Domů
Společnosti
Stát by mohl pomoci Sokolovské uhelné v modernizaci provozu

Stát by mohl pomoci Sokolovské uhelné v modernizaci provozu

Stát by mohl pomoci Sokolovské uhelné (SUAS) v modernizaci provozu. Vyplynulo to z pátečního jednání hejtmana Karlovarského kraje Petra Kubise (ANO) s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO), náměstkem ministra průmyslu a obchodu René Nedělou a dalšími účastníky. ČTK o tom dnes informovala mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková. Některé provozy Sokolovské uhelné jdou kvůli omezování těžby uhlí do útlumu.

„Dokážu si představit, že by společnost předložila projekt inovace výroby k financování z modernizačního fondu a získala finanční podporu na jeho realizaci. Ale musíme mít komplexní podklad o tom, co Sokolovská uhelná chystá,“ řekl Brabec.

Podle náměstkyně hejtmana Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) by projekt mohla předložit nejen firma, ale také svazek obcí. „Ale musíme si říci přesně, kdo má být žadatelem, jaký projekt má šanci na úspěch a naplnění podmínek modernizačního fondu. V příštím roce by v modernizačním fondu mělo být zhruba deset miliard korun. Kdo bude mít projekty dobře připravené, uspěje,“ řekla Mračková Vildumetzová. Stát nyní připravuje podmínky a další kritéria pro čerpání peněz z tohoto fondu.

Hejtman upozornil, že Karlovarský kraj stojí před hrozbou propouštění 800 až tisíce lidí pracujících v Tisové. Sokolovská uhelná nyní provozuje na Sokolovsku dvě elektrárny, uhelnou v Tisové a paroplynovou ve Vřesové. Elektrárna ve Vřesové zatím využívá unikátní technologii zplyňování uhlí. A ačkoli jde o jednu z nejekologičtějších forem energetického využití uhlí, jsou náklady na provoz kvůli emisním povolenkám extrémně vysoké.

Představitelé státu ale odmítli možnost, po které volal kraj i Sokolovská uhelná, aby udělali výjimku z pravidel platných pro ceny emisních povolenek. Podle ředitele odboru změny klimatu ministerstva pro životní prostředí Pavla Zámyslického by Sokolovská uhelná měla disponovat přebytkem uspořených emisních povolenek, které může prodat či využít pro letošní rok.

Europoslanec Ondřej Knotek (ANO), který se problematikou zabývá ve spolupráci s těžaři, připomněl snahu Sokolovské uhelné získat příspěvek z Evropského globalizačního fondu. Za rychlé řešení akutního stavu označil možné odložení daní a kompenzaci mezd, ale bude třeba prověřit postoj Evropské komise k této věci, uvedl Knotek. Dalším řešením by mohlo být čerpání financí pro uhelné regiony z Fondu pro spravedlivý přechod (Just Transition Fund).

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.