České firmy dodaly na Ukrajinu desítky kogeneračních jednotek, o dalších jednají
České firmy poslaly na Ukrajinu desítky kogeneračních jednotek, tedy zařízení na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla, a o dalších jednají. Například strojírensko-energetická společnost Tedom dodá od začátku války do konce roku na Ukrajinu 60 kogeneračních jednotek. Podle dnešního sdělení zástupců Tedom jedná o dodávce dalších 40 zařízení. Brněnská společnost GENTEC CHP zase od října loňského roku do letošního léta dodala 30 kogeneračních jednotek a chystá další desítky. Kogenerace jsou instalovány zejména v nemocnicích, městských kotelnách a v dalších budovách občanské infrastruktury. Operátoři je ovládají na dálku.
Kogenerační jednotky hrají zásadní roli při nutných změnách ukrajinské energetiky. „Ukrajina musela velice rychle zajistit teplo a energii pro městské kotelny, nemocnice a další prvky občanské infrastruktury. Dokázala zjednodušit celní řízení a administrativní proces, což usnadňuje instalaci a připojení jednotek do sítě. Dochází tedy v zatím bezprecedentním měřítku k transformaci a decentralizaci energetiky jedné z největších evropských zemí,“ řekl zástupce obchodního ředitele Tedom Jiří Janša.
Největším dodavatelem jednotek je podle něj právě firma Tedom. Od roku 2022 dodala na Ukrajinu v devíti projektech 16 převážně velkokapacitních modelů od 180 do 2000 kW na důlní metan, skládkový plyn, zemní plyn i bioplyn. Od začátku války do konce tohoto roku pak doručí celkem 60 zařízení. Kromě velkých modelů jde také o menší kogenerační jednotky od 80 do 1600 kW, které jsou vhodné pro provoz v obcích a městech. Tedom upozornil na to, že české firmy drží na ukrajinském trhu významný podíl.
„Kogenerační jednotky jsou pro Ukrajinu jednou z klíčových energetických technologií, která pomáhá válkou poničené zemi obnovovat energetickou soustavu a dodávat teplo a elektřinu,“ uvedl dnes v tiskové zprávě Václav Klein z GENTEC CHP.
„Celkový objem všech dodávek naší firmy na Ukrajinu se blíží jedné miliardě korun,“ doplnil. Financování je zajištěno z mezinárodních fondů.
Provoz dodávaných kogenerací je zajišťován ze vzdáleného pracoviště. Veškeré ovládání, provozní údaje či pokročilé diagnostiky je tak možné zajišťovat z bezpečných míst či naopak polních podmínek, což zajišťuje flexibilitu a bezpečnost provozu.
Tedom je nadnárodní energetická skupina, která poskytuje technologie a služby pro decentralizovaná energetická řešení včetně výroby a provozování kogeneračních jednotek. Skupina má čtyři výrobní a vývojové závody v České republice. Další členové skupiny působí v Německu, Polsku, USA, na Slovensku, ve střední Asii a Velké Británii. Celá skupina Tedom má okolo 1000 zaměstnanců.
Brněnský výrobce GENTEC CHP dodává jednotky na 11 zahraničních trhů. Po Itálii, Ukrajině, Slovensku, Polsku, Rumunsku či Velké Británii letos pronikla i například do Spojených států.
Mohlo by vás zajímat:
OZE, akumulace a kogenerace. Takto jednoduše bude vypadat moderní energetika. A půjde to rychle.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se