Domů
Teplárenství
Zachovejte limity s ohledem na zdraví lidí, žádají vládu lékaři

Zachovejte limity s ohledem na zdraví lidí, žádají vládu lékaři

Více než stovka lékařů Ústeckého kraje žádá vládu prostřednictvím otevřeného dopisu o zachování územních limitů těžby hnědého uhlí v tamních dolech. Prolomení limitů by podle jejich názorů vedlo k dalšímu poškozování zdraví obyvatel.

Otevřený dopis adresovaný vládě představil na včerejší tiskové konferenci v Senátu PČR lékař Petr Končel. „Kdo je pro prolomení limitů, je pro to, aby lidé umírali dříve a byli více nemocní,“ řekl Končel ze Strany zelených, který s prolomením zásadně nesouhlasí.

Podle slov lékařky a senátorky za obvod Most Aleny Dernerové je nezbytné, aby se lékaři zásadně vymezili proti prolomení těžebních limitů, které prosazují majitelé dolů ve spolupráci s lobbisty a odbory. Dále uvádí, že kvalita tamního vzduchu zkracuje život v průměru o 9,5 dne za rok.

„Dalším rozšířením těžby a spálením uhlí bude pokračovat zásadní újma na zdraví obyvatel Ústeckého kraje, kterého se těžební limity nejvíce dotýkají,“ uvádí Dernerová.

Povrchová těžba v hnědouhelných dolech produkuje velké množství prachových částic. Podle názoru některých odborníků mohou po vzájemné interakci s plyny z elektráren, tepláren či dalších vlivů z chemického průmyslu vést ke vzniku velmi drobných aktivních částic škodlivých látek, které se snadno vstřebávají dýchacím systémem a poškozují zdraví populace ještě před narozením.

„Tato smutná realita je bohužel potvrzena zvýšenou četností spontánních potratů a narozením degenerovaných plodů. Pokud se narodí zdravé dítě, tak již od prvního vdechnutí ústeckého vzduchu začíná systematické poškozování zdraví,“ uvádí Končel.

Negativní vliv na zdraví místních obyvatel zdůrazňuje i studie Univerzity Karlovy, kterou si nechalo v souvislosti s možným prolomením územních těžebních limitů na dolech ČSA a Bílina vypracovat Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroj úvodní fotografie: sdas.cz

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Tomáš Kučera
29. září 2015, 12:12

Spojovat prolomení limitů s předčasným umíráním je asi jako věštění tvrdé stolice starostky Dernerové na příští týden... Pití tvrdého alkoholu a kouření cigaret má totiž na délku lidského života o několik řádů větší vliv a přesto nejsou zakázány, proč asi? Aktivitu lékařů pěkně popsal bloger na idnesu: http://ovcacek.blog.idnes.cz/c/478632/nova-nemoc-na-ustecku-zelenaji-lekari.html

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se