Domů
Teplárenství
Mostecká teplárna zvýší ceny tepla meziročně o sedm procent

Mostecká teplárna zvýší ceny tepla meziročně o sedm procent

Teplárenství
Bez komentáře
24. listopad 2021, 13:05
ČTK

Mostecká společnost Severočeská teplárenská zvýší ceny tepla. Od ledna zákazníci zaplatí o sedm procent více ve srovnání s letošním rokem. Důvodem je skokový nárůst cen energií a emisních povolenek, řekla dnes ČTK Miloslava Kučerová, mluvčí firmy United Energy, pod níž Severočeská teplárenská patří.

Pro průměrný byt s roční spotřebou tepelné energie 25 gigajoulů zdražení představuje měsíčně navýšení nákladů na vytápění a dodávku teplé vody o 86 korun, tedy o 1039 korun za rok. „S ohledem na turbulentní vývoj na trhu s energiemi a enormní nárůst cen vstupů, jsme nuceni přistoupit k úpravě ceny pro naše odběratele. Po pečlivém zvážení možných variant jsme vybrali tu, která naše zákazníky zatíží co nejméně. Navrhované zvýšení nekopíruje reálné zvýšení nákladů na výrobu tepla, ale pouze vývoj inflace,“ uvedl Petr Horák, ředitel teplárenské společnosti.

Ceny zemního plynu vzrostly oproti předchozímu roku téměř čtyřnásobně a emisní povolenky zdražily meziročně o sto procent. Takové cenové výkyvy nevyrovná podle Kučerové ani ta nejzodpovědnější firemní strategie, tj. úsporná opatření tepláren, reorganizace či efektivní, včasné nákupy vstupů.

Odhadovat v tuto chvíli budoucí vývoj na trhu s energiemi je podle Horáka téměř nemožné. „Námi navrhovaná cena pro příští rok vychází z předpokladu, že se podaří notifikovat na úrovni Evropské unie novelu zákona o podporovaných zdrojích energie, která přináší možnost kompenzace nákladů na povolenky CO2 pro teplárny výměnou za jejich ekologizaci. V opačném případě bychom musely přistoupit k další korekci ceny směrem vzhůru. Zatím to ale není na pořadu dne,“ uvedl Horák.

Společnost zásobuje teplem 35.000 domácností v Mostě a Litvínově a další podnikatelské subjekty na Mostecku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se