Domů
Teplárenství
Pražská teplárenská zvýší od 1. prosince ceny tepla

Pražská teplárenská zvýší od 1. prosince ceny tepla

Pražská teplárenská zvýší od 1. prosince ceny tepla pro své odběratele. Průměrná pražská domácnost zaplatí za teplo měsíčně o 250 až 350 Kč více. Důvodem je růst nákladů, rostoucí ceny paliv i emisních povolenek. V příštím roce se nová cena zvyšovat nebude, informoval dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí společnosti Marek Pšeničný. Pokud stát přistoupí ke kompenzaci emisních povolenek, cena se ještě může snížit, dodala společnost.

„S ohledem na enormní růst vstupů, zejména emisních povolenek a paliv, musíme přistoupit k úpravě ceny pro naše odběratele v Praze. V minulosti jsme se snažili udržet ceny pro naše klienty co nejnižší a navyšovali jsme o daleko méně, než byl reálný narůst našich nákladů. Vzhledem k výraznému nárůstu cen na trhu pro tento i příští rok to však již není nadále možné,“ uvedl ředitel Pražské teplárenské Martin Brůha.

Ceny zemního plynu vzrostly podle společnosti proti loňskému roku čtyřnásobně a emisní povolenky zdražily meziročně o 100 procent. „Díky vnitřním úsporám, reorganizaci a efektivnímu nákupu výsledná cena za dálkové teplo nevzroste až tak významně,“ uvedla firma.

Pro vývoj cen tepla v příštím roce bude zásadní, jak rychle se podaří notifikovat v EU novelu zákona o podporovaných zdrojích energie. Novela přináší možnost kompenzace nákladů na povolenky CO2 pro teplárny výměnou za jejich ekologizaci. Pokud bude v průběhu roku tento princip schválen a vláda vydá příslušná nařízení, lze očekávat, že by se cena tepla v průběhu roku 2022 mohla i výrazně snížit, informovala společnost.

Zdražují i další dodavatelé energií. Například energetická společnost ČEZ zdraží od 1. ledna dodávky elektřiny zhruba o třetinu. Zdražení se netýká zákazníků, kteří mají cenu smluvně fixovanou. Důvodem zdražení je růst velkoobchodní ceny elektřiny. Domácnosti si tak připlatí v průměru 250 korun měsíčně.

Zdražovat se chystá také E.ON. Naopak Pražská energetika (PRE) od Nového roku zdražovat neplánuje, poslední zvýšení cen se uskutečnilo k letošnímu prvnímu září, navýšení bylo o sedm procent, což činí u běžné pražské rodiny 70 Kč za měsíc.

Pražská teplárenská je z hlediska počtu provozovaných zařízení jednou z největších teplárenských sítí v Česku. Aktivity společnosti jsou soustředěny na Prahu a přilehlé oblasti. V Praze pokrývá téměř čtvrtinu trhu s tepelnou energií a dodává teplo pro více než 230.000 domácností, řadě administrativních budov, průmyslových podniků, stovkám školských a zdravotnických zařízení a dalším subjektům.

Firmě stoupl loni meziročně čistý zisk o 6,4 procenta na 617 milionů korun. Výnosy vzrostly o 8,8 procenta na 5,8 miliardy korun. Společnost loni od Energetického a průmyslového holdingu podnikatele Daniela Křetínského koupila společnost Veolia Česká republika z francouzské skupiny Veolia.

Komentáře

(3)

Jaroslav Loudil

10. listopad 2021, 23:21

Inflace v ČR za říjen + 5,8 % , v USA + 6,2 %. Úspory na účtech , penzijní připojištění a stavební spoření se postupně stávají - "prázdnými skořápkami". Jsou to už jen jakési - "duté hrnce zcela bez obsahu". Lidé proto rychle hledají něco, co jim nezničí centrální banky a šílení politici , kteří ve sklepích tisknou zcela "bezcenné hadry" v bilionech dolarů měsíčně . 1.ledna 2021 stál třeba Bitcoin 29 000 Dolarů, dnes 63 000 Dolarů, růst o 110 % za 10 měsíců. Cena zlata stoupla za loňský rok v Dolarech o 20 % /v Korunách o 15 %/. Dnes už stojí 1 metr čtvereční stavebního pozemku v Praze 10 000, ale i 30 000 Kč. Byt v Praze 3 +1 je za průměrných 10 milionů. Jsme okrádáni ve velkém , jako Němci za Výmarské republiky na podzim 1923 , kdy zkolabovala jejich Marka. Peníze na účet dnes ukládá už jen magor. Stoupající ceny a inflace je dílem centrálních bankéřů a politiků, jsou to největší zloději na planetě. Našim CB budiž k dobru, že na svém posledním zasedání zvedli sazby o 1,25 % a budou pokračovat v prosinci min. o dalších + 0,50..

petr

11. listopad 2021, 07:08

300 Kč/měsíc to máme 3600 Kč/rok a tedy při spotřebě cca 25 GJ/byt to činí navýšení + 144 Kč/GJ...

Vzhledem k tomu, že současná průměrná cena je okolo 650 Kč/GJ tak je to cca + 22 %...

A to máme inflaci snad jen 6 % ?

Milan

12. listopad 2021, 10:05

V domě máme výměníkovou stanici, kterou díky developerovi vlastní Pražská teplárenská. Ceny tepla máme nejdražší, když to porovnám s jinými byty kde jsem v Praze bydlel a známými. Teď když čtu, že se má cena ještě víc zvyšovat, nejraději bych si pořídil vlastní kotel.

Bohužel se já jako bytová jednotka nemůžu odpojit od domu.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.