Domů
Teplárenství
Budějovická teplárna ukončí do pěti let provoz záložního zdroje

Budějovická teplárna ukončí do pěti let provoz záložního zdroje

Teplárna České Budějovice ukončí do pěti let provoz uhelné výtopny Vráto, která slouží jako záložní zdroj. Palivový mix bude v budoucnu tvořit kombinace biomasy, komunálních odpadů a bezemisního tepla z Temelína. Výtopnu pak bude připomínat jen 160 metrů vysoký betonový komín, který se stane součástí připravovaného zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). ČTK to dnes sdělil mediální zástupce teplárny Zdeněk Zuntych.

„Lehko se stane, že tuto raritu v majetku městské společnosti při každodenním shonu přehlédneme. Je to nejvyšší stavba ve městě,“ řekl předseda představenstva firmy Václav Král.

Jak dodal, teplárna postupně opouští fosilní paliva ještě před oficiálními evropskými termíny.

Výtopna ve Vrátě funguje od roku 1989. Tehdejší Jihočeská energetika (JČE) tam chtěla postavit mazutovou výtopnu, ale ropná krize ve druhé polovině 70. let 20. století záměr zmařila. Potom se vyprojektovala výtopna se třemi uhelnými kotli, vznikl pouze jeden. Teplárna ho dnes provozuje při odstávkách nebo opravách zařízení v hlavním závodě.

Komín výtopny přilákal i kriticky ohrožené sokoly stěhovavé. V budce na ochozu ve výšce 120 metrů dva roky po sobě vyvedli mláďata. Poté, co ptáci opustili hnízdo, mohli letos v létě využít komín piloti armádního vrtulníku a hasiči: cvičili záchranu lidí z místa, které je přístupné jen ze vzduchu.

Ve Vrátě by v budoucnu mělo stát ZEVO, v místě, kde teď teplárna provozuje uhelnou výtopnu Vráto. Kapacita by měla být 160.000 tun odpadů a náklady se odhadují na 2,8 miliardy Kč. ČTK to již dříve řekl Král.

Loni prodala teplárna 1531 terajoulů (TJ) tepla, meziročně o 1,7 procenta víc. Teplo a teplou vodu dodává do 29.000 domácností a 250 firem ve městě. Distribuční síť teplárny měří 163 kilometrů. V roce 2019 měla firma výnosy 920,3 milionu korun a zisk po zdanění 25,2 milionu Kč. Stoprocentním akcionářem teplárny je město. Teplárna zaměstnává kolem 230 lidí.

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.