Domů
Teplárenství
Sdružení: Bez projednání novely o podporovaných zdrojích se část tepláren dostane do potíží
Teplárna České Budějovice

Sdružení: Bez projednání novely o podporovaných zdrojích se část tepláren dostane do potíží

Některým teplárnám v Česku hrozí, že se kvůli neprojednání novely o podporovaných zdrojích energie dostanou do finančních problémů. Teplárenské sdružení ČR proto žádá poslance, aby příslušnou novelu, která je podle něj nezbytná pro nastartování přeměny českého teplárenství a jeho odklon od uhlí, projednali na aktuální schůzi v prvním čtení. ČTK to řekl mluvčí sdružení Pavel Kaufmann. Sdružení upozornilo, že úprava leží v Poslanecké sněmovně od května loňského roku a vážně hrozí, že se ji do konce volebního období už nepodaří schválit.

„Novela zákona o podporovaných zdrojích energie je pro nastartování transformace teplárenství naprosto klíčová. Bez ní bude řada projektů odložena a některé teplárny se dostanou do existenčních potíží. Pokud nezačne její projednávání na této schůzi Poslanecké sněmovny, nemusí se už podařit legislativní proces do voleb dokončit. Proto apelujeme na poslance, aby její projednání dále neodkládali,“ uvedl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR (TS ČR) Tomáš Drápela.

Teplárny jsou podle sdružení pod značným ekonomickým tlakem kvůli stále rostoucí ceně povolenek na emise skleníkových plynů. „Podle údajů Energetického regulačního úřadu se i přes pandemii nového koronaviru loni průměrná cena povolenky na emise skleníkových plynů vyšplhala na 654 Kč. Od roku 2017 tak vzrostla čtyřiapůlkrát. Celkové náklady tepláren na nákup povolenek v loňském roce přesáhly podle našeho odhadu šest miliard korun,“ sdělil Kaufmann. Pokud bude trend dál pokračovat, je podle sdružení možné, že tyto náklady se v letošním roce přiblíží deseti miliardám korun.

TS ČR uvedlo, že předkládaná novela zákona obsahuje komplexní systém provozní podpory, který by měl přispět k plnění závazků ČR ve využití obnovitelných zdrojů energie, ale také významně napomoci transformaci teplárenství díky podpoře elektřiny z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla. „Stát by měl část prostředků, které vybere z aukcí povolenek, vracet do teplárenství na pořízení nízkouhlíkových technologií a podpořit jeho transformaci. Jen tak se může podařit udržet ceny tepla dlouhodobě na přijatelné úrovni,“ uvedl ředitel sdružení Martin Hájek.

Teplárna Kladno
Ilustrační foto

Teplárny v ČR podle TS ČR zásobují teplem přibližně dvě pětiny obyvatel, teplo dodávají i průmyslovým podnikům, školám, nemocnicím nebo úřadům.

Návrh novely zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE) schválila vláda na konci loňského dubna. Vášně tehdy vzbudil její rozdílný přístup k povolené ziskovosti jednotlivých obnovitelných zdrojů energie. U solárních zdrojů vláda na jednání upravila přípustnou výši vnitřního výnosového procenta (IRR) z původně navrhovaných 8,4 procenta na 6,3 procenta.

U dalších obnovitelných zdrojů stanovila vláda v novele zákona IRR na maximální možnou výši. U vodních, větrných a geotermálních elektráren to bude sedm procent, pro výrobu elektřiny z biomasy 9,5 procenta a u bioplynu 10,6 procenta. Ministerstvo průmyslu a obchodu dlouhodobě tvrdí, že vládní návrh vychází z takzvané notifikace, kterou schválila Evropská komise.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Josef
26. leden 2021, 11:51

Stát by neměl dát teplárnám ani korunu, protože teplárenství na plyn nemá žádnou přidanou hodnotu proti domácím plynovým kotelnám.( tedy kromě zisku pro teplárny)

Martin Hajek
26. leden 2021, 12:12

Ona také na plynové výtopny v tom zákonu žádná podpora není, takže můžete být v klidu.

jiří rýpar
6. březen 2021, 11:22

Teplárna vyrábí "i" elektrickou energii..tak si ji doma vyrobte na plynovým kotli......samozřejmě..všichni mají rabat 300 % jen teplárny budou dělat zdarma:-))

Carlos
6. březen 2021, 13:11

Pokud teplárny nehodlají cenu tepla snížit na takovou úroveň kdy se to nebude bít s cenou elektřiny nebo plynu pro maloodběr tak se nemohou divit že se jim rozpadnou soustavy.

pr
26. leden 2021, 12:10

Tak dlouho se emisním povolenkám posmívali až je začal tlačit čas.

Místo toho aby investovali z výnosů zavčas, tak točili dividendy v PR kasínu a přilezli s nataženou rukou když jim teče do bot. Než takové podnikavce, tak raději jejich krach. Vyčistí se trh pro nové týpky kteří se nezakecaj.

Martin Hajek
26. leden 2021, 12:14

Kde jste vzal, že se teplárny emisním povolenkám posmívaly? Prosím zdroj. Nejde vůbec o nataženou ruku. Odvody tepláren za nákup povolenek jsou a budou podstatně větší než ta podpora pro přechod na nízkouhlíkovou energetiku.

Petr
26. leden 2021, 13:45

Státní podpora na urychlené nahrazení domácího uhlí zahraničním plynem by byla holým šílenstvím.

Vidím dvě možné rozumné cesty dotací pro efektivní formy centralizace.

Buď státní max 40% dotace a 40% zvýhodněná půjčka na opravy, rekonstrukce a rozšiřování rozvodných sítí s teplem, pod podmínkou, že tam za rozumné ceny budou moci vyhazovat teplo místní střední podniky, co si vybudují připojení.

Nebo zdanění CO2 ve všem (hlavně nafta, uhlí, plyn) minimálně 20E za tunu, a podnikům s použitými povolenkami po roce tu daň vracet.

Plus, aby se dlouhodobě nezvrhlo ještě okamžitě vyhlásit postupně nabíhající zákáz vícedenního domácího spalování dřeva bez filtrů.

Carlos
26. leden 2021, 13:59

Zavedení povinnosti na palivo pořídit emisenku při prvním prodeji v EU není vůbec od věci a myslím se tu na tom všichni shodneme.

Martin Hajek
26. leden 2021, 15:58

Fosilní paliva se už v EU prakticky netěží, takže by stačilo uhlíkové clo na jejich dovoz a zdanit těch několik málo posledních výrobců fosilních paliv v EU. Jenomže to by bylo moc jednoduché a nemohla by na tom vydělat armáda spekulantů a nemohla by se na tom živit armáda úředníků v Bruselu.

pr
26. leden 2021, 16:20

Bílina netěží, ČSA netěží, Vršany netěží........ takže Vaše PR práce je možná honorovatelná, ale rozhodně ne chvalitelná. No jo, zase Renault. (kdyby to aspoň nebylo tady kde se o tom píše furt dokola jak si např. jeden kupuje elektrárny aby měl kam házet to kamení co kozy nechcou žrát)

Rostislav Žídek
27. leden 2021, 00:10

Nějak nechápu o jakých potížích je řeč.

Prostě zdraží a lidi v panelákách to zaplatí.

Těžko si začnou narychlo budovat na vlastní náklady kotelny, které to stejnak nevyrobí levněji...

A pokud jo, tak jen dobře.

Vinkler
27. leden 2021, 17:23

No viz několik článků nahoru ani plyn není podporovaný. Čo budeme robic.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se