Domů
Teplárenství
Teplárny kritizují plánovaný přesun nákladů provozovatele plynovodů na zákazníky
teplárna Chotěbuz. Zdroj: Stadtwerke Cottbus
Zdroj: Stadtwerke Cottbus

Teplárny kritizují plánovaný přesun nákladů provozovatele plynovodů na zákazníky

Teplárenství
5 komentářů
24. listopad 2023, 18:18
ČTK

Teplárenské sdružení ČR (TS ČR) uvedlo, že se mu nelíbí navrhovaný přesun větší části nákladů provozovatele českých plynovodů Net4Gas na zákazníky, kvůli čemuž podle sdružení stoupne regulovaná část ceny plynu o deset procent. ČTK to dnes sdělilo TS ČR, podle kterého to vyplývá z návrhu Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Podle sdružení jde fakticky placení pohledávek státem kupované společnosti. Už dříve avizovalo, že růst regulovaných cen zřejmě zastaví případné snižování ceny tepla vyrobeného z plynu.

ERÚ v reakci uvedl, že musel při změně poplatků za přepravu plynu reflektovat změny toků plynu po vypuknutí války na Ukrajině, tedy výrazný propad objemu tranzitovaného plynu přes území ČR. Reakci společnosti Net4Gas, kterou aktuálně od soukromého investora kupuje státní firma ČEPS, ČTK shání.

ERÚ navrhl růst regulované části ceny plynu pro příští rok v závěru října. U domácností by složka, která se na koncové ceně plynu podílí asi z 20 procent, vzrůst asi o 39 procent, což by znamenalo zdražení zhruba o 125 Kč za megawatthodinu (MWh). U velkoodběratelů by nárůst měl činit 42,5 procenta, v přepočtu asi 63 Kč za MWh. Konečný návrh úřad představí na konci listopadu.

Podle TS ČR ovlivnily navrhované regulované ceny pro příští rok změny alokačního klíče, který rozděluje náklady provozovatele přepravní soustavy na vnitrostátní a tranzitní přepravu. Zatímco letos se tuzemští zákazníci podílí na nákladech přepravní soustavy 27 procenty, příští rok to má podle sdružení být 75,9 procenta. Teplárny s tímto postupem nesouhlasí, podle nich k přesunu nákladů není důvod.

„Rada Energetického regulačního úřadu může snížit regulovanou složku ceny plynu o deset procent, pokud neschválí neodůvodněný přesun části nákladů provozovatele přepravní soustavy na tuzemské zákazníky,“ uvedl předseda výkonné rady TS ČR a bývalý premiér Mirek Topolánek.

„Požádal jsem Radu, aby chránila zájmy zákazníků a dodržovala své rozhodnutí a metodiky regulace a zejména nařízení Evropské komise k sazbám za přepravu plynu. Pokud bude cenové rozhodnutí vydáno v rozporu s přímo použitelným předpisem EU, mohlo by to vést k jeho neplatnosti,“ dodal.

Teplárny dále upozornily, že kapacita pro mezinárodní přepravu plynu je pro příští rok rezervována na srovnatelné úrovni s rokem 2021. Rozdíl je tak podle sdružení pouze ve skutečnosti, že společnosti Net4Gas přestal hlavní ruský přepravce plynu za rezervovanou kapacitu platit.

„ERÚ nemůže po zákaznících v ČR požadovat, aby v regulované ceně za distribuci plynu fakticky platili dluhy hlavního ruského přepravce plynu, který přestal společnosti Net4Gas platit za rezervovanou kapacitu. Je na této společnosti, aby své pohledávky vymáhala po svém dlužníkovi,“ uvedl ředitel sdružení Martin Hájek.

Zároveň odmítl, že by zvýšení podílu zákazníků na nákladech přepravní soustavy bylo nezbytné pro zachování kritické infrastruktury a zajištění dodávek pro zákazníky.

Podle ERÚ bylo nutné při změně poplatků za přepravu plynu zohlednit výrazný propad objemu tranzitovaného plynu přes území ČR po začátku konfliktu na Ukrajině. „Podle energetického zákona totiž musíme zajistit spolehlivý a bezpečný provoz soustav, a tedy zajistit úhradu oprávněných nákladů, které s jejich provozem vynakládají provozovatelé soustav,“ řekl mluvčí úřadu Jan Hamrník. Návrh poplatků je podle něj zároveň výrazně nižší, než požadoval Net4Gas při vyjednáváních během roku. „Zvýšení poplatků za přepravu plynu se do celkových cen plynu promítne nárůstem o jedno až dvě procenta,“ dodal Hamrník.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Pravoslav Motyčka
24. listopad 2023, 21:52

Kdo jiný by to měl platit než ten kdo plyn využívá, stejně tak je to s elektřinou. Tu stát bohužel stále dotuje 9 mld. korun s tím doufejme bude také konec. Drahé energie jsou nepříjemné , jenže na druhou stranu jsou to voliči unionistických stran co si zvolili zelenou ideologii a to je 8 z 10 ti lidí , kteří šli k volbám, takže na co si kdo vlastně stěžuje většina národa už má konečně co chtěla , má to co jim říkal celou dobu Klaus - pokles životní úrovně a pokles svobody jednotlivce. Poslední vláda to akcelerovala , ale to co se děje teď jen převedení zelené ideologie do praxe , další na řadě je výroba potravin. Tam je likvidováno efektivní zemědělství a prosazováno nějaké pseudozemědělství podle zelené ideologie s minimálními výnosy.

Jenyk
25. listopad 2023, 10:50

Pane Motycko, zcela souhlasím. Dotace jsou zlo. Proto musí být zrušeny všechny dotace, zejména ty na OZE. Jimi vyvolané negativní externality budou hradit výhradně jejich provozovatelé. ERÚ urychleně předloží nový návrh regulovaných cen, kdy se budou lišit ceny provozovatelům FVE a těm ostatním.

Pravoslav Motyčka
25. listopad 2023, 14:56

ERU zcela nefunguje , nedokáže ani vygenerovat tarif , levnější elektřiny na který by měl nárok každý. Co se týče provozovatelů FVE pak distribuční sazba se zatím platí jen za spotřebu ne za výrobu. Je k debatě kdo má co platit , ale obecně máte pravdu ať každý platí náklady , které způsobuje nicméně v praxi to zaplatí stejně odběratelé , protože výrobci si dají do cen náklady na připojení k síti a když uděláte distribuci paušálem , třeba za jistič pak to povede sice k větší spravedlnosti , ale také k nedostupnosti el. energie třeba u lidí co bydlí v bytech a mají garáž. Je to opravdu složité. Představte si rodinu co má byt , garáž a chatu a měla by zaplatit z každého odběru paušál třeba 2000kč to je problém.

Bob
25. listopad 2023, 16:36

Elektřina by sice patřila spíše pod jiný článek, ale když už jste s ní začal:

Pokud se bude distribuce platit paušálem, nebo převážně dle velikosti hlavního jističe, bude to velmi nespravedlivé a také neefektivní. Nebude to motivovat k tomu, aby odběratel přizpůsobil svou spotřebu ať už dostupnosti elektřiny v síti, nebo zatížení sítě.

Jsou totiž dva problémy:

1) Dostupnost elektřiny. Záleží na tom, jaká je v daný okamžik bilance výroba-spotřeba elektřiny. Je-li v nějaké době elektřiny nadbytek, spotřebitelé by měli být motivováni ke spotřebě a naopak. To lze realizovat rozdílnou cenou silové elektřiny v čase za předpokladu, že spotřebitel bude mít aktuální informace o ceně.

2) Aktuální zatížení sítě. V době nízkého zatížení sítě by měly být distribuční poplatky nízké, v době vysokého zatížení vysoké.

Zatímco v minulosti se čas 1) i 2) prakticky shodoval (v noci byl nadbytek elektřiny i nízké zatížení sítě), nyní a tím více v budoucnosti se budou kvůli OZE rozcházet. Někdy půjdou i proti sobě.

U nás to bylo dobře (a lépe než jinde) řešeno HDO s NT a VT.

V blízké budoucnosti pak "chytrými" fakturačními měřidly.

V každém případě nepomůže síti platba za distribuci paušálně, nebo dle velikosti hlavního jističe. Bylo by to nejen nespravedlivé, ale přímo by to popíralo snahu o odpovědné a žádoucí chování odběratelů.

Příklad žádoucího chování: akumulace a odběr v NT, blokování v době odběrových špiček. Dříve třeba topení s akumulací a odběrem 8 hod. denně. V budoucnosti třeba akumulátorové úložiště.

Vysoká platba odvíjející se od hodnoty hlavního jističe od tohoto žádoucího chování přímo odrazuje.

Pravoslav Motyčka
25. listopad 2023, 23:09

Ano je to určitě problém jak se podělit o náklady na distribuci. Dnes bohužel většina odběratelů nemá možnost využívat cenové rozdíly mezi jednotlivými hodinami , ERU ani nenabízí rozumnou sazbu třeba 4 hodinovou , s nízkým tarifem , vše je podmíněno vlastnictvím nějaké věci třeba bojleru , elektrokotle nebo elektromobilu . Navíc distribuční sazby jsou nastaveny nesmyslně. Platba za příkon podle jističe 24/7 je dost absurdní v době 1/4 hodinových maxim je to přežitek a to je přesně to k čemu míříte , když bude možné aby spotřebitel platil na 1/4 maximum nějakou částku v určitých hodinách a jinou v jiných hodinách pak teoreticky může ve špičkách šetřit v době přebytku spotřebovávat. Dnes toto nefunguje ani u VN zákazníků. Celkově to vede k vyšším cenám distribuce pro všechny účastníky trhu. Co se týče výrobců pak platí se distribuci od výrobce ke spotřebiteli kdo je připojen do NN platí za příkon pro výrobu do VN se neplatí ani to z principu je to samozřejmě jedno, protože nakonec všechno zaplatí ten kdo odebírá. Vláda nepochopila , že měla zatlačit na ERU, aby vytvořil 4 hodinovou levnou sazbu o kterou by mohl požádat každý. Tím by mohl každý ušetřit. Další velkou chybou je zpoplatnění průběhového měření pro zákazníky NN se spotřebou nižší než 6MWh ročně pokud by oni si mohli tento přechod zaplatit a pak už nic neplatit pak by to byla také cesta jak dostat levnou elektřinu je každému třeba důchodci. Distributoři si takto účtují nesmysly typu 1100kč bez DPH měsíčně (PRE) a stát jim to povoluje. Celé je to o nekompetenci ze strany státu před několika měsíci vydal ČEPS zprávu o tom jak prudce poroste spotřeba elektřiny kvůli tepelným čerpadlům ve skutečnosti je to blbost , protože část tepelných čerpadel nahrazuje elektrokotle , takže celková spotřeba zatím dokonce klesá.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se