Domů
Společnosti
ŠKODA JS podepsala dohodu o dalších dodávkách pro ukrajinské jaderné elektrárny
Zdroj: Energoatom

ŠKODA JS podepsala dohodu o dalších dodávkách pro ukrajinské jaderné elektrárny

Plzeňská ŠKODA JS dnes podepsala s ukrajinskou NAEK Energoatom dohodu o dalších dodávkách pro ukrajinské jaderné elektrárny. Půjde o dva komplety pohonů na první a druhý blok Rovenské jaderné elektrárny, zdroje s reaktory typu VVER 440. Hodnota dodávky včetně příslušenství je téměř 27 miliónů eur (asi 690 milionů Kč). ČTK to řekl mluvčí firmy Jan Stolár.

„Jde o dodávku 76 pohonů řídicích tyčí s příslušenstvím, které jsou výkonným prvkem systému kontroly a řízení reaktoru. Zajišťují lineární pohyb palivových kazet, čímž regulují výkon a zajišťují havarijní ochranu reaktoru,“ uvedl.

Modernizovaný pohon zlepší provozní charakteristiky zdroje a sníží pravděpodobnost poruch.

Uvedený typ podle Stolára firma aktuálně dodává pro všechny čtyři bloky jaderné elektrárny Dukovany na slovenskou elektrárnu Mochovce a na čtyři bloky elektrárny Paks v Maďarsku. Celkem dodala Škoda JS do ČR i zahraničí přes 1200 kusů pohonů, které se průběžně modernizují.

„Po skončení prací na prvních dvou blocích Temelína si Škoda JS dokázala uchovat nejen své kapacity, ale také know-how v jaderné energetice i tým odborníků díky tomu, že nadále rozvíjela jak výrobu, tak inženýring i servis jaderných zařízení,“ řekl předseda představenstva Škody JS Vladimír Poklop.

Plzeňské strojírny podle něj stojí na těchto třech pilířích a díky tomu budou letos ziskové už 20. rokem v řadě.

„Věříme, že české firmy dostanou brzy příležitost na domácím trhu při budování nových jaderných zdrojů. Zatím jsme se soustředili na hledání příležitostí hlavně ve střední a východní Evropě,“ řekl.

ŠKODA JS s 1100 zaměstnanci vykázala loni zisk před zdaněním 235 milionů Kč při tržbách 4,1 miliardy korun. Kvůli nedostatku příležitostí v ČR se musí stále více orientovat na export, který loni mířil do 14 zemí a na obratu firmy se podílel 68 procenty.

Komentáře

(3)

energetik II

19. listopad 2019, 11:28

Přeji této politicky pronásledované firmě s 1100 českými zaměstnanci jen samé další úspěchy. Mají dobře "zmáknuté" díly k reaktorům VVER a protože Rosatom má zakázky a nebo už staví 29 nových reaktorů VVER v zahraničí, tak počítám, že "tučné zakázky" budou i nadále přicházet. A to je dobře.

energetik

19. listopad 2019, 12:03

"s 1100 českými zaměstnanci" ke kterému dni? Mne by zajímal zdroj, nebo vy osobně jim na vrátnici kontrolujete občanky a děláte si čárky?

energetik II

19. listopad 2019, 12:32

Vedení je sice ruské národnosti, ovšem je to jen několik lidí z vedení. Žiju v Plzni, tedy v sídle Škoda JS a dělá tam můj známý, takže celkem nějaké informace mám. Práce v této firmě je velice specializovaná , takže tam není takový podíl Mongolů, Vietnamců, Rumunů,Ukrajinců, Bulharů, Albánců, Makedonců, ...atd. jako třeba v pásové výrobě na tři směny, kde dělá cizinec z Mongolska nemluvící česky na lepení dvou kontaktů na kabílku 8 hodin to samé ? Já být ředitelem Škody JS asi bych na zařízení pro jaderné elektrárny nesháněl nějakého Mongola, který neumí jediné slovo česky a doposud pásl stádo ovcí někde v poušti Gobi. Podobný problém, = pracovními agenturami poshánění částečně gramotní pracovníci brzdí dokončení jaderek Olkiluoto a Flamanville už 15 let. Pokud si tam musí vedoucí rozumět najednou s tlupou : Albánců, Makedonců, Poláků, Španělů, Rumunů, Bulharů, Ukrajinců,...atd. , a tak prostě stavba jaderné elektrárny "nejde zrovna od ruky". V Číně stavěli EPR-1750 sami Číňané a už tam reaktory běží, naše - "mezinárodní sqaudra azura" na Olkiluotto i Flamanville se má také k světu, tady to budeme stavět možná 20 let.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.