Domů
Společnosti
PKN Orlen, majitel Unipetrolu, téměř zdvojnásobil čtvrtletní zisk

PKN Orlen, majitel Unipetrolu, téměř zdvojnásobil čtvrtletní zisk

Společnosti
Bez komentáře
19. červenec 2019, 09:26
ČTK

Největší polská rafinerská společnost PKN Orlen, která je majitelem českého Unipetrolu, vykázala ve druhém čtvrtletí čistý zisk 1,6 miliardy zlotých (9,6 miliardy Kč). Firma to uvedla ve svém dnešním sdělení. Proti zisku 849 milionům zlotých v předchozím kvartálu je to nárůst skoro na dvojnásobek.

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že firma zvýší zisk pouze na 1,21 miliardy zlotých. Ve stejnému období loňského roku zisk činil 1,74 miliardy zlotých.

Také za celé pololetí byl čistý zisk vyšší, než odhadovali analytici. Činil 2,45 miliardy zlotých proti očekávaným 2,06 miliardy zlotých. Před rokem ale PKN Orlen ve stejném období vykázal zisk vyšší, a to 2,8 miliardy zlotých.

Díky snaze o diverzifikaci zdrojů firmu výrazně nepoškodilo přechodné zastavení dodávek suroviny ropovodem Družba. Přeprava ropy tímto potrubím byla kvůli znečištění odstavena značnou část druhého čtvrtletí. Potíže zasáhly i Českou republiku.

Začátkem měsíce podal PKN Orlen u Evropské komise žádost o schválení plánovaného převzetí konkurenční rafinerie Grupa Lotos.

Tržby firmy se ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšily na 29,23 miliardy zlotých z 26,7 miliardy. Analytici v průzkumu agentury Reuters odhadovali tržby 28,37 miliardy zlotých.

Unipetrol, který je v Česku jediným zpracovatelem ropy, vlastní největší síť čerpacích stanic Benzina a je jedním z nejvýznamnějších výrobců plastů. Součástí PKN Orlen je od roku 2005. Tržby mu ve druhém čtvrtletí vzrostly meziročně zhruba o desetinu na 34,1 miliardy korun. Provozní zisk činil 1,8 miliardy, podle firmy je srovnatelný s loňskem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se