Domů
Trh s elektřinou
Propojení českého vnitrodenního trhu s elektřinu s vybranými evropskými trhy je o krok blíže

Propojení českého vnitrodenního trhu s elektřinu s vybranými evropskými trhy je o krok blíže

Provozovatelé přenosových soustav a nominovaní organizátoři trhu s elektřinou z Rakouska, České republiky, Německa, Maďarska, Rumunska a Chorvatska založili lokální implementáční projekt pro realizaci propojení vnitrodenních trhů s elektřinou na základě technického řešení XBID (Cross-Border Intraday Market Project). Technická část řešení XBID by měla být hotova ve 4. čtvrtetí 2017, následovat budou konečné přípravy na zprovoznění.

Účelem projektu XBID je umožnit kontinuální obchodování mezi zónami a zvýšit celkovou efektivitu vnitrodenního obchodování v rámci jednotného vnitrodenního trhu mezi zónami po celé Evropě.

Projekt pro celoevropské propojení vnitrodenních trhů se skládá z členů ze 14 evropských zemí. Českou republiku zastupují provozovatel přenosové soustavy ČEPS, a.s. a operátor trhu OTE, a.s.

V srpnu 2017 provozovatelé přenosových soustav a nominovaní organizátoři trhu s elektřinou z Rakouska, České republiky, Německa, Maďarska a Rumunska, jmenovitě 50 Hertz, APG, ČEPS, EPEX SPOT, EXAA, HUPX, MAVIR, Nord Pool, OPCOM, OTE, TenneT a Transelectrica podepsali Memorandum o porozumění ohledně zřízení lokálního implementačního projektu v rámci (XBID), přes který budou propojeny vnitrodenní trhy s elektřinou.

K Memorandu se později v srpnu připojili také provozovatel přenosové soustavy a nominovaný organizátor trhu s elektřinou z Chorvatska (HOPS, CROPEX).

„Všechny strany projektu vyjádřily svůj zájem na realizaci kontinuálního přeshraničního obchodování a zavedení implicitního přidělování vnitrodenních přeshraničních přenosových kapacit na česko-německé, česko-rakouské, rakousko-maďarské, maďarsko-rumunské a maďarsko-chorvatské hranici. Strany založily lokální implementační projekt (LIP 15) zaměřený na splnění požadavků celoevropského projektu XBID.“ uvádí ČEPS v tiskové zprávě.

Česká republika se od listopadu 2014 účastní projektu 4M Market Coupling propojujícího denní trhy s elektřinou České republiky, Slovenska, Maďarska a Rumunska. Předchůdcem tohoto projektu byl projekt propojující denní trhy České republiky, Slovenska a Maďarska, který byl zahájen v roce 2012.

Na českém denním trhu bylo v roce 2016 zobchodováno celkem 20,1 TWh elektrické energie, na vnitrodenním trhu potom 370 GWh. V rámci výše uvedeného propojení denních trhů se Slovenskem, Maďarskem a Rumunskem, putovalo přeshraničními linkami z České republiky na Slovensko loni 2,7 TWh a opačným směrem 2,1 TWh elektřiny.

Komentáře

(6)

Jan Veselý

10. září 2017, 16:41

Správně, teď ještě pořádně posílit přeshraniční přenosová vedení. Sice na tom nejvíce trhnou v Rakousku a na Slovensku, ale fakticky vydělají všichni odběratelé.

miro novak

11. září 2017, 12:38

Zial, Slovensko tam nevidim, v SEPSe bol skandal, menia sefa.

Jan Veselý

11. září 2017, 14:00

To je jen otázka času než se připojíte. Díky kaskádě na Váhu máte skvělé předpoklady nechat se hýčkat levnou elektrikou a šetřit vodu v přehradách a když bude drahá, pustit turbíny.

Martin Hájek

11. září 2017, 16:29

Tak ona tam není ani klíčová hranice Německo - Rakousko, takže to bude poněkud polovičaté. Posilovat přeshraniční vedení dává smysl tak možná mezi Slovenskem a Maďarskem, jinak ve zmíněných zemích nikoliv. Základní problém je totiž uvnitř Německa, nikoliv na hranicích.

C

11. září 2017, 19:42

Kaskáda na Váhu není bez přečerpávaček nějak oslnivě výkonná, to by větší smysl mělo nalezení řešení jak vybudovat vyrovnávací nádrž pod VDG aniž by bylo třeba moc jednat s Maďarskou vládou, ta přehrad má totiž teoreticky až 750MW, což už je dost.

Jaruna

14. září 2017, 20:21

Koho menia v SEPSe?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.