Horkovod z Temelína má zpoždění, na vině je koronavirus a deštivé počasí
Stavba horkovodu z jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic, jehož investorem je ČEZ, má zpoždění v řádu měsíců. První dodávky tepla se původně plánovaly na letošní topnou sezonu, což se nestihne. Město České Budějovice, jediný akcionář budějovické teplárny, musí kvůli zpoždění nakoupit nové emisní povolenky na spalování uhlí za desítky milionů Kč. Dodávky tepla pro obyvatele ohrožené nejsou. Podle stavební firmy Tenza jí kvůli epidemii koronaviru chyběli zahraniční dělníci a práce zpomalilo i deštivé počasí.
Temelínské teplo by mělo pokrýt 30 procent výroby tepla pro České Budějovice, zbytek zajistí teplárna z vlastních zdrojů. Horkovod dlouhý 26 kilometrů staví ČEZ za 1,44 miliardy korun od loňského března. Teplárně umožní asi o třetinu snížit spotřebu hnědého uhlí, klesnou tak i emise oxidu uhličitého. Na zpoždění prací upozornila Mladá fronta Dnes.
Barbora Vraná z firmy Tenza ČTK sdělila, že kvůli koronaviru se práce zpomalily, hlavně proto, že je málo zahraničních dělníků. „Dalším mimořádným faktorem bylo letošní deštivé počasí, které nám opakovaně zaplavovalo výkopy a omezovalo pohyb těžké techniky v podmáčeném terénu,“ uvedla Vraná.
Podle zdrojů ČTK je Tenza v platební neschopnosti, protože neplatila některým dodavatelům a ti stavbu opustili. Vraná ČTK sdělila, že kvůli pomalejšímu tempu prací se posunuly i „platební milníky“. „To se negativně promítlo do finančního toku na projektu. Nicméně na aktivitách společnosti se nic nemění. Intenzivně jednáme s investorem o úpravě platebních podmínek a s bankou o přizpůsobení financování,“ uvedla Vraná.
Průtahy potvrdil i ČEZ. S firmou Tenza jedná o časovém harmonogramu i o financování. „Dodavatel nám oznámil zpoždění a rozvolnění prací v důsledku pandemie koronaviru. Intenzivně jednáme a rozsah zpoždění i obchodní záležitosti si upřesňujeme,“ řekl dnes ČTK temelínský mluvčí Marek Sviták. Podle Vrané firmě sankce kvůli dopadům koronakrize nehrozí, protože smlouva o dílo na vznik těchto mimořádných situací pamatuje.
Zpoždění ovlivní provoz a ekonomiku teplárny. ČTK to dnes řekl českobudějovický primátor Jiří Svoboda (ANO). Podle smlouvy měly začít první dodávky tepla v této topné sezoně. „Nicméně deadline, odkdy nastupují smluvní pokuty, je říjen příštího roku. Věřím, že tento termín bude splněn. Dopady to pro město má docela zásadní jako pro akcionáře teplárny, protože budeme muset spalovat více uhlí než jsme předpokládali. To znamená, že budeme muset nakupovat i emisní povolenky. Výše dopadu bude v řádu desítek milionů korun,“ řekl primátor.
Teplárna dodává teplo a teplou vodu do 29.000 domácností a 250 firem ve městě. Vyjádření teplárny ČTK zjišťuje.
Tenza dokončila stanici výměny tepla v Temelíně. Pracuje na přečerpávací stanici Obora a na centrální předávací stanici v Budějovicích, nových halách, díky nimž se bude vracet voda zpět do elektrárny.
Temelín dodá městu ročně díky horkovodu 750 terajoulů tepla, hlavně pro sídliště Vltava, Šumava, Máj a Pražské předměstí. Teplo by měl Temelín Budějovicím podle smlouvy poskytovat nejméně 20 let.
Mohlo by vás zajímat:
Představte si, že stavíte potrubí pro zásobování města teplem, jakou má logiku tam dát slabou trubku která stačí jen pro 1/3 odběratelů ? Vždyť celkové náklady na potrubí s 2,5 násobnou kapacitou nebudou dvojnásobné, ale budou se lišit řádově jen o nějaká procenta. JETE je bezemisní čistý zdroj z něhož u dávno měly být postaveny horkovody do ČB, Písku nebo Strakonic. Takto se teplo vypouští do vzduchu...
Souhlasím, že by mohly profitovat i Písek a Strakonice. Nicméně s tou třetinovou kapacitou to může mít dvojí důvod. 1) Předpoklad investora, že bude vytápěný stavební fond postupně energeticky úspornější vlivem zateplení, 2) předpoklad, že ne všichni budou chtít být závislí na dálkovém teple.
Pozn. pod čarou, již několikrát jsme tady probírali, že teplo z chladících věží (cca 30°C) není totéž co teplo směřované do horkovodů ( z každých "obětovaných" 100MWe získáte asi 300MWt určených k vytápění.
Jsou studie kde teplo z Temelína chtěli dotáhnout až do Prahy.
Ano teoreticky to lze, jenže to je lepší si to teplo vyrobit přes tepelná čerpadla....
Tak to není, to byste musel brát horkou páru. Odběry jsou až v nízkotlaké části turbíny, takže elektrický výkon se sníží mnohem méně cca o 1/6 odebraného tepla.
Řada průmyslových odběratelů v Českých Budějovicích potřebuje páru a tu z Temelína dovést nejde, tak proto. Jinak ten podíl zásobování tepla z Temelína časem poroste, jak se budou předělávat horkovodní rozvody. Ale přenášet špičkový výkon z Temelína by byl i tak nesmysl, ten je mnohem levnější vyrobit rovnou ve městě.
A nějaká výměníková jednotka kde se horkou vodou předehřeje voda na nějakou teplotu (120°C např.) a ta se následně použije jako vstup vyvíječe páry není dostupná?
Parametr topné vody bude ještě výše, na 150°C. Jenže vyrobit tímto způsobem páru (sytou, ta se hodí max k vytápění bytových domů a pro průmysl má nízkou teplotu) je velice neekonomické.
O dodávce tepla z Temelína se hovoří hodně dlouho. Je tady jeden problém. Budějovice mají převážně parní rozvody k výměníkovým stanicím kde se ohřívá topná voda. Pro zahájení provozu je nutno rekonstruovat výměníkové stanice na nové parametry a hlavně položit teplovodní potrubí pod zem. Otázka je kolik je toho hotovo?
Radní v ČB mají Teplárnu jako hračku a penězovod.
...ten článek je ale o horkovodu:-)
Amatéři Potrubí Praha. Metrostav...v 1995 postavili horkovod z Mělníka do Malešic včas.
ovšem ovšem, ale stavěli ho 8 let :)
3 roky v 1988 jen pocházeli trubky a armatury po poli.
To jsou kydy????
Dyť jsem to stavěl.
To jsme tady ještě na všechno nepotřebovali zahraniční pracovníky.
Inu lze jen se slzou v oku napsat, že článek má pravdu v tom, že horkovod má zpoždění 20 let, ale za to ani jediný důvod zmíněný v nadpisu nemůže. Ale co se po nás vlastně chce, že? Abychom v ČR nebyli bandou cvoků? Nereálný plán.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se