Domů
Trh s elektřinou
Díky rychlému rozvoji OZE mohou být záporné ceny elektřiny do 5 let i ve Velké Británii

Díky rychlému rozvoji OZE mohou být záporné ceny elektřiny do 5 let i ve Velké Británii

Ceny silové elektřiny ve Velké Británii by mohly dle britské National Grid Plc. do pěti let vlivem rychle rostoucího podílu intermitentních OZE (větrných a fotovoltaických elektráren) spadnout v některých denních hodinách do záporných hodnot.

Záporné ceny silové elektřiny, se kterými se lze nyní setkat kromě Německa už i v severních regionech, nastávají v období, kdy nabídka převyšuje poptávku.

„Aby byly sníženy účty za elektřinu a udržována rovnováha v elektrizační soustavě, měli by největší britští spotřebitelé omezit svoji spotřebu v období špičkového zatížení a využívat místo toho elektřinu v době jejího přebytku,“ řekl minulý týden v rozhovoru obchodní ředitel National Grid Plc. Duncan Burt. „Za posledních pět let byla finanční motivace k růstu odezvy na straně spotřeby nízká, ale nyní vidíme, že se to změní,“ dodal.

National Grid odhaduje, že průmyslový a komerční spotřebitelé mohou vytvořit „buffer“ kolem 3 GW (cca 5% očekávaného špičkového zatížení) do konce dekády. Ten by poté pomohl vyrovnávat náhlé výkyvy produkce elektřiny z intermitentních OZE.

V současnosti disponuje National Grid kontrakty na cca 700 MW se spotřebiteli, kteří jsou v případě požadavku schopni omezit spotřebu.

Růst OZE ve Velké Británii

Britská vláda plánuje navýšit podíl OZE na pokrytí poptávky po elektřině do roku 2020 na 15 % z 5,3 % v roce 2013. Jak jsme informovali v minulém týdnu, Velká Británie byla v loňském roce lídrem co do nové instalované fotovoltaické kapacity a velký růst je očekáván i pro letošní rok. Ke konci roku 2014 byl celkový instalovaný výkon FVE 5,2 GW. Růst lze pozorovat i v oblasti větrných elektráren, kterých bylo vloni v Británii připojeno do sítě 1,7 GW a jejichž celkový instalovaný výkon byl ke konci loňského roku 12,4 GW.

S rostoucím podílem intermitentních OZE roste i potřeba regulovat spotřebu elektřiny.

„Žijeme ve světě, kde je spotřeba elektřiny pasivní. Můžete se podívat na kterýkoliv den nebo hodinu v týdnu a předpovědět, jaká bude spotřeba. To se ale změní. Očekáváme fundamentální změnu v oblasti výpočtu spotřeby.“

Duncan Burt.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se