Domů
Elektřina
Českobudějovická teplárna modernizovala za 25 mil. Kč turbínu
Teplárna České Budějovice

Českobudějovická teplárna modernizovala za 25 mil. Kč turbínu

Českobudějovická teplárna modernizovala turbínu, která nyní vyrobí ze stejného množství páry více elektřiny. Rekonstrukce trvala téměř rok a stála 25 milionů korun. Turbína TG5 je jedním z důležitých zařízení, které vyrábí elektřinu kombinovaným způsobem. Modernizace zajistí, že při maximálním průchodu páry 100 tun za hodinu vzroste výroba elektřiny za 24 hodin o víc než 70 MWh. ČTK o tom informoval mediální zástupce českobudějovické teplárny Zdeněk Zuntych.

„Vyrobíme tak víc elektřiny při stejné výrobě páry, která turbínu pohání. Znamená to pro nás nižší měrné náklady a vyšší účinnost. Zvláště v létě, kdy jsou odběry tepla minimální, se díky tomu stabilizuje i provoz celé teplárny,“ řekl místopředseda představenstva společnosti Martin Žahourek.

Spotřeba uhlí na jednotku vyrobené energie tím klesne, stejně jako emise škodlivin vypouštěné do ovzduší. Například podíl oxidu uhličitého se sníží o čtyři procenta.

„Původně měla turbína větší výkon, ale v posledních letech byl její provoz v letním a přechodném období už v dolní polovině provozního rozsahu. Tedy i málo účinný a na hranici technických možností. To negativně ovlivňovalo provozní a ekonomické výsledky,“ dodal Žahourek.

Modernizace turbíny představuje další krok v plánu snižování ztrát společnosti a zvyšování účinnosti výrobních a distribučních zařízení.

Z toho mají užitek i obyvatelé města a firmy napojené na centrální systém teplovodů, neboť cena tepla je pro ně stále atraktivní – druhá nejlevnější v kraji a ve spodní části těch republikových. Cena tepla pro domácnosti v Českých Budějovicích od ledna 2016 činí 586,39 Kč/GJ včetně DPH.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.