Domů
Teplárenství
Teplo v Plzni má zdražit o čtvrtinu, zastupitelé odmítli zvýšení ceny o 40 %
Zevo Chotíkov

Teplo v Plzni má zdražit o čtvrtinu, zastupitelé odmítli zvýšení ceny o 40 %

Teplárenství
9 komentářů
2. listopad 2023, 18:21
ČTK

Plzeňští zastupitelé dnes schválili zdražení tepla od ledna příštího roku o 28,3 procenta. Představenstvo Plzeňské teplárenské v polovině října navrhlo zvýšení ceny o 40 procent, což vedení města odmítlo. Průměrná domácnost tak bude platit měsíčně o 268 korun víc než dosud. Pro zdražení hlasovalo 30 z přítomných 42 zastupitelů, opoziční ODS a TOP 09 se zdržely, zjistila ČTK. Teplárnu, která je největším dodavatelem tepla na západě Čech, vlastní většinově Plzeň a 35 procent skupina EPH Daniela Křetínského, jejíž zástupci nárůst schválili ve středu večer. Definitivní slovo bude mít valná hromada teplárny 28. listopadu.

Podle generálního ředitele teplárny Václava Paška budou nadále Plzeňané platit nejnižší cenu tepla v republice, současný průměr ČR je podle Teplárenského sdružení pod 1200 Kč/GJ. Letos Plzeňané za teplo platí 626,67 Kč/GJ s DPH, tedy 569,34 Kč/GJ bez DPH.

„Původně představenstvo navrhovalo zvýšit cenu tepla pro rok 2024 pro obyvatele o 240 Kč za gigajoule bez DPH. Nová dohoda s druhým akcionářem počítá s navýšením o 161,30 Kč/GJ,“ řekl radní města Vlastimil Gola (ANO).

Podle primátora Romana Zarzyckého (ANO) se podařilo srazit navýšení ceny zhruba o třetinu proti původnímu návrhu. „Jednání bylo velmi tvrdé, ale konstruktivní. Našim cílem je, aby Plzeň dál měla nejlepší cenu tepla v republice,“ uvedl.

Ke zvýšení ceny jsou podle Paška čtyři hlavní důvody. „Komodita teplo je v hluboké ztrátě, dále došlo ke zrušení veškerých státních podpor pro teplárenství, čímž přijdeme o 200 milionů korun. Dále musíme pokračovat v procesu dekarbonizace (odchodu firmy od uhlí do roku 2030), který vyžaduje celkovou investici kolem sedmi miliard korun,“ řekl. Podle Paška teplárna nemůže dlouhodobě držet ztrátovou, tedy dumpingovou cenu tepla. Za zvýhodňování odběratelů dálkového tepla proti ostatním druhům vytápění by jí hrozily pokuty od antimonopolního úřadu. „Navíc obchodní společnost nemůže s péčí řádného hospodáře mít tuto komoditu dlouhodobě ztrátovou,“ dodal.

Podle Zarzyckého město nezdražuje o víc, než musí, a zvýšení cen je nakonec nastavené tak, aby teplárna skončila s takzvanou provozní nulou. Pašek dodal, že pokud by zůstala současná cena, způsobilo by to příští rok firmě ztrátu z prodeje tepla 443 milionů korun. „Už letos předpokládáme ztrátu na teple 479 milionů korun,“ uvedl. Dnes schválené zvýšení ceny nezajistí firmě zisk, ale nezpůsobí ani ztrátu.

Opozice nutnost zdražení neodmítala. Pozastavila se ale nad tím, proč se předchozí čtyři roky, po vstupu EPH do Plzeňské teplárenské, dařilo zdražovat minimálně a pouze kosmeticky zejména díky tomu, že firmě pomáhal výrazně ziskový prodej tepla. Vedení města i firmy argumentovalo tím, že to podle předpisů Energetického regulačního úřadu není možné. „Nedostali jsme vysvětlení, proč výnosem z jedné komodity (elektřiny) nelze sanovat ztrátu z druhé komodity (teplo),“ řekl zastupitel David Šlouf (ODS). Pašek uvedl, že výhodná cena elektřiny nemůže kompenzovat nízkou cenu tepla, ale díky elektřině celá firma udržuje solidní zisk. Bývalý primátor Pavel Šindelář (ODS), člen dozorčí rady teplárny, řekl, že zdražení chápe, ale nemůže pro něj zvednout ruku, protože se vedení města nezavázalo, že si nenechá vyplatit dividendy ze zisku, kterou město dostává od Plzeňské teplárenské už několik let. Primátor dodal, že to bude teprve předmětem dalších jednání.

Plzeňská teplárenská zásobuje 54.000 domácností, což se dá zhruba přepočítat na 145.000 obyvatel ze 180tisícové Plzně. Podnik letos v lednu zvýšil ceny tepla v průměru o 4,8 procenta na 626,67 Kč/GJ s DPH, v lednu 2022 zdražil teplo o 9,7 pct.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Pravoslav Motyčka
2. listopad 2023, 18:52

1200kč GJ je průměr no to je 4,3kč / kWh. Tepelné čerpadlo při 6kč /kWh dává teplo za 1,7kč /kWh teplárna je dražší o 250%. Ale jen ať to lidé platí ať se mají v představenstvu tepláren dobře. Za lenost a pasivitu se totiž platí a aktivita vydělává.

David
2. listopad 2023, 20:52

A to tepelné čerpadlo zadarmo si vyzvednu kde ?

Pravoslav Motyčka
2. listopad 2023, 21:12

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Nikde , a to je pro lidi v bytech problém. Proto existují teplárny co na jejich lenosti , hlouposti a pasivitě vydělávají a budou vydělávat dál.
.

Xoor
3. listopad 2023, 06:54

zadarmo to nebude, ale dotace ti mohou pomoci. Aspoň si platící daňový otrok něco vezme zpět

Martin Hájek
2. listopad 2023, 21:47

Teď ještě sehnat tu elektřinu včetně distribuce za 6 Kč/kWh a tepelné čerpadlo vzduch voda, co bude mít pro panelák COP větší než 3 a nějakého hodného strýčka, co to tepelné čerpadlo zasponzoruje, takže ho nebudete muset splácet a pak je to geniální plán.

Pravoslav Motyčka
4. listopad 2023, 17:30

Fixace je okolo 3,7kč /kWh = 4,5kWh s DPH + distribuce 0,28kč + 0,3 Kč systémové služby + 0,495 OZE = 1,223, s DPH 1,5kč cca 4,5 + 1,5 = 6. A to je dnes průměrná nabídka.

Uroky v bance na tepelné čerpadla jsou cca 4,5% návratnost investice proti teplárně je cca 3,5 roku při vlastním financování při bankovním se splatností 15 let to bude cca 4,5 roku a majitelé by nezaplatily vůbec nic. K tomu FVE na střechu s dotací a je další úspora opět bez nutnosti něco platit všechno se zaplatí samo a tu energii z FVE využije tepelné čerpadlo pro topení a ohřev teplé vody. Teplárna je nejdražší způsob vytápění takto bylo je a vždycky bude.

Petr prochaska
3. listopad 2023, 12:05

A v zimě výstavbu nových plynovek pro výrobu elektřiny bude platit kdo? Také bude nutné posílení elektrické sítě. Lepší bude, když teplárna bude v budoucnu využívat přebytky z OZE - když bude hodně svítit nebo foukat a cena elektřiny bude nízká. V době kdy nebude svítit ani foukat, tak buď stávající uhlí, ale spíše plyn, u kterého lze v budoucnu slíbit vodík.

A.O
4. listopad 2023, 21:51

1. Investiční náklady

2. Jak pomocí TČ chcete vytápět sídliště?

Tam mám pochyb, že by to vůbec utáhly linky NN/VN.

Karel Zeman
2. listopad 2023, 21:29

Na obrázku je spalovna v Chotíkově. Škoda že takové úžasné zařízení nestojí po dvou kusech v každém kraji místo hrnutí komunálních odpadů na skládky…..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se