Domů
Společnosti
Skupině PRE loni meziročně klesl čistý zisk o desetinu, výnosy stagnovaly
Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Na_hroud%C4%9B_4,_PRE.jpg

Skupině PRE loni meziročně klesl čistý zisk o desetinu, výnosy stagnovaly

Společnosti
Bez komentáře
18. květen 2021, 12:19
ČTK

Skupině PRE (Pražská energetika), která patří mezi největší dodavatele elektřiny v Česku, klesl loni meziročně čistý zisk o desetinu na 2,5 miliardy korun. Celkové výnosy stagnovaly na 21,9 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou firma zveřejnila na svém webu. Skupina podle ní loni dodala svým zákazníkům 5,62 terawatthodiny elektřiny a 561 gigawatthodin zemního plynu. U elektřiny to bylo meziročně o 5,4 procenta méně, u plynu naopak o pětinu více.

„Světová i česká ekonomika byla v roce 2020 zcela zásadním způsobem ovlivněna pandemií nového typu koronaviru. Opatření přijatá k zamezení šíření nákazy způsobila mimořádně hlubokou recesi, došlo k výraznému poklesu poptávky po dodávce energií,“ uvedli ve výroční zprávě předseda představenstva Pavel Elis a místopředseda představenstva Alexander Sloboda.

Mezi základní aktivity skupiny PRE patří prodej, obchodování a distribuce elektřiny. Plných 58 procent společnosti vlastní Pražská energetika Holding, jehož majoritním vlastníkem je město Praha. Dalším významným akcionářem je německá EnBW Energie Baden-Württemberg, která vlastní 41,4 procenta. Skupina PRE má zhruba 800.000 zákazníků a je třetím největším dodavatelem elektřiny v ČR. Valná hromada společnosti se letos uskuteční ve středu 23. června.

Mezi dceřiné společnosti skupiny patří například firma PREměření, která se zaměřuje na poskytování služeb v oblasti měření, společnost PREdistribuce, která je držitelem licence na distribuci elektřiny na území Prahy a Roztok. Další dceřinou společností je firma eYello CZ, která pod značkou Yello Energy působí jako alternativní dodavatel elektřiny a plynu, nebo společnost Kormak, která zajišťuje inženýrské, projekční a stavební práce v distribučních sítích.

Na konci loňského roku bylo k distribuční síti PREdistribuce připojeno téměř 817.000 odběrných míst. Maximálního zatížení distribuční soustava loni podle firmy dosáhla ještě před vypuknutím pandemie koronaviru 24. ledna – činilo 1121 megawattů. „Nejvýznamnějšími strategickými investicemi byly v roce 2020 výstavba kabelového tunelu mezi transformovnou (TR) Karlín a Hlávkovým mostem, rekonstrukce TR Pražačka, zahájení výstavby zcela nové TR 110 kV Slivenec a realizace kabelového vedení 110 kV mezi TR Malešice, TR Zahradní Město a TR Jih,“ dodala ve výroční zprávě skupina.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se