ČEZ inkasuje zpět. Jelikož pochybuji, že by dopředu zaplatil něco co není dodáno, tak je to celkem slušný vývar pro jeho mananenažerstvo.
ČEZ se tím stává zcela vyškoleným. Detailně okoukal od státu jak se kroutí krkem špinavým kapitalistům, kteří měli tu drzost s ním navázat smluvní stav. A jelikož státní představitelé ČR jsou historicky v této činnosti cvičeni (vzpomeňte na Klému jak se chvástal, že jezdí do sovětského svazu nechat se v tom školit bolševikem). Takže ČEZ je pravděpodobně přípravka pro dráhu politika.
Co tím číslem myslíte? Vy už jste někde četl, jak správce v souladu s výborem věřitelů ohodnotil a rozprodal aktiva Tenzy? Není mezi nimi třeba právo ke vstupu na zbývající pozemky nebo výkopy a roury v blátě?
A to chtějí stavět JE.
Stačí do smlouvy s dodavatelem dát ustanovení o tom že ČEZ je oprávněn platby přesměrovat na subdodavatele pro případ ......
Samozřejmě. Už je jasné jakým způsobem chce ČEZ dosáhnout ceny 160miliard. Zkrachuje sice fůra dodavatelů, ale ČEZ bude king.
Jak před 25 lety poznamenal kamarád. První v jakékoli firmě je majitel a hned druhý je právník. Ostatní jsou v podstatě k ničemu.
Stačilo tam dát povinnost zhotovit alespoň 50% zakázky bez subdodavatelů. Tenza tady byla pouhý organizátor a přeprodavač.
Tím by všichni obchodníci vypadli z trhu.
Ted jestli zvládne ČEZ řídit stavbu Dukovan II tak, jako to ukázal zde nebo již dříve při svém balkánském dobrodružství nebu u větrných elektráren na Baltu, tak se náme na co těšit.
Nepodceňoval bych Vámi popsaná dobrodružství. Jen je zapotřebí najít kdo byl zadavatelem leckomu známého výsledku a co opravdu bylo cílem zadavatele.
Pane Vaněčku, ČEZ tu stavbu neřídil, zadal ji zhotoviteli, který ji měl předat v termínu hotovou. Že to nezvládl opravdu není vina ČEZu. TENZA v ČR fungovala řadu let a dělala i velké projekty. Nebyl důvod jí projekt nedat, když vyhrála ve výběrovém řízení.
Tento způsob výběru přímo volá po podvodu.Cena je podseknutá a zisk se vytvoří ze subek (ty pak zkrachují).ČEZ má na případu obří podíl, taková zakázka se musí dozorovat, vč. komunikace (subky).Slova o penále (miliarda) jsou o ničem-žádný peníze už neuvidí.Dostavba bude stát dvakrát tolik, než byla původní cena
(1.5 miliardy) a za dva roky to nebude.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se