Domů
Společnosti
Stát by mohl pomoci Sokolovské uhelné v modernizaci provozu
Paroplynová elektrárna Vřesová

Stát by mohl pomoci Sokolovské uhelné v modernizaci provozu

Společnosti
Bez komentáře
25. duben 2020, 19:33
ČTK

Stát by mohl pomoci Sokolovské uhelné (SUAS) v modernizaci provozu. Vyplynulo to z pátečního jednání hejtmana Karlovarského kraje Petra Kubise (ANO) s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO), náměstkem ministra průmyslu a obchodu René Nedělou a dalšími účastníky. ČTK o tom dnes informovala mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková. Některé provozy Sokolovské uhelné jdou kvůli omezování těžby uhlí do útlumu.

„Dokážu si představit, že by společnost předložila projekt inovace výroby k financování z modernizačního fondu a získala finanční podporu na jeho realizaci. Ale musíme mít komplexní podklad o tom, co Sokolovská uhelná chystá,“ řekl Brabec.

Podle náměstkyně hejtmana Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) by projekt mohla předložit nejen firma, ale také svazek obcí. „Ale musíme si říci přesně, kdo má být žadatelem, jaký projekt má šanci na úspěch a naplnění podmínek modernizačního fondu. V příštím roce by v modernizačním fondu mělo být zhruba deset miliard korun. Kdo bude mít projekty dobře připravené, uspěje,“ řekla Mračková Vildumetzová. Stát nyní připravuje podmínky a další kritéria pro čerpání peněz z tohoto fondu.

Hejtman upozornil, že Karlovarský kraj stojí před hrozbou propouštění 800 až tisíce lidí pracujících v Tisové. Sokolovská uhelná nyní provozuje na Sokolovsku dvě elektrárny, uhelnou v Tisové a paroplynovou ve Vřesové. Elektrárna ve Vřesové zatím využívá unikátní technologii zplyňování uhlí. A ačkoli jde o jednu z nejekologičtějších forem energetického využití uhlí, jsou náklady na provoz kvůli emisním povolenkám extrémně vysoké.

Představitelé státu ale odmítli možnost, po které volal kraj i Sokolovská uhelná, aby udělali výjimku z pravidel platných pro ceny emisních povolenek. Podle ředitele odboru změny klimatu ministerstva pro životní prostředí Pavla Zámyslického by Sokolovská uhelná měla disponovat přebytkem uspořených emisních povolenek, které může prodat či využít pro letošní rok.

Europoslanec Ondřej Knotek (ANO), který se problematikou zabývá ve spolupráci s těžaři, připomněl snahu Sokolovské uhelné získat příspěvek z Evropského globalizačního fondu. Za rychlé řešení akutního stavu označil možné odložení daní a kompenzaci mezd, ale bude třeba prověřit postoj Evropské komise k této věci, uvedl Knotek. Dalším řešením by mohlo být čerpání financí pro uhelné regiony z Fondu pro spravedlivý přechod (Just Transition Fund).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516