Domů
Trh s elektřinou
Nejdřív kryptoměny, nyní energetika. Uspěje technologie blockchain v novém prostředí?

Nejdřív kryptoměny, nyní energetika. Uspěje technologie blockchain v novém prostředí?

Technologie blockchain je v současnosti stále více skloňovaným pojmem zejména v souvislosti s boomem kryptoměny Bitcoin. Jak však ukazují projekty a inciativy napříč Evropou, blockchain má obrovský potenciál také v energetice. Rychlejšímu rozmachu této technologie na energetických trzích však brání regulatorní pravidla či pochybnosti o bezpečnosti nových řešení.

Stále více hráčů na energetickém trhu začíná v posledních měsících sázet na využití potenciálu technologie blockchain v energetice.

Mezi nejvýznamnější projekty patří například projekt Enerchain cílící na využití technologie blockchain pro obchodování vybraných produktů v oblasti elektřiny a plynu. Počet účastníků projektu Enerchain, který má otestovat využití technologie blockchain pro tzv. peer to peer (P2P) obchodování v energetice, vzrostl z původních 23 na 39 a pro rostoucí zájem bylo trvání projektu prodlouženo do konce března 2018. Mezi účastníky projektu jsou například energetičtí velikáni E.ON, Engie, Uniper, Enel, Total nebo Statoil, nechybí ani ČEZ.

Další aplikací technologie blockchain v energetice je projekt ve Spojeném království, za nímž stojí konsorcium Electron. Electron cílí na vytvoření nového druhu energetického trhu odklánějícího se od tradiční praxe individuálního párování kupujících a prodejců. To, co společnost nazývá „kolaborativní obchodování“, by mělo znamenat navýšení likvidity na energetickém trhu. Cílem je vytvořit tržní platformu, která umožní, aby flexibilita jednoho spotřebitele byla sdílena mezi více účastníky trhu. K tomuto konsorciu se nedávno připojily dva významní hráči na energetickém trhu, společnosti EDF a Shell.

Třetím slibným projektem, který lze v souvislosti s využitím tehcnolgoie blockchain na evropských energetických trzích jmenovat, je využití možností této technologie pro udržování výkonové rovnováhy německé soustavy prostřednictvím domácích bateriových úložišť. Za projektem stojí provozovatel části německé přenosové soustavy TenneT a německý výrobce domácích baterií Sonnen, ve kterém skrze fond Inven Capital drží podíl ČEZ.

Rychlejší rozmach blockchainu bzrdí regulace či otázka bezpečnosti

„Blockchain se jeví jako další velká věc na energetických trzích, kde může tato technologie pomoci snížit náklady na transakce a usnadnit obchodování, ale nejdříve musí být vyřešeny regulatorní otázky a další výzvy,“ uvedli v souvislosti s potenciálem blockchainu experti.

Colleen Metelitsa, analytička z poradenské firmy GTM Research, upozornila na fakt, že blockchain spadá jak pod finanční, tak pod energetickou regulaci, což jsou dvě z nejvíce regulovaných odvětví.

Metelitsa navrhla několik důležitých otázek v souvislosti s aplikacemi tehcnologie blockchain v energetice, které musejí být vyřešeny. První je jasná definice obchodních modelů, tedy zodpovězení otázky, jakým způsobem budou nové platformy vydělávat peníze.

Neméně důležitou otázkou je oblast bezpečnosti, kde je třeba odpovědět na otázky ohledně vlastnictví a přístupu k uživatelským datům.

Metelitsa zdůraznila také nutnost vzájemné spolupráce nových platforem a aplikací založených na technologii blockchain se zavedenými energetickými systémy.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Michal
10. březen 2018, 17:18

Neni to ale prvni projekt podobneho razeni. Mame tu PowerLedger.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se