Firma obnovila dodávky tepla ve V. Hamrech, jednání pokračují

8. říjen 2020, 11:44
DomůTeplárenstvíFirma obnovila dodávky tepla ve V. Hamrech, jednání pokračují

Společnost Golem Velké Hamry obnovila v noci na dnešek dodávky tepla pro všechny městské objekty ve Velkých Hamrech na Jablonecku. ČTK to dnes potvrdili starosta i zástupce firmy. Bez dodávek tepla bylo 21 objektů včetně školy od pondělí, ve středu hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) nařídil firmě obnovit dodávky. Předseda představenstva firmy Petr Štrojsa dnes ČTK řekl, že jde jen o dočasné řešení.

Dodávky do škol, několika domů a do domů s pečovatelskou službou přerušila společnost v pondělí. Odůvodnila to tím, že obec nemá uzavřenou řádnou smlouvu.

„Obnovili jsme dodávky na základě dohody s hejtmanem s tím, že dnes bude poslední jednání. A samozřejmě když město bude postupovat, jak postupovalo dosud, kdy nemáme s ním smluvní vztah, tak bude muset začít dodávat firma, která má s ním podepsanou smlouvu,“ uvedl Štrojsa.

Na místě dnes budou situaci posuzovat i zástupci Energetického regulačního úřadu.

Město nemá od 1. ledna loňského roku s firmou Golem uzavřenou smlouvu, původní se nepovedlo prodloužit ani dohodnout podmínky nové. Radnice v soutěži vybrala od 1. října letošního roku nového dodavatele, plánovaná plynofikace a vybudování nových plynových kotelen je však ve skluzu.

Ilustrační foto

Starosta města Jaroslava Najman (NEZ) dnes ČTK řekl, že dodávky tepla do všech městských objektů byly obnoveny do dnešních 6:00. „Topení funguje, sice vlažné, ale to myslím, že je v souladu i s venkovními podmínkami,“ uvedl Najman. Jednání budou podle něj pokračovat, výsledek nechtěl předjímat. Už ve středu ale uvedl, že nemají jinou možnost, jak zajistit dodávky tepla, než přes firmu Golem. „Do teplovodů se nikdo nenapojí. Elektřinu si můžete koupit, plyn si můžete koupit, kde chcete, ale teplárenství je totálně monopolní a jsme v rukou jedné firmy,“ řekl.

Podle hejtmana Půty se zastavení dodávek tepla týkalo více než 300 trvale hlášených obyvatel a více než 300 školáků. Krizový štáb Libereckého kraje doporučil řešení, které mu umožňuje nouzový stav, a Půta nařízení obnovit dodávky vydal.