Domů
Teplárenství
Průzkum: Dvě pětiny lidí naplno topí, i když přes den nejsou doma

Průzkum: Dvě pětiny lidí naplno topí, i když přes den nejsou doma

Dvě pětiny lidí v zimě naplno topí, i když přes den nejsou doma. Pětina pak radiátory nevypíná, ani když odjíždí na víkend nebo vícedenní dovolenou. Vyplývá to z průzkumu, který ve spolupráci s výzkumnou agenturou NMS Market Research realizovala společnost Provident Financial. Celkem bylo dotazováno přes 600 respondentů z celé České republiky.

Průzkum mimo jiné potvrdil, že k topení mají rozdílný přístup lidé žijící v bytech, a ti žijící v rodinných domech. Obyvatelé domů obecně vypínají radiátory méně často, přes den je nechává zapnuté téměř polovina z nich. Podle zadavatelů průzkumu může hrát roli také to, že v domě není vhodné v zimě topení zcela vypínat kvůli zamrznutí vody v potrubí a vzniku plísní.

Vypnutím nebo ztlumením topení lze podle nich nicméně významně ušetřit. „Každý stupeň navíc znamená nárůst nákladů o přibližně šest procent. Pokud tedy topíte na 20 stupňů místo na 25 stupňů Celsia, vyjde vás topení o 30 procent levněji,“ uvedl analytik společnosti Provident Tomáš Černý.

Větrací návyky mají Češi podle průzkumu většinou správné. Krátce a intenzivně větrá v zimě 61 procent lidí, třetina větrá namátkově, když si vzpomene. Neustále otevřenou ventilaci mají pouze čtyři procenta Čechů, řízené větrání zatím využívá jedno procento lidí.

Teplárenské sdružení ČR už dříve sdělilo, že průměrná čtyřčlenná domácnost v bytovém domě v Česku ročně spotřebuje na vytápění bytu a ohřev vody 25 gigajoulů tepla. Průměrná roční platba domácností se tak pohybuje kolem 15.000 korun. Podle šetření Českého statistického úřadu se náklady na vytápění a ohřev vody podílejí na celkových spotřebních vydáních domácností zhruba šesti procenty.

Analytici už dříve odhadli, že během letošního roku mohou některým lidem vzrůst meziročně náklady na energie až o několik tisíc korun ročně. Hlavní vlna zdražování je podle nich už ale pryč.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.