Domů
Společnosti
Skupině PRE loni meziročně klesl čistý zisk o desetinu, výnosy stagnovaly
Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Na_hroud%C4%9B_4,_PRE.jpg

Skupině PRE loni meziročně klesl čistý zisk o desetinu, výnosy stagnovaly

Skupině PRE (Pražská energetika), která patří mezi největší dodavatele elektřiny v Česku, klesl loni meziročně čistý zisk o desetinu na 2,5 miliardy korun. Celkové výnosy stagnovaly na 21,9 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou firma zveřejnila na svém webu. Skupina podle ní loni dodala svým zákazníkům 5,62 terawatthodiny elektřiny a 561 gigawatthodin zemního plynu. U elektřiny to bylo meziročně o 5,4 procenta méně, u plynu naopak o pětinu více.

„Světová i česká ekonomika byla v roce 2020 zcela zásadním způsobem ovlivněna pandemií nového typu koronaviru. Opatření přijatá k zamezení šíření nákazy způsobila mimořádně hlubokou recesi, došlo k výraznému poklesu poptávky po dodávce energií,“ uvedli ve výroční zprávě předseda představenstva Pavel Elis a místopředseda představenstva Alexander Sloboda.

Mezi základní aktivity skupiny PRE patří prodej, obchodování a distribuce elektřiny. Plných 58 procent společnosti vlastní Pražská energetika Holding, jehož majoritním vlastníkem je město Praha. Dalším významným akcionářem je německá EnBW Energie Baden-Württemberg, která vlastní 41,4 procenta. Skupina PRE má zhruba 800.000 zákazníků a je třetím největším dodavatelem elektřiny v ČR. Valná hromada společnosti se letos uskuteční ve středu 23. června.

Mezi dceřiné společnosti skupiny patří například firma PREměření, která se zaměřuje na poskytování služeb v oblasti měření, společnost PREdistribuce, která je držitelem licence na distribuci elektřiny na území Prahy a Roztok. Další dceřinou společností je firma eYello CZ, která pod značkou Yello Energy působí jako alternativní dodavatel elektřiny a plynu, nebo společnost Kormak, která zajišťuje inženýrské, projekční a stavební práce v distribučních sítích.

Na konci loňského roku bylo k distribuční síti PREdistribuce připojeno téměř 817.000 odběrných míst. Maximálního zatížení distribuční soustava loni podle firmy dosáhla ještě před vypuknutím pandemie koronaviru 24. ledna – činilo 1121 megawattů. „Nejvýznamnějšími strategickými investicemi byly v roce 2020 výstavba kabelového tunelu mezi transformovnou (TR) Karlín a Hlávkovým mostem, rekonstrukce TR Pražačka, zahájení výstavby zcela nové TR 110 kV Slivenec a realizace kabelového vedení 110 kV mezi TR Malešice, TR Zahradní Město a TR Jih,“ dodala ve výroční zprávě skupina.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.