Domů
Trh s elektřinou
Rakousko pociťuje důsledky rozdělení obchodní zóny s Německem. Čelí vyšším cenám elektřiny
Vodní přehrada Kölnbrein, Rakousko, zdroj: Verbund
Zdroj: Verbund

Rakousko pociťuje důsledky rozdělení obchodní zóny s Německem. Čelí vyšším cenám elektřiny

Rakouské společnosti pociťují důsledky rozdělení německo-rakouské obchodní zóny nejen ve vyšších cenách elektřiny, ale i ve zvýšeném riziku při hedgingu. Nový požadavek EU na zpřístupnění minimálně 70 % přeshraničních přenosových kapacit trhu je krok správným směrem, ale problém nevyřeší, uvádí Stephan Sharma, trader ze společnosti Verbund.

Rozdělení německo-rakouské obchodní zóny účinné od října 2018 omezilo původně neomezený přeshraniční obchod s elektřinou mezi Německem a Rakouskem na 4,9 GW dlouhodobých přenosových kapacit. Pro fyzické krátkodobé obchodování je využitelná přenosová kapacita obvykle nižší. Celková přeshraniční přenosová kapacita mírně přesahuje 10 GW.

Jednalo se o jedno z opatření pro zamezení neplánovaných přetoků výkonu z německých větrných elektráren situovaných na severu Německa do přenosových soustav okolních států, zejména Polska a České republiky. Úzká místa v přenosové soustavě Německa, ale i Rakouska způsobovala v mnoha chvílích nemožnost přenášet množství elektřiny zobchodované mezi oběma zeměmi. Rozdíl mezi obchodním a fyzickým tokem elektřiny často dosahoval až několika gigawattů, což vedlo ke zmíněným přetokům do okolních zemí.

Rakousko z obav ze zvýšení cen elektřiny proti rozdělení zóny vehementně bojovalo. Omezení dodávek levné elektřiny z Německa, kde cena při přebytku způsobeném zvýšenou výrobou větrných elektráren s přednostním přístupem k síti a technickou neflexibilitou čtvrtiny konvenčních zdrojů významně klesá, se zákonitě muselo na cenách elektřiny v Rakousku projevit.

Od října 2018 byla cena elektřiny v Rakousku oproti německé ceně v průměru o téměř 7 EUR/MWh vyšší. Další problémem je nízká likvidita forwardových produktů v Rakouské obchodní zóně, což pro rakouské energetické společnosti představuje zvýšené riziko při zajišťování se proti možným budoucím výkyvům ceny elektřiny.

„Likvidita na rakouském forwardovém trhu je nadále téměř neexistující, což masivně zvýšilo hedgingové riziko pro výrobce a spotřebitele,“ uvádí Sharma.

V důsledku toho, jsou rakouské společnosti nuceny se zajišťovat na německém trhu a vystavovat se riziku způsobeném rozdílnou cenou na rakouském a volatilním německém trhu, který je ovlivňován postupným vyřazování jaderných a uhelných elektráren z provozu.

Zpřístupnění 70 % přenosových kapacit trhu pouze malou náplastí

Nedávná dohoda EU o zpřístupnění minimálně 70 % přeshraničních přenosových kapacit pro trh je podle Sharmy krok správným směrem, ale stále vystavuje rakouské společnosti velkým hedgingovým rizikům vzhledem k nedostatku likvidity.

„Zpřístupnění až 7 GW obchodníkům stále ještě není řešením. Denní fyzická přenosová kapacita na německo-rakouské hranici ovšem bude stále závislá na celoevropském algoritmu vypočítávání přenosových kapacit a bude tudíž, stejně jako dnes, závislá na přetíženích vzniklých v jiných částech soustavy, uvádí Sharma.

Verbund, největší rakouský výrobce elektřiny, napadl rozdělení německo- rakouské obchodní zóny u Vídeňského soudu za účelem obnovení její společné podoby.

Úvodní fotografie: Vodní přehrada Kölnbrein, Rakousko, zdroj: Verbund

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Ivan Novák
10. únor 2019, 15:31

Verbund fňuká ... souběžně jeho dcera APG vzdala rekonstrukci 70 let staré přeshraniční linky 220 kV Sokolnice-Bisamberg na 400 kV, protože by to umožnilo v době, kdy v Německu nefouká, zvýšit do Rakouska dovoz ďábelského jaderného proudu z ČR.

frank
10. únor 2019, 21:18

tak trošku se teď zahojí s tím, že alpské přečerpávačky mají konečně vodu, zase začne oblíbená rakouská hra na čistou energii z Alp, přečerpávačka si nasmlouvá jaderný proud z Česka a Švýcarska a pak ho prodává Rakušanům a jihoněmcům s ekopřirážkou :) hlavně ten jejich leták s modrou vodou a štíty Alp.... :)

Petr Macháček
10. únor 2019, 16:47

Problém je tom, že německo soustředilo výrobu na severu a frfníků bez investic do přenosové soustavy. Díky novým transformátorům už nelze přetěžovat naší přenosovou soustavu. Hlavně bych zavedla platbu za přenos.

Petr
10. únor 2019, 19:14

Kapacity jsou stejné jako minulý rok, jen se germánským zlodějům nechce poctivě platit za přenos Česku a Polsku.

Martin Hajek
10. únor 2019, 21:36

Hlavně zpřístupnění 70 % fyzické kapacity přenosových vedení na hranicích je jen chiméra. Ano, to číslo se v nařízení k trhu s elektřinou skutečně vyskytuje, ale je tam taková malá douška "po odečtení rezervy na nepředvídané situace", takže to může být v praxi klidně i 50 %, tedy totéž, co dnes.

Pete
12. únor 2019, 13:45

Sebevražedná mise lidí podporujících Merkelovou nabírá na obrátkách, schválně jestli jim dojde, že po odstavení jaderných elektráren do roku 2022 už nevyrobí jediné auto. Rakouské továrny BMW zavřou jako první, to teprve pochopí co ve skutečnosti drželo jejich průmysl posledních 50 let nad vodou.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se