Spotřeba tepla byla loni podprůměrná. Podobně jako v roce 2018

DomůTeplárenstvíSpotřeba tepla byla loni podprůměrná. Podobně jako v roce 2018

Spotřeba tepla byla loni podprůměrná, nedosáhla ani na desetiletý průměr, takže při vyúčtování nákladů na teplo a ohřev vody za rok 2019 se lidé nemusí při správně nastavených zálohách obávat nedoplatků. ČTK to dnes řekl mluvčí Teplárenského sdružení ČR (TS ČR) Pavel Kaufmann. Během končící topné sezony, která trvá od začátku září do konce května, podle něj dodaly teplárny podobně tepla jako v té minulé.

„Domácnosti v následujících týdnech dostanou vyúčtování za teplo spotřebované v roce 2019 a nemusí se obávat výrazně zvýšených nákladů. Meziročně sice spotřeba tepla na vytápění a ohřev vody stoupla o jednotky procent, nedosáhla však ani desetiletého průměru,“ uvedl ředitel sdružení Martin Hájek.

Dodal, že zálohy na teplo se obvykle nastavují podle dlouhodobější průměrné spotřeby a měly by tedy loňské náklady pokrýt.

Právě končící zimní topná sezona podle Kaufmanna zatím přináší podobný objem dodávek jako v topné sezoně na přelomu let 2018 a 2019. Připomněl, že její začátek loni na podzim v září a říjnu byl meziročně chladnější, pak se ale proti minulé zimě mírně oteplilo a potřeba tepla v obou posledních zimách se téměř vyrovnala. „Březen pak srovnal potřebu tepla na úroveň podobnou minulé zimě. Po zkušenostech ze dvou minulých let, které za duben a květen přinesly nejteplejší a pak zase nejchladnější konec topné sezony, je těžké předpovědět, jaký konec topné sezony si pro nás počasí připravilo letos,“ dodal mluvčí.

TS ČR dlouhodobě uvádí, že průměrná čtyřčlenná domácnost v bytovém domě v Česku ročně spotřebuje na vytápění bytu a ohřev vody 25 gigajoulů (GJ) tepla. Podle Kaufmanna činí nyní průměrná cena tepla Česku kolem 600 Kč/GJ. Průměrná roční platba domácností se tak pohybuje kolem 15.000 korun. Podle šetření Českého statistického úřadu se náklady na vytápění a ohřev vody podílejí na celkových spotřebních vydáních domácností zhruba šesti procenty. Kaufmann uvedl, že v porovnání s dlouhodobým teplotním normálem let 1971 až 2000 byla v posledních dvou letech potřeba tepla nižší zhruba o osminu.

Teplárenské sdružení ČR bylo založeno v roce 1991, jeho členové zásobují teplem dálkově 1,3 milionu domácností, v nichž žije přes tři miliony obyvatel. Teplo dodávají i průmyslovým podnikům, školám, nemocnicím nebo úřadům. Topná sezona podle vyhlášky ministerstva průmyslu trvá od začátku září do konce května. Vytápění je možné přerušit nebo omezit dříve, pokud průměrná venkovní teplota vystoupí dva dny po sobě nad 13 stupňů a nečeká se ochlazení. V létě je naopak při opačném trendu možné začít topit.