Domů
Teplárenství
O kotlíkové dotace je velký zájem, v Královéhradeckém kraji byly dnes vyčerpány za méně než minutu

O kotlíkové dotace je velký zájem, v Královéhradeckém kraji byly dnes vyčerpány za méně než minutu

Dotace na výměnu neekologických kotlů na tuhá paliva v Královéhradeckém kraji dnes zájemci vyčerpali za 21,5 vteřiny. Příjem žádostí do pořadníku s 950 místy byl možný pouze elektronicky, aplikace na webu kraje se otevřela v 10:00. Žádné fronty lidé na hejtmanství stát nemuseli. Objem dotace činí 92 milionů korun. ČTK to řekl Dan Lechmann z tiskového oddělení kraje. Maximální možná dotace na výměnu starého zdroje vytápění je 127.500 korun.

Žadatelé zapsaní do pořadníku nyní budou muset do úterý 2. října vyplnit kompletní elektronickou žádost, a to prostřednictvím dotačního portálu kraje.

Nyní rozdělované dotace jsou druhým kolem druhé dotační vlny, v níž bude celkem rozděleno zhruba 200 milionů korun. Z nich přes 100 milionů korun bylo rozděleno mezi 940 žadatelů v kole, do něhož se žádosti přijímaly loni 30. října.

V první dotační vlně v letech 2016 a 2017, která měla celkem tři kola, se rozdělovalo 220 milionů korun a peníze na nový kotel získalo více než 1900 lidí.

Dotaci lze použít na automatické kombinované kotle na uhlí a biomasu, kotle pouze na biomasu, tepelná čerpadla a na plynové kondenzační kotle. Podpora může činit až 80 procent ceny kotle. O dotace se mohou ucházet majitelé rodinných domů s vytápěním na tuhá paliva s ručním přikládáním nesplňujícím emisní třídu 3 a vyšší.

Ilustrační foto

Nyní rozdělovanými dotacemi podpora výměny neekologických kotlů nekončí.

„O dalších více než 200 milionů korun bude kraj usilovat pravděpodobně začátkem roku 2019, aby nejpozději na podzim příštího roku mohla být vyhlášena další výzva,“ uvedl radní pro regionálního rozvoje, granty a dotace Pavel Hečko (ČSSD).

I s touto budoucí třetí dotační vlnou podle něj bude v součtu v kraji od roku 2016 rozděleno přes 600 milionů korun mezi téměř 6000 žadatelů.

Zdeněk Rychtera sd

Komentáře

(9)

Vašek N.

19. září 2018, 14:41

2. října a pak čekačka do března a pak dokládání a řešení nejasností a v Srpnu 2019 přijrou prostředky žadatelům na účet. A odkud se berou ty peníze vlastně? Z té špatné EU? Z nadnárodních dohod, na kterých ČR nechce participovat?

Jan Veselý

19. září 2018, 19:02

Peníze jdou krajům z Operačního programu Životní prostředí, tj. ze "zlého Bruselu". Ten šel až daleko, že na žádost české strany upravil pravidla přidělování peněz, aby to šlo. Uznal totiž, že výměna starých kotlů na tuhá paliva je účinný způsob jak zlepšit životní prostředí v ČR.

Martin Hájek

19. září 2018, 19:54

Ano, a dokonce ten jinak bigotně antifosilní Brusel souhlasil i s tím, že se budou dotovat i kotle na uhlí. Díky spojenému tlaku Teplárenského sdružení ČR, Svazu průmyslu a Hnutí DUHA (nevídaná koalice, ale je to realita), se podařilo dosáhnout alespoň toho, že od druhé výzvy už nejsou přípustné kotle na uhlí, ale stále jsou možné tzv. kombinované kotle, což je víceméně totéž. Tu Vaší poslední větu to ovšem malinko devalvuje.

loudil

19. září 2018, 22:34

Každá dotace je humus a nespravedlnost. Příklad : Panu "X" se propálil starý kotel v lednu , koupil si nový ekologický za plnou cenu. Pan "Y" měl také starý kotel, v únoru požádal o dotaci na koupi nového a dali mu třeba 70 000 Kč. Výsledek ? Pan "X" byl okraden o 70 000 Kč. Na nový kotel totiž měli nárok oba. Další nespravedlnost je v objednávání po NETU. Na vesnici je mnoho starých lidí bez přístupu k NETU, jejich jediná možnost je , pokud mají děti , zařídit si žádost přez ně. Ne všude jsou dobré rodinné vazby a ochota nebo i čas. Takže bezdětný penzista z Dolní Lhoty má nulovou šanci získat peníze, penzista na NETU z okraje Prahy značně vyšší, když do 21 vteřin stihne kliknout. Pak se může jít opít do nejbližší hospody ! Bez práce totiž právě získal 70 000.

Petr

20. září 2018, 09:42

Já si říkal, že takhle imbecilně nastavené korupční dotace můžou být určitě jen z Bruselu. A ještě to podporuje i ty "moderní" kotle pro domácnosti, jenž spalováním dřeva a uhlí budou produkovat rakovinotvorné mikrosaze.

Mělo to být pro domácnosti jen na plyn a elektřinu, a místo 80% ten podíl rychle snižovat, dokud by se doba přijímání žádostí neprodloužila ze 42 sekund na alespoň trochu rozumných 14 dní.

Petr

20. září 2018, 09:48

Ale samozřejmě nejčistší řešení by bylo zrušit dotace úplně.

A místo toho raději používat trestné daně, jenže dnes se raději největší měrou v EU morálně zvráceně daní poctivá práce.

loudil

20. září 2018, 12:42

Ano, je to tak. Dotace jsou svinstvo. Jak u nás může být naše máslo v obchodech dražší jak to z Německa či Belgie ? Můj bratr jezdí na traktoru John Deere nebo Class. Na stejných se jezdí i na Západě. Měsíční výdělek mého bratra= 25 000 Kč, zemědělec v Německu či Belgii = 100 000 Kč. Přitom má stejnou produktivitu jako na Západě. Jak to, že máslo ze Západu je lacinější jak to z Poděbrad či Budějovic ? Ano DOTACE !!

Pavel

22. září 2018, 09:46

Stejně jako Klaus zrušil komunistické dotace na začátku 90. let. :-)

Carlos

22. září 2018, 11:42

Jóó loudile to si jděte vyřídit se soudruhy (pozor neplést se soustruhy) do Moskvy. Příčinu hledejte v roce 1948, který ČSR z nadprůměrně vyspělé země změnil v naprosto obyčejný kus Stalinova impéria, polonezávislou provincii, která měla být při válce obětována ochraně vnitřního území SSSR. To tu všichni víme, vyhrabáváme se tu z toho velmi pomalu protože tu komunistická vláda nechala v lidech závist, zlo, smutek a národohospodářskou katastrofu, mentalitu nedostatku a z ní plynoucí hamižnost.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.