Domů
Trh s elektřinou
Díky rychlému rozvoji OZE mohou být záporné ceny elektřiny do 5 let i ve Velké Británii

Díky rychlému rozvoji OZE mohou být záporné ceny elektřiny do 5 let i ve Velké Británii

Ceny silové elektřiny ve Velké Británii by mohly dle britské National Grid Plc. do pěti let vlivem rychle rostoucího podílu intermitentních OZE (větrných a fotovoltaických elektráren) spadnout v některých denních hodinách do záporných hodnot.

Záporné ceny silové elektřiny, se kterými se lze nyní setkat kromě Německa už i v severních regionech, nastávají v období, kdy nabídka převyšuje poptávku.

„Aby byly sníženy účty za elektřinu a udržována rovnováha v elektrizační soustavě, měli by největší britští spotřebitelé omezit svoji spotřebu v období špičkového zatížení a využívat místo toho elektřinu v době jejího přebytku,“ řekl minulý týden v rozhovoru obchodní ředitel National Grid Plc. Duncan Burt. „Za posledních pět let byla finanční motivace k růstu odezvy na straně spotřeby nízká, ale nyní vidíme, že se to změní,“ dodal.

National Grid odhaduje, že průmyslový a komerční spotřebitelé mohou vytvořit „buffer“ kolem 3 GW (cca 5% očekávaného špičkového zatížení) do konce dekády. Ten by poté pomohl vyrovnávat náhlé výkyvy produkce elektřiny z intermitentních OZE.

V současnosti disponuje National Grid kontrakty na cca 700 MW se spotřebiteli, kteří jsou v případě požadavku schopni omezit spotřebu.

Růst OZE ve Velké Británii

Britská vláda plánuje navýšit podíl OZE na pokrytí poptávky po elektřině do roku 2020 na 15 % z 5,3 % v roce 2013. Jak jsme informovali v minulém týdnu, Velká Británie byla v loňském roce lídrem co do nové instalované fotovoltaické kapacity a velký růst je očekáván i pro letošní rok. Ke konci roku 2014 byl celkový instalovaný výkon FVE 5,2 GW. Růst lze pozorovat i v oblasti větrných elektráren, kterých bylo vloni v Británii připojeno do sítě 1,7 GW a jejichž celkový instalovaný výkon byl ke konci loňského roku 12,4 GW.

S rostoucím podílem intermitentních OZE roste i potřeba regulovat spotřebu elektřiny.

„Žijeme ve světě, kde je spotřeba elektřiny pasivní. Můžete se podívat na kterýkoliv den nebo hodinu v týdnu a předpovědět, jaká bude spotřeba. To se ale změní. Očekáváme fundamentální změnu v oblasti výpočtu spotřeby.“

Duncan Burt.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.