Domů
Teplárenství
ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč
Teplovod Mělník-Praha

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Teplárenství
4 komentáře
23. červen 2021, 12:23
ČTK

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Firma to dnes uvedla na dotaz ČTK. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

„Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem,“ řekl dnes ČTK mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (ANO) už dříve uvedl, že transformaci teplárenství, tedy odchodu tepláren od využívání uhlí, pomohou peníze z evropských fondů. Na transformaci energetiky má podle něj připraveno víc než 100 miliard korun, také podle něj desítky miliard Kč zamíří právě do teplárenství. Havlíčkův náměstek pro energetiku René Neděla při úterní konferenci řekl, že teplárny do roku 2030 přejdou z uhlí, které je nyní hlavním palivem, převážně na zemní plyn.

Cyrani uvedl, že teplárenský mix ČR bude v nejbližších letech doplněn převážně zdroji na kombinovanou výrobou elektřiny a tepla (KVET) na zemní plyn. Předpokládá se podle něj, že uplatnění najdou také biomasové kotelny, zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) a plynové kotelny jako takové.

Konkrétně v Mělníce budou podle něj základní technologií pro výrobu tepla a elektřiny vysoce účinné paroplynové zdroje. Jako záložní a takzvaný špičkový zdroj tepla pak budou instalovány nové plynové kotle. V lokalitě je také zvažováno využití dalších nízkoemisních technologií a paliv – ZEVO, kotel na biomasu nebo elektrokotle, uvedl ČEZ.

Na plyn má přejít i lokalita Dětmarovice. Černouhelná elektrárna o instalovaném výkonu 3 x 200 megawattů kromě výroby elektřiny dodává teplo do měst Orlová a Bohumín. Poslední producent černého uhlí v ČR, společnost OKD, však těžbu v nejbližších letech ukončí. ČEZ proto plánuje na přeměnu lokality Dětmarovice do roku 2025 investovat více než miliardu korun, vyplývá z Cyraniho prezentace.

Základní technologií pro výrobu tepla a elektřiny budou v Dětmarovicích čtyři vysoce účinné kogenerační jednotky o celkovém výkonu 45 megawattů elektrických a 40 megawattů tepelných. Jako záložní zdroj tepla budou i zde instalovány nové plynové kotle. Na plyn už ČEZ převedl kotelnu Energetiky Vítkovice, kde dříve dva černouhelné kotle zajišťovaly dodávku tepla pro Třinecké železárny, Vítkovice Holding, Vítkovickou nemocnici Ostrava a domácnosti.

Další vývoj podle Cyraniho čeká české teplárenství mezi roky 2030 až 2050, kdy má po dožití zdrojů zprovozněných v první fázi do roku 2030 dojít k opuštění technologií využívajících zemní plyn. Další rozvoj naopak čeká biomasu a technologie, které neprodukují emise oxidu uhličitého – tj. tepelná čerpadla, elektrokotle nebo fototermiku, což je získávání tepla ze slunečního svitu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Jaroslav
1. červenec 2021, 12:33

to je stejně zajímavý...o kousek výš se píše, že plynárny přispívají k oteplování unikem metanu a je to tady a zase se píše, jak nás bude zachraňovat plyn?

PetrV
23. červen 2021, 13:23

Důležitá je kogenerace. Tj. v zimě dodávka ee a tepla.

OZE dodá nespolehlivě v létě ee, v zimě má odstávku a utrácení peněz z dotací.

Ivan Novák
23. červen 2021, 14:38

Nejen v ČR se neví, kudy kam:

https://www.50hertz.com/en/News/FullarticleNewsof50Hertz/7878/regelbare-kraftwerke-werden-auch-langfristig-zur-gewaehrleistung-von-versorgungssicherheit-gebraucht

Podkladová studie Consentec je dostupná v německé mutaci stránky. Obsahuje většinou jen variantní odhady, ohraničené mj. předpokladem využití Pinst špičkového zdroje až 70% ročně nebo tím, že pružnost 5 GW na straně poptávky bude zadarmo. Pámbu zaplať, že i německý mainstream konečně objevuje Ameriku. (Ale třeba je to od 50HzT jen zlá předvolební protiintermitentní propaganda a bude jim vysvětleno, že žádný takový kontinent neexistuje.)

Energetik 007
24. červen 2021, 06:44

Podporovat kogeneraci ze ZP na Mělníku a dodávat to 80km a 150 000m3 vody na Prahu je technologický a ekonomický nesmysl.

Pokud chceme CZT v Praze zachovat tak kogenerace na ZP může být ve stávajících zdrojích po Praze.

Potrubí DN1200 na snímku bude v mít 45 stáří a to pro osové kompenzátory není málo - skoro na šrot.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se