Domů
Teplárenství
Veolia Energie chystá modernizaci Teplárny Karviná za miliardu Kč

Veolia Energie chystá modernizaci Teplárny Karviná za miliardu Kč

Společnost Veolia Energie ČR připravuje modernizaci Teplárny Karviná za více než miliardu korun. Postaví tam multipalivový kotel, první svého druhu v Česku, který bude umět využívat biomasu a zejména tuhá alternativní paliva, vyrobená z vytříděných nerecyklovatelných odpadů. Získala už souhlasné stanovisko ministerstva životního prostředí. ČTK to dnes sdělila mluvčí Veolie Jana Dronská.

Modernizace teplárny přispěje ke snížení emisí. Po dokončení nového kotle Veolia odstaví uhelnou technologii ve starší karvinské Teplárně ČSA. Technologie nového kotle, který bude sloužit pro kombinovanou výrobu tepla a elektřiny, splní podle Dronské budoucí emisní limity pro nejlepší dostupné technologie (BAT) podle směrnice Evropského parlamentu.

Technický ředitel Veolie Energie ČR Marcel Vrátný uvedl, že se společnost zavázala přednostně využívat paliva vyráběná z již nerecyklovatelných komunálních odpadů produkovaných v Moravskoslezském kraji.

Firma plánuje, že stavební práce na novém zařízení zahájí příští rok po ukončení topné sezony. Technologii chce dokončit a zprovoznit na konci roku 2022.

„Pokračujeme v rozsáhlé modernizaci našich zdrojů a zároveň přecházíme od uhlí k čistším palivům. Karvinský projekt a souhlas státní správy je pro nás i region významným krokem nejen ke zlepšení ovzduší, ale také ke společensky odpovědnému energetickému využívání odpadů,“ uvedl generální ředitel Veolie Energie ČR Josef Novák.

Multipalivový kotel bude mít tepelný výkon 58 megawattů.

„Kromě něj je součástí záměru vybudování horkovodních kotlů na zemní plyn o výkonu 40 megawattů pro dokrytí špičkových potřeb tepla a vytvoření zálohy,“ uvedla Dronská.

Součástí projektu je technologie odsíření spalin a také zařízení na snížení obsahu těžkých kovů v kouřových plynech. Firma v teplárně nainstaluje tkaninový filtr.

„Pro maximální ochranu okolí vyústí spaliny z multipalivového kotle do nového komína o výšce 125 metrů, spaliny z plynových kotlů půjdou do společného menšího komína o výšce 60 metrů,“ uvedla Dronská.

Teplárna Karviná a Teplárna ČSA dodávají teplo a teplou vodou 50.000 domácností, školám, nemocnicím, úřadům i firmám v Karviné, Havířově a okolních obcích. Teplárna Karviná prošla v minulých letech rozsáhlou ekologizací, jaká by se musela do roku 2023 udělat i v Teplárně ČSA.

Vzhledem ke stáří Teplárny ČSA a finanční náročnosti se Veolia Energie rozhodla, že uhelnou část technologie v této teplárně odstaví a zvýší výrobní kapacitu v druhé teplárně.

Veolia Energie ČR a její dceřiné společnosti dodávají dálkové teplo do 325.000 domácností v Moravskoslezském, Olomouckém, Středočeském a Karlovarském kraji, v Praze a na dalších místech. Hlavním palivem ve skupině je černé a hnědé uhlí doplněné plynem a stále výrazněji biomasou.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se