Domů
Elektřina
Vědci našli levnější způsob jak převést CO2 na CO

Vědci našli levnější způsob jak převést CO2 na CO

CO2 se stále, přes veškeré snahy, produkuje po celém světě ve velkém množství, a tak vědci již delší dobu hledají způsob, jak levně využít oxid uhličitý na něco užitečného, například uhlovodíková paliva.

Vědecká spolupráce mezi Washington University v St. Louis a Korea University dosáhla překvapivého výsledku. Vědci použili nanodráty oxidu mědi jako katalyzátor pro konverzi oxidu uhličitého na oxid uhelnatý. Oxid uhelnatý má pak mnoho potencionálního využití jako například materiál pro výrobu plastu nebo v chemických reakcích při vytváření polymerního uhlíku.

Proces přeměny CO2 na CO byl dosud velice energeticky náročný a proto se vědci rozhodli využít sluneční energii. Své výsledky publikovali 27. února ve vědeckém časopisu.

Během své spolupráce dvě laboratoře v USA a v Koreji porovnávaly dvě rozdílné metody využívající nanodráty při převodu CO2 na jiné materiály. Jedna z laboratoří v minulosti využívala různé nanomateriály na převod uhlíku a dosáhla dobrých výsledků pomocí titanu a platiny. Bohužel sami vědci konstatovali, že zvláště platina je drahý materiál a tak nelze tuto metodu široce aplikovat. Proto se vědci rozhodli hledat řešení v běžně dostupných materiálech.

Výhodou procesu přeměny za použití platiny je přechod od CO2 rovnou na metan, ale na jeden proces je zapotřebí 8 elektronů. Druhé metodě využívající oxidy zinku stačí na jeden proces pouze 2 elektrony, ale zase přemění CO2 pouze na CO.

Nový katalyzátor obsahuje nanodráty oxidů mědi, které pohlcují světelné záření a vytvářejí tak elektrony a díry. Pár vrstev oxidu zinku na povrchu nanodrátů se postará o to, aby elektrony zůstaly na povrchu dostatečnou dobu a mohly tak reagovat s molekulami plynu. Díky využití slunečního záření se celý proces výrazně zlevňuje.

Zdroj úvodního obrázku: www.technology.org

Štítky:emise
CO2

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se