Domů
Teplárenství
Sdružení: Vytápění plynem v budovách zřejmě nahradí elektřina a dálkové teplo
Teplovod Mělník-Praha

Sdružení: Vytápění plynem v budovách zřejmě nahradí elektřina a dálkové teplo

Teplárenství
34 komentářů
21. prosinec 2021, 12:09
ČTK

Vytápění plynem v budovách zřejmě v Česku nahradí podle Teplárenského sdružení České republiky elektřina, především tepelná čerpadla, a dálkové teplo. Biometan může v podmínkách ČR nahradit nejvýš deset procent spotřeby plynu, řekl ČTK ředitel výkonného pracoviště sdružení Martin Hájek. Evropská komise (EK) chce do roku 2040 postupně ukončit vytápění budov plynem a dalšími fosilními palivy. Přísnější ekologická pravidla mají platit i pro výstavbu nových budov, které navíc nebudou moci od roku 2030 produkovat žádné emise. Od roku 2027 pak lidé přijdou o nárok na podporu vytápění plynovými kotli.

„Touto cestou se již před lety vydaly skandinávské země a dnes mají budovy již víceméně bezemisní. Například ve Švédsku se již dnes zemní plyn v budovách prakticky nepoužívá, a zimy jsou tam pořádné,“ řekl Hájek.

Využití biometanu vidí Hájek hlavně v dopravě, nikoliv ve vytápění budov. Budoucnost nevidí ani ve vodíku. „Vodík vyrobený ze zelené elektřiny je velmi nákladný a jeho využití v rámci budov bude technicky nesmírně komplikované. Jde o vysoce výbušný plyn,“ řekl.

Podle sdružení využívá zemní plyn k topení zhruba polovina českých domácností, jde ale o data z let 2015 až 2019. Soustavu zásobování teplem z plynu využívá 572.220 domácností, lokálně plynem vytápí 1,5 milionu domácností, elektřinou vyrobenou z plynu topí 41.800 domácností v ČR.

Například České sdružení pro biomasu (CZ Biom) uvedlo, že bioplyn může nahradit zemní plyn ve čtvrtině domácností a rovněž o čtvrtinu zvýšit podíl organické hmoty v půdě. Do roku 2030 se podle CZ Biom očekává, že 150 až 200 bioplynových stanic bude z bioplynu vyrábět zhruba 500 milionů metrů krychlový biometanu ročně.

Teplárenské sdružení ČR bylo založeno v roce 1991, jeho členové zásobují teplem dálkově 1,1 milionu domácností, v nichž žije téměř tři miliony obyvatel. Teplo dodávají i průmyslovým podnikům, školám, nemocnicím nebo úřadům.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(34)
Lukas
21. prosinec 2021, 12:31

Nikto mi predsa nemoze prikazat cim a ako mam doma kurit. Po roku 2040 ak budem stavat dom kludne si mozem vybrat a sam zaplatit zdroj a ak vidim v sucastnosti aka je volatilita na trhu s plynom a elektrinou tak stale bude lepsie mat doma kotol na drevo, alebo krb a nemusi ma zaujimat ake su emisie pretoze pre tu sialenost s ekologiou su ceny energii privysoke.

A OZE to len zhorsuju, prv nez pride trolovat pan vanecek nech sa pozrie na dnesnu slavnu vyrobu z oze v nemecku.

Stas
21. prosinec 2021, 12:35

Jasně , že je bezpečnější dálkové vytápění než plyn v baráku. Ale čím budou nahřívat kotle? Bioplyn je jen zlomek kapacity, elektrikou z FVE nebo VE ???? Takový táboráček v obýváku potěší....

Dalibor
21. prosinec 2021, 19:08

Tohle do dneška nikdo neřešil. Všichni se upírali k plynu, ale jak jsem tu psal před rokem s podivem, že nikdo neřeší budoucí cenu. No nějaký nárůst nárůst jsem odhadoval, ale to co stojí nyní jsem nepředpokládal ani ve snu. Udivovali mě články , které přicházeli z vysokých míst ministerstev. Taky cenu v budoucnu plynu neřešili.

PETR
23. prosinec 2021, 03:20

Az postavili plynovku Pocerady a hned ji zakonzervovali...

petr
21. prosinec 2021, 12:51

To je zase článek o ničem... a čím bude topeno v těch teplárnách ? Uhlím jako dnes ???

Je jasné, že při ceně zemního plynu cca 150 euro za MWh po dlouhé době zase vede CZT z uhlí a to i při jejich fantastických cenách, ale tam kde se pálí plyn to bude konečná pro CZT a je jen otázkou kdy emisní povolenky to zcela pohřbí...

Jaderné teplárny by byly řešením, ale kdy ?

Turby
21. prosinec 2021, 13:08

Tak zhruba stejne pravdepodobnym resenim je dnes energetika zalozena na fuzi.

A kdyz uz, tak by to davalo smysl jen pro velke aglomerace. Ono to dnes neni jen o tom ten "kontejnerovy" reaktor vymyslet, postavit a certifikovat. Ale i o udrzeni bezpecnosti. A tezko uhlidat male "kontejnerove" reaktory aby si z nich kdejaky adolf ci alah neudelal obratem spinavou bombu.

PetrV
21. prosinec 2021, 13:55
Turby
21. prosinec 2021, 17:31

a to souvisi jak?

my mame vyzkumne reaktory v provozu.

Dalibor
21. prosinec 2021, 19:10

Zajímavý vývoj bude v teplárně Dvůr Králové tam uhlí měli odstavit nedávno a měli jej nahradit plynem. Třeba se k němu vrátili či vrátí, pokud to nerozřezali do šrotu.

josef
21. prosinec 2021, 13:06

Vytápění budov nahradí při současné energetické politice do budoucna především chlad , protože jediné co je ještě cenově přijatelné je v tuto dobu domácí uhlí a to chce vláda podle své ministryně co nejdříve zrušit. Cena el. energie dnes se na burze přesáhla 16kč /kWh a to je bez distribuce poplatku za OZE a DPH , takže pokud by tyto ceny vydržely pak domácnost s tepelným čerpadlem zaplatí ročně za elektřinu stovky tisíc korun. Jistě ceny nakonec klesnou jenže podle mě v zimě budou příliš vysoké na to, aby tepelné čerpadlo bylo ekonomicky snesitelné. Podle mě domácnosti dnes nemají jinou možnost než přejít v co největší míře na tuhá paliva , uhlí a dřevo. Protože ve staré zástavbě nejsou ostatní paliva uplatitelná pro lidi s běžným platem. Tak to dopadá když diletanti rozhodují o energetice. Asi nejvíce překvapení jsou různí naivkové co tomu tleskali a žvanili o levných obnovitelných zdrojích nebo dokonce naprosto nepochopitelné představy o levném vodíku. Zavřeli se levné zdroje a nejednou se ukazuje kolik co ve skutečnosti stojí a jaký podvod s levnými OZE se tady sehrál navíc zničení domácí energetiky ve skutečnosti dalo dodavatelům energie do EU prakticky neomezenou moc na cenami energií a tím i ekonomikou unie.

PetrV
21. prosinec 2021, 13:58

Plný souhlas Josefe. Jako za války. Ee bude někdy a pekelně drahá.

Jan
21. prosinec 2021, 15:46

I to TČ potřebuje elektřinu a kde ji bydeme brát, když chtějí zlikvidovat uhlí i jádro?

Roman
21. prosinec 2021, 17:07

S tím jádrem jste zaspal:) Zrušení plynu bych se v dohledné době nebál a že SVJ někdo donutí se vrátit k teplárnám? To sem může napsat je Topolánek nebo jeho kámoši :)

Jan Veselý
21. prosinec 2021, 17:36

Možná vás to překvapí, ale existují i další způsoby jak vyrábět elektřinu.

jozka
21. prosinec 2021, 19:15

On nebere v uvahu ty Obcasne. Dnes jsem kuprikladu sledoval ty, co stoji za Slanym. Staly.

PETR
23. prosinec 2021, 03:27

Znicili nejen energetiku ,ale i strojirenstvi,zemedelstvi atd...Za totality jsme byli celkem sobestacni ,az na tu svobodu

Jan Veselý
21. prosinec 2021, 17:34

Jediná ekonomická výhoda CZT bylo to, že uměli efektivně a celkem čistě spalovat šmejdské, tj. levné, palivo. To ospravedlňovalo extra náklady a ztráty při rozvodu tepla. Jenže doba se změnila a technologie pokročila, dnes se do CZT připojí jen blázen nebo někdo, pro něhož lenost má opravdu vysokou hodnotu.

Turby
21. prosinec 2021, 17:42

nebo ten komu nic jineho nezbyva. uz vidim jak stavis kotel nebo tc v 3 patre panelaku treba na jiznim meste.

takove psychopaty aby jeden pohlehledal :-)

p:s psychopat neni nadavka ale disocialni porucha osobnosti. kdyby jsi nahodou nevedel.

Jan Veselý
21. prosinec 2021, 18:29

Ostrava-Poruba, Zdeňka Štěpánka 1787/1

Kaskáda tepelných čerpadel pro celý 12ti patrový věžák. Cokoliv existuje je možné. Tohle existuje už asi 10 let. A dát na balkón TČ vzduch-voda taky není žádný neřešitelný problém, ty amatérský psychiatře.

Filip
22. prosinec 2021, 07:46

Ano viděl jsem a několik takovýchto kotelen. Když jsme tyto systémy nahrazovali po pár letech novým. 2/3 instalací TČ ve starších budovách s vyššími nároky na teplo vykazuje neduhy v podobě špatného návrhu a volbě komponent, nekvalitních prvků (zejména ta s kompresorem a vyparnikem), nekvalitní údržbě a servisu. Jste v Čechách a je čím dál větší problém najít spolehlivé techniky, kteří ubývají, zatímco nové instalace přibývají. Ten kdo se dočká montáže zařízení se už nemusí dočkat servisu v případě potíží. Není to lednice, ale instalace.

Jan Veselý
22. prosinec 2021, 09:45

Souhlasím s tím, že je třeba dělat věci správně. To ovšem není argument proč to nedělat. Provozovatele CZT jsem taky viděl dělat mraky technických prasáren a bylo jim to u zadele, však oni jsou monopolisti, oni tratit nebudou.

Turby
22. prosinec 2021, 14:16

tc vzduch-voda do radiatoru se spadem okolo 80/60 (nebo kolik maji panelaky) bude teda efektivita sama.

ty tc odchazeji kvuli vysokym tlakum. ta udrzba je jen druhorady faktor.

ale chytrolinu, kteri nekde neco mozna jednou videli je dneska vsude plno. jen jim uz nedojde, ze kdyby to bylo skutecne funkcni a ekonomicke, tak je to uz davno skoro vsude. tc nejsou zadna raketova veda. byt se tak dnes vetsina vyrobcu tvari.

Turby
22. prosinec 2021, 14:20

TC na velke teplotni spady je hloupost. A TC vzduch-voda uz tuplem.

Ale klidne si ho poridte. Jen to necpete jinym.

TC
21. prosinec 2021, 18:04

Ale ony už existují velká průmyslová tepelná čerpadla, třeba o výkonu 50MW v jedné jednotce a s výstupní teplotou 110degC - to by se na CZT mohlo hodit, co myslíte?

Jan Veselý
21. prosinec 2021, 18:31

Provozovatel CZT má výhoduu v tom, že kupuje elektřinu jako velkoodběratel, tj. levněji. je akorát otázkou jestli cen cenový rozdíl ospravedlní údržbu teplovodů, tepelné ztráty v nich a všeobecnou nenažranost CZT monopolů.

Dalibor
21. prosinec 2021, 19:17

Byl by nějaký relevantní odkaz?

Tomuto věnuji náležitou pozornost a pokud vím , tak zatím největší tepelné čerpadlo má 8MW. Ani neuvedli, zda se jedná o příkon a nebo tepelný výkon. Na informace bylo uvaleno informační embargo, neboť jde o vývoj.

Ivan Novák
21. prosinec 2021, 23:12

Bez uvedení jmenovitých provozních parametrů a grafu závislosti topného faktoru celého systému na jejich změně je to číslo nanic, jen obchodnické lákadlo.

TC
22. prosinec 2021, 15:49

Mrkněte na www.exergie.cz, tam najdete různé informace o průmyslových tepelných čerpadlech. Takový stroj nabízí např. MAN Energy Solutions

Josef
21. prosinec 2021, 20:44

účinnost tepelného čerpadla klesá s teplotou, takže pro CZT , které je vysokoteplotní to není moc dobrá technologie pokud tedy nemáte nějaké technologické teplo, které tímto způsobem využíváte.

Jaroslav Loudil
21. prosinec 2021, 18:16

Dálkové teplo a elektřina. To je sice hezké, ovšem přímotopy při dnešní ceně 16 Kč/KWh /na burze/ nevypadají zrovna ekonomicky ! Dálkové teplo se někde musí také ohřívat. Čím, když uhlí ani plyn to být nemůže ?

maly jarda
21. prosinec 2021, 21:50

bioplyn by se v letě dal využívat pro výrobu elektřiny (existují motory které jsou efektivně a zároveň čistě schopny lokálně spalovat raw bioplyn a produkovat elektřinu) a v zimě pro vytápení (teplárny a především spalovny odpadu požívající plyn mohou používat lokálně produkovaný raw bioplyn bez problémů) zatímco nízkoemisní fosilní plyn (LPG a CNG s přimícháváním tzv zeleného vodíku) může být využíván automobily ...místo nesmyslné frašky kdy plynové elektrárny vyrobí elektřinu a se ztrátami v řádu desítek procent tuto elektřínu nacpou do elektromobilu

.. stejně tak by bylo logické používat tepelná čerpadla (s funkcí klimatizace v létě) v pasivních domech (taková tepelná čerpadla se dají pořídit pod 20 000 kč , např od samsungu) s tím že pokud by teplota klesla výrazně pod nulu (cca pár týdnů ročně) pak by bylo možno takový pasivní dům vytopit pomocí kamen a dřeva .. bohužel EU vede svatou válku proti vytápění dřevem lidmi, samozřejmě vyjma tepelných elektrárem(jmenovitě holandských)které ničí miliony hektarů amazonského deštného pralesa a dřevo odtamtud dovážené pálí v tepelných elektrárnách ... což je podle EU vysoce ekologické,

..aneb logiku nelze od soudruhů v bruselu očekávat , ti znají jenom zákazy a dotace

PETR
21. prosinec 2021, 23:37

Konecne prijdou na radu spalovny KO. Ve vysledku i ty domaci kamna...

Stas
22. prosinec 2021, 08:38

Jooo TČ! Tak to není jen tak. U TČ vzduch voda se dosahuje poměr COP je do 4 , v zimě dosahuje COP pod 2, to znamená, že spíš topíte elektřinou.... za určitých podmínek se dá využít synergických účinků TČ v kaskádě, ale není to tak jednoduché. Pokud to dobře nespočítáte, tak vám zbydou oči pro pláč a prázdná peněženka..

Dalibor
22. prosinec 2021, 11:43

Jaký je chladivo pro uváděný COP 4 a COP2?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se