Domů
Společnosti
EDF se kvůli poklesu výroby elektřiny z jádra propadla do hluboké ztráty
Francouzská jaderná elektrárna Civaux provozovaná společností EDF
Zdroj: E48616 / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

EDF se kvůli poklesu výroby elektřiny z jádra propadla do hluboké ztráty

Společnosti
15 komentářů
28. červenec 2022, 11:26
ČTK

Francouzská energetická společnost EDF se v první polovině roku propadla do ztráty 5,29 miliardy eur (130 miliard Kč) ve srovnání s čistým ziskem 4,17 miliardy eur ve stejném období roku předchozího. Tržby sice vzrostly, firma ale zaznamenala propad výroby elektřiny z jádra. V dnešním sdělení současně varovala před dalším vývojem hospodaření. Francouzská vláda nyní připravuje opětovné zestátnění firmy, ve které vlastní 84procentní podíl.

Tržby se v pololetí zvýšily o více než 67 procent na 66,2 miliardy eur. Ztráta bez mimořádných položek pak činila 1,3 miliardy eur proti zisku 3,7 miliardy eur před rokem.

EDF varovala, že nyní očekává negativní dopad nižší výroby z jádra na zisk v letošním roce v objemu 24 miliard eur. Doposud předpokládala, že tato částka bude činit 18,5 miliardy eur.

Polovina z 56 jaderných reaktorů firmy je v současnosti mimo provoz kvůli plánované údržbě a pracím na odstranění problémů s korozí. Odstávka přišla v době, kdy Evropa čelí energetické krizi kvůli válce na Ukrajině. Finance EDF zasáhlo také omezení cen elektřiny nařízené vládou, které má ochránit spotřebitele před prudkým růstem cen energií. EDF tak musí nakupovat elektřinu na trhu za rekordně vysoké ceny a prodávat ji levně konkurentům, uvedla agentura Reuters.

Ilustrační foto

Francouzská vláda tento měsíc oznámila, že odkoupí zbývajících 16 procent akcií firmy za 9,7 miliardy eur. Nákup chce uzavřít do konce října. Její krok má zefektivnit rozhodování a umožnit společnosti investovat do nových jaderných elektráren.

EDF je jednou z největších energetických společností v Evropě. Je také centrem francouzské jaderné strategie, na kterou vláda spoléhá, že zmírní dopady prudkého růstu cen energií, který ještě zhoršila válka na Ukrajině. Firma je ale také silně zadlužená. Na konci června její dluh činil 42,8 miliardy eur, meziročně se tak zvýšil o 1,8 miliardy eur. Vláda přišla s plánem na úplné zestátnění EDF téměř 20 let poté, co byla firma s velkou slávou uvedena na burzu.

Rostoucí ceny energií mají negativní dopad na dodavatele energií v celé Evropě. Největší německý dovozce ruského plynu Uniper obdrží státní pomoc 15 miliard eur.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Jimi
28. červenec 2022, 13:08

A to jsou jen operační náklady - kapitálové by měly být dávno splaceny. Stejně (resp. ještě hůř) dopadne i EDU2

Emil
28. červenec 2022, 13:19

V článku se vůbec nic o operačních nákladech nepíše. Jde především o náklady na nákup elektřiny za současné několikanásobně vyšší ceny, než za jaké tu elektřinu EDF prodala ještě před válkou nebo je povinna prodávat i teď. Takže souvislost s EDU II veškerá žádná.

hellokitty
28. červenec 2022, 13:50

takze oni tu elektrinu kupuju za niekolkonasobne vyssie ceny viac nez na rok? to je dost neekonomicke rozhodnutie

Emil
28. červenec 2022, 14:35

Ne, to jste jen nepochopila v čem je problém, milá Kitty. Energetické společnosti jako EDF prodávají většinu výroby ze zdrojů základního zatížení na několik let dopředu. Např. na dva roky dopředu mají prodáno 75 % své produkce. Tj. většinu elektřiny, kterou právě teď dodávají, prodali už někdy před dvěma lety za cenu mezi 40-50 €/MWh. EDF navíc byla povinna už tehdy nabídnout 100 TWh ročně svojí produkce za 42 €/MWh svým konkurentům. Jestliže tedy dnes stojí elektřina průměrně třeba 300 €/MWh, elektrárna tuto již prodanou elektřinu nevyrobí, nebo francouzský stát nařdí EDF prodat o dalších 20 TWh víc za cenu 46,2 €/MWh, , a EDF takovou volnou (neprodanou) elektřinu nemá, nezbývá EDF nic jiného, než tuto elektřinu nakoupit za 300 € a prodat za 40-50 €/MWh, jak se zavázala. To samé v bleděmodrém platí i pro Uniper a přeprodej plynu z Ruska, který neteče. Tím vzniká společnostem zmiňovaná ztráta.

hellokitty
29. červenec 2022, 09:58

tak ale pokial teraz nakupuju elektrinu, ktoru ihned obratom predavaju, tak to su operacne a nie kapitalove naklady

Karásek
28. červenec 2022, 13:39

Žádné překvapení. O ekonomických problémech jaderné energetiky se ví dlouho.

Emil
28. červenec 2022, 13:53

Článek není o ekonomických problémech jaderné energetiky ale o ekonomických problémech společností EDF a Uniper, Karásku. Jiné energetické společnosti zase mají díky jaderné energetice rekordní zisky.

Martin Prokš
28. červenec 2022, 14:07

Dobrý den,

Ano, Francouzi už v tom socialismu pokročili tak daleko, že nyní již nepokrytě vstupují do éry zeleného komunismu. Plus probíhající výměna obyvatelstva spojená s občanskou válkou nízké intenzity. Jo sladká Francie, však my tam směřujeme také.

Problémy Francouzské elektroenergetiky jsou technicky zapříčiněné tím, že prakticky vše postavili do 90tých let a od té doby už jen stárnou a stárnou a stárnou a nemají nic nového. A stárnoucí flotila téměř jednotného věku je náchylná k podobným problémům ve stejnou dobu. Takže se není co divit z toho co se děje. To je daň za přetrženou kontinuitu ve výstavbě a rozvoji zdrojové základny.

No u nás je situace prakticky stejná, jen je naše flotilka výrazně menší a o cca 10 let mladší. Ale díky stejnému přístupu k údržbě a rozvoji flotily zdrojů do toho již padáme úplně stejně. Stavba a obnova řiditelných zdrojů ve větším měřítku má u nás díru již tak 10-15 let.

A bude hůř, o Německu jakožto největším Budulínkovi propojené evropské sítě nemluvě.

Emil
28. červenec 2022, 14:20

Za neplánované odstávky jaderných reaktorů ve Francii nemůže stárnoucí flotila reaktorů, jednak se ty problémy projevují hlavně u těch nejmladších bloků a ani celosvětově se s věkem reaktoru koeficient využití nijak nesnižuje, viz ročenka WNA str. 7:

world-nuclear. org/getmedia/9dafaf70-20c2-4c3f-ab80-f5024883d9da/World-Nuclear-Performance-Report-2022. pdf. aspx

A.O
28. červenec 2022, 17:50

Problém byl hlavně Covid, kvůli kterému se odstávky odkládaly.

Miloslav Černý
28. červenec 2022, 15:17

Až do toho z rozvojem větší kapacity a její akumulace OZ za 15 let a upřednostnění na straně jejich nabídky, budou si JE typu JEDU raději kupovat ze sítě aspoň pro noční osvětlení z OZ, protože se jim ten provoz nevyplatí do doby, kdy bude vhodnější je raději zlikvidovat.

Miloslav Černý
28. červenec 2022, 15:34

Pro zminimalizovaní ztrát si budou moci pro demolici zavolat tak akorát na pomoc naše spoluobčané, kteří na takovou příležitost čekají. Nebylo by to ani poprvé , kdy nově postavené moderní výrobní technologie slibující z počátku ekonomičnost provozu, se najetí vůbec nedočkaly právě z důvodu nerentabilnímu.

richie
28. červenec 2022, 16:57

"..větší kapacity a její akumulace OZ za 15 let.."

vacsej ako je teraz - ano - ale aby bola majoritna a este k tomu zo zodpovedajucou akumulaciou - nie .. to su tie vzdusne zamky, ktore vam farbisto opise kde-kto, ale realne a realizovatelne to zatial nebude ani v buducej desatrocnici ..

Miloslav Černý
28. červenec 2022, 18:12

Jestliže to nebude za 15 let ( může být dříve či později) podle rychlosti celosvětového rozvoje tohoto perspektivního odvětví, přitahující stále více investorů, dokonce konečně i ČEZU. V každým případě to bude dříve než potřebná doba provozu toho kontroverzního JEDU aspoň pro návratnost vložených počátečních velkých investic, nepočítaje další neduhy, které se mohou vyskytnout, o kterých se raději nezmiňovat.

Ladislav Novák
29. červenec 2022, 06:24

:-D To je neuvěřitelné, co se tady člověk může dočíst. Naprostá ztráta soudnosti, neznalost technických a ekonomických souvislostí, futurologické předpovídání budoucnosti. Komunizmus měl být už v roce 2000, jak slibovali komunisti v 70. letech... Všechny jejich fantasmagorie zkrachovaly, teď mají nové nástupce. Přebarvené na zeleno...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

Odebírejte náš newsletter

Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516