EDF netrpělivě čeká na reformu jaderného sektoru. Bez ní budeme druhořadou energetikou, tvrdí její šéf

DomůSpolečnostiEDF netrpělivě čeká na reformu jaderného sektoru. Bez ní budeme druhořadou energetikou, tvrdí její šéf

Elektrárenská společnost EDF se stane pouze druhořadou energetikou, pokud nedojde k restrukturalizaci její francouzské jaderné divize a reformě podmínek pro jaderné elektrárny ve Francii. Restrukturalizace společnosti a s tím spojená reformace jaderné energetiky je aktuálně předmětem vyjednávání v Bruselu.

Ředitel francouzské společnosti EDF Jean-Bernard Levy si v rámci prezentace hospodářských výsledků společnosti postěžoval na průběh jednání o restrukturalizaci společnosti EDF. Diskuze totiž neprobíhají zdaleka tak rychle, jak si představoval.

Hlavní zdržení představuje jednání s Evropskou unií ohledně restrukturalizace a reformy podmínek pro provoz jaderných elektráren. Kromě oddělení jaderných aktiv EDF do samostatné společnosti by se totiž měly zvýšit i minimální garance, za které je elektřina z jaderných elektráren prodávána třetím osobám. To se jeví v rámci posuzování Evropskou unií jako hlavní problém. V případě EDF, ve které je většinovým vlastníkem francouzský stát, by se totiž mohlo jednat o nedovolenou státní podporu.

Pro EDF je dle vyjádření generálního ředitele reforma mimořádně důležitá i z hlediska financí. Zdržení, které by znamenalo dokončení reformy po roce 2023, by mohlo mít negativní finanční dopad na společnost.

Jsme rádi, že můžeme říci, že jsme nějak zabezpečení do konce roku 2022 a díky tomu máme dostatek času na přípravu restrukturalizace s francouzskou vládou,“ uvedl v konferenčním hovoru s analytiky generální ředitel společnosti EDF Jean-Bernard Levy.

EDF má před sebou řadu významných nákladů, především údržba stárnoucích francouzských jaderných elektráren v následujících letech bude významnou zátěží . K tomu nepomáhají ani vyšší náklady se stavbou jaderné elektrárny Flamanville, Olkiluoto a Hinkley Point C. O tíživosti situace svědčí i to, že se po finančně slabším roce 2020 společnost dohodla s francouzskou vládou, že jí jako ústupek bude dividenda vyplacena v akciích.

EDF zvýšila cíl provozovaného výkonu v OZE na 60 GW a plánuje rozvíjet jádro

Společnost zároveň reaguje na aktuální vývoj na energetickém trhu a obdobně jako její konkurenti se zaměřuje na rozvoj obnovitelných zdrojů. Nedávno dokonce zvýšila svůj cíl, dle kterého má mít v roce 2030 celkem 60 GW instalovaného elektrického výkonu v obnovitelných zdrojích.

Jako tradiční výrobce elektřiny z jaderných zdrojů ovšem plánuje i další rozvoj jaderné energetiky. Do roku 2030 má na trh uvést novou generaci jaderného reaktoru type EPR a dokonce i jeden malý modulární reaktor.

Mezi lety 2017 a 2030 chce navíc snížit svoje emise C02 na polovinu.

Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují