Domů
Trh s elektřinou
Cena solárních panelů má letos klesnout o dalších 10 %

Cena solárních panelů má letos klesnout o dalších 10 %

S ohledem na rychlý pokles nákladů na výstavbu solárních elektráren je pravděpodobně, že podíl solárních technologií na energetickém mixu v blízké budoucnosti předčí očekávané prognózy. To je závěr vědců z Oxfordské univerzity založený na prognostickém modelu zveřejněném v jejich výzkumu. Podle anglických vědců by tak při současných trendech mohla v roce 2027 energie ze Slunce pokrýt až 20 % světové spotřeby.

Od roku 1980 zlevňují panely každoročně v průměru o 10 %. Pokud by tento trend spolu se současným tempem rozšiřování obnovitelných zdrojů a vývojem spotřeby energie pokračoval i do budoucna, bude to znamenat pokrytí 20 % světové poptávky po energii v roce 2027 ze solárních zdrojů.

Oproti tomu „nejzelenější“ prognóza Mezinárodní energetické agentury předpokládá, že ze solárních panelů získáme pouze 16 % vyrobené elektřiny v roce 2050. Tento scénář, který je často citován, je tedy nepřesný a v minulých letech nedokázal správně odhadnout rychlý růst solární energetiky.

Profesor matematiky Doyne Farmer, který je spoluautorem nové studie, řekl, že výzkum by mohl pomoci napravit reputaci obnovitelných zdrojů.

„Skeptici tvrdili, že solární energetika nemůže růst dostatečně rychle, aby dokázala hrát významnou roli v boji proti globálnímu oteplování. V situaci, kdy jsou limitované zdroje pro investice do technologií omezeny na několik nových technologií … by měla být schopnost mít lepší prognózy, a vědět jak přesné jsou, obzvláště užitečná.“

Doyne Farmer

Farmerův model, který byl vyvinut ve spolupráci s ekonomem Francoisem Lafondem, vychází z historických dat 53 různých technologií.

„Představili jsme si, že jsme v minulosti a zároveň nevíme, co nás čeká v budoucnosti. Pak jsme použili jednoduchou metodu na předpověď vývoje cen technologií,“ vysvětlil Farmer.

Výzkum byl proveden za podpory Evropské komise a amerického Ministerstva energetiky.

Ve stejný čas dochází k prosazování solární aliance Francie a Indie po celém světě za účelem zvýšení dostupnosti elektřiny a snížení emisí skleníkových plynů. Minulý týden indický ministr uhelné energetiky Piyush Goyal řekl, že v některých provinciích je nyní po poslední kapacitní aukci na solární energii levnější energie ze slunce než energie z uhlí.

„Směřujeme rychle ke splnění vize premiéra Nerendra Modiho o čisté energetice.“

Piyush Goyal

Autor úvodní fotografie: Hans Blomberg

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se