Domů
Společnosti
EDF netrpělivě čeká na reformu jaderného sektoru. Bez ní budeme druhořadou energetikou, tvrdí její šéf

EDF netrpělivě čeká na reformu jaderného sektoru. Bez ní budeme druhořadou energetikou, tvrdí její šéf

Elektrárenská společnost EDF se stane pouze druhořadou energetikou, pokud nedojde k restrukturalizaci její francouzské jaderné divize a reformě podmínek pro jaderné elektrárny ve Francii. Restrukturalizace společnosti a s tím spojená reformace jaderné energetiky je aktuálně předmětem vyjednávání v Bruselu.

Ředitel francouzské společnosti EDF Jean-Bernard Levy si v rámci prezentace hospodářských výsledků společnosti postěžoval na průběh jednání o restrukturalizaci společnosti EDF. Diskuze totiž neprobíhají zdaleka tak rychle, jak si představoval.

Hlavní zdržení představuje jednání s Evropskou unií ohledně restrukturalizace a reformy podmínek pro provoz jaderných elektráren. Kromě oddělení jaderných aktiv EDF do samostatné společnosti by se totiž měly zvýšit i minimální garance, za které je elektřina z jaderných elektráren prodávána třetím osobám. To se jeví v rámci posuzování Evropskou unií jako hlavní problém. V případě EDF, ve které je většinovým vlastníkem francouzský stát, by se totiž mohlo jednat o nedovolenou státní podporu.

Pro EDF je dle vyjádření generálního ředitele reforma mimořádně důležitá i z hlediska financí. Zdržení, které by znamenalo dokončení reformy po roce 2023, by mohlo mít negativní finanční dopad na společnost.

Jsme rádi, že můžeme říci, že jsme nějak zabezpečení do konce roku 2022 a díky tomu máme dostatek času na přípravu restrukturalizace s francouzskou vládou,“ uvedl v konferenčním hovoru s analytiky generální ředitel společnosti EDF Jean-Bernard Levy.

EDF má před sebou řadu významných nákladů, především údržba stárnoucích francouzských jaderných elektráren v následujících letech bude významnou zátěží . K tomu nepomáhají ani vyšší náklady se stavbou jaderné elektrárny Flamanville, Olkiluoto a Hinkley Point C. O tíživosti situace svědčí i to, že se po finančně slabším roce 2020 společnost dohodla s francouzskou vládou, že jí jako ústupek bude dividenda vyplacena v akciích.

EDF zvýšila cíl provozovaného výkonu v OZE na 60 GW a plánuje rozvíjet jádro

Společnost zároveň reaguje na aktuální vývoj na energetickém trhu a obdobně jako její konkurenti se zaměřuje na rozvoj obnovitelných zdrojů. Nedávno dokonce zvýšila svůj cíl, dle kterého má mít v roce 2030 celkem 60 GW instalovaného elektrického výkonu v obnovitelných zdrojích.

Jako tradiční výrobce elektřiny z jaderných zdrojů ovšem plánuje i další rozvoj jaderné energetiky. Do roku 2030 má na trh uvést novou generaci jaderného reaktoru type EPR a dokonce i jeden malý modulární reaktor.

Mezi lety 2017 a 2030 chce navíc snížit svoje emise C02 na polovinu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Milan Vaněček
20. únor 2021, 16:15

I v jaderné Francii musí vlastník JE a případný jaderný investor žádat o podporu, o zaručenou minimální cenu výkupu elektřiny vyrobené v JE.

A to je po 60 letech uvedení jaderné technologie do praxe.

Píši to zde neustále, BNEF a Lazards to neustále dokumentují na cenovém vývoji všech technologií (LCOE): jaderné elektrárny nemohou cenově obstát v konkurenci nových, stále výkonějších a levnějších větrných a fotovoltaických elektráren, jejichž počet neustále roste geometrickou řadou.

Emil
20. únor 2021, 19:31

Jde úplně o něco jiného než o podporu, ve skutečnosti o pravý opak, a sice o mechanismus ARENH, který EDF ukládá povinnost prodávat ročně 100 TWh za pevnou cenu 42 €/MWh, tj. pod její aktuální forwardovou tržní cenou. EDF naopak chce tuto regulaci zrušit a prodávat elektřinu za tržní cenu.

Vinkler
20. únor 2021, 19:35

Ocituji klasika : To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou.

Dotované elektrárny s povinným výkupem, No jo no.

Ale když se podíváte na cenu dánského větrného ostrova,( asi předevčírem na OEn?) najednou je ta investice cca 2x-3x dražší než ekvivalent JE.

Josef
20. únor 2021, 20:03

Podle našeho MPO je síť postavená na mixu OZE + plyn v podmínkách ČR 2x dražší než jaderná varianta jedy dvojnásobek cen el. energie pro obyvatelstvo + samozřejmě rozsáhlá devastace krajiny větrnou energetikou

Carlos
20. únor 2021, 20:11

A na datech ze kterého roku to stavěli? Už jsem viděl lidi vehementně dokazovat jak má FVE mizerné EROEI... na datech z období 2000-2005. Jednoduchý přepočet trojčlenkou ukázal značný nárůst ukazatele. Jen aby to nebylo s MPO pořádně. Máte link?

Jan Veselý
20. únor 2021, 20:17

A na základě jakých předpokladů tak usoudili?

A jak větrné elektrárny devastují krajinu? Nepletete si to s povrchovou těžbou uhlí?

Jakub
20. únor 2021, 21:23

Předpokládám, že se objeví skupinka "odborníků", která bude tvrdit, že větrné elektrárny zpomalují rotaci Země nebo ovlivňují proudění vzduchu ... (myšleno v nadsázce), podobně jako se teď tvrdí, že těch pár tisícin nebo méně CO2 ovlivňuje 100% teplotu na Zemi.

Doly se dají rekultivovat.

pr
20. únor 2021, 22:48

Tak nechte podnikatele ať si tu jadernou elektrárnu postaví když je tak cenově výhodná. ALE ZA SVOJE! Klidně ať se přidají občané, kteří tomu věří. Pořád to zde opakujeme a vy neustále do toho taháte stát.

Jan Veselý
20. únor 2021, 20:16

Ano, banky půjčují ochotně. Aby ne, investoři a stavitelé dodržují termíny a rozpočty a stále větší procento nové produkce se prodává formou korporátních PPA, tj. s minimálním rizikem.

Kdyby nebili v EDF blbí, mohli by takhle prodávat i čistou jadernou elektřinu a být vysmátí.

blaha.p
21. únor 2021, 08:53

pane Vinklere větrný ostrov rozhodně bude dodávat mnohem levnější EE než JE. Celková plánovaná investice je 33 miliard dolarů a ročně bude dodávat cca 45 TWh EE, jeden plánovaný blok v Dukovanech dodá cca 9 TWh/rok a bude stát minimálně 12 miliard dolarů to znamená na stejné množství vyrobené energie by bylo potřeb 5 bloků = minimálně 60 miliard dolarů

Martin P
21. únor 2021, 10:35

Az se budou brát v potaz i nároky na nerostné zdroje, větrníky s jejich třetinovou životnosti nemohou dominovat. Kdo uvažuje dal než 20let, nemůže vynechat jadernou alternativu.

JD
21. únor 2021, 12:49

Životnost VTE a FVE není tak úplně nevýhoda OZE, jak se pořád dokola opakuje.

U VTE je možné díky repoweringu provést zvýšení instalovaného výkonu. Výkon dnešních turbín se pohybuje v jednotkách MW, testují se 12 MW turbíny a ve vývoji jsou 20 MW.

A po skončení životnosti FVE panelů se dají použít novější s větší účinností.

Kromě možností průběžného nasazování nejnovějších technologií to nabízí např. i možnosti v oblasti stability zaměstnání.

Jadernou elektrárnu také musíte udržovat v době celé její životnosti a její komponenty průběžně měnit (a ideálně preventivně). Rozhodně to není tak, že postavíte jadernou elektrárnu a máte vystaráno na 40 - 80 let.

blaha.p
21. únor 2021, 13:09

právě velká životnost JE je jedna z největší nevýhod, dnes plánujme JE blok, který bude případně produkovat EE do roku cca 2100 tj 80 let, rozhodujeme o výrobě ze zdroje, který v roce 2100 bude neskutečně zastaralá technologie. Jen připomínám vývoj FVE: v roce 2010 byla cena z FVE na úrovní 350 €/MWh a nejlepší panel měl výkon 200 Wp, a na výrobu 1 MWh/rok v ČR bylo potřeba 5 panelů, v roce 2020 cena klesla v ČR na úroveň 35-40 €/MWh (ve Španělsku 25 €/MWh), nejvýkonnější panel má hodnotu 500 Wp a na výrobu 1 MWh/rok jsou potřeba jen panely 2. Každý další rok klesá cena o cca 5-7% a každý rok se zvyšuje výkon panelů. V roce 2050 už bude více jak 50 % veškeré spotřebované EE ze Slunce.

Karásek
20. únor 2021, 21:22

Kde je ta pověstná levná jaderná enrgie? Vždycky to tak bylo jaderným odvětvím prezentováno, ale vypadá to, že v konkurenci OZE, je to propadák. Navíc za deset až dvacet let většina jaderných reaktorů ve Francii doslouží a pro už pro tak zadlužený francouzský rozpočet to bude zátěž.

Jakub
21. únor 2021, 19:52

Na stránkách ČEZu se dočtete:

"Jaderná elektrárna Dukovany dnes patří mezi nejlevnější zdroje Skupiny ČEZ. Vyšší pořizovací náklady ve srovnání např. s uhelnými elektrárnami jsou vyváženy nízkými provozními náklady. Kladně se zde odráží nízký vliv palivových nákladů představujících v provozu elektráren na fosilní paliva (nebo využívajících obnovitelných zdrojů jako je spalování biomasy) značnou finanční zátěž. Za dobu pětadvacetiletého provozu Jaderné elektrárny Dukovany se elektrárna více než dvakrát zaplatila."

Levnější než plynovky, vodní nebo fotovoltaické (s tehdy vyššími cenami za panel), určitě není propadákem.

petr
21. únor 2021, 20:03

Jakube, obávám se, že nemáte pravdu v tom pozitivním.

Dukovany stály 17 mld. Kčs a doposud jejich produkce dosáhla téměř 500 mld kWh, tedy při tržní ceně elektřiny cca 38 - 45 euro za MWh se zaplatila asi 29 krát ( bez úroků aj...)

Dnes vyrábí 1 MWh za 5,50 euro !!! Prosím vážené solárníky a větrníky, aby se pokusili na tuto cenu dostat...

Milan Vaněček
21. únor 2021, 21:21

Proč pořád šíříte takové nesmysly? A myslíte, že lidé už zapoměli jaké byly platy a ceny v letech osmdesátých a jaké jsou nyní, jaké byly bezpečnostní předpisy JE a jaké jsou nyní,

jaká je každoroční inflace a za kolik procent Vám půjčí v bance?

Nechte toho, nebuďte trapný.

Karásek
22. únor 2021, 10:20

Jde o to, jestli jsou ty informace ČEZu objektivní? A taky jde o to, jak by si vedl ČEZ hospodářsky, kdyby neměl distribuční soustavu, která bezpochyby za přenos vydělává. Kdyby měl ČEZ jen samotné elektrárny, tak by se mu moc dobře nevedlo.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se