Domů
Události
Česko-slovenské energetické fórum, letos s podtitulem – Energetika v permanentní změně: krize, jádro a sdílení
Ad
Zdroj: Česko-slovenské energetické fórum
Zdroj: Česko-slovenské energetické fórum

Česko-slovenské energetické fórum, letos s podtitulem – Energetika v permanentní změně: krize, jádro a sdílení

Energetika se za poslední rok stala celebritou nejen v České republice, ale v celé Evropě. Dostala v médiích tolik prostoru, že by mohla s přehledem konkurovat takovým hvězdám, jako je Steven Spielberg nebo Quentin Tarantino. Energetika dokázala k obrazovkám přilákat enormní počet diváků. Na scéně se vyrojilo množství expertů, které předtím energetická bublina neznala. Podmanila si i politickou scénu, kde je doteď královnou a vzbudila zmatek mezi samotnými úředníky Evropské unie. Opět potvrdila, že je základem nejen pro ekonomický růst, ale i pro samotný chod společnosti. V živém přenosu jsme mohli sledovat, jak výrazně ovlivňuje životy občanů i firem, a že nejde jen o to mít energie dostatek, ale zajistit bezpečnost a stabilitu jejích dodávek za přijatelnou cenu.

Rok 2022 a začátek roku 2023 byly plné „aha“ momentů. Zjistili jsme, jak rychle se dají přijímat zákony, nařízení vlády a nová opatření. To, co předtím trvalo roky, se v některých případech zvládlo za několik týdnů i dnů.

ČR zastropovala ceny energií nejen svým občanům, ale i firmám. Otevřel se první LNG terminál, ve kterém má Česká republika nakoupenou kapacitu, a zajistila se i potřebná kapacita pro přepravu plynu z Nizozemí do ČR … A to v rekordním čase několika měsíců. Zavedla se tzv. windfall tax a zdanění nadměrných zisků výrobcům elektřiny. Trh s domácí fotovoltaikou vzrostl o 366 %.  ČEZ zahájil tendr na stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Po osmi letech se připravuje nová energetická koncepce ČR.

Na Slovensku se domácnostem cena silové elektřiny v roce 2023 neměla měnit, což měly řešit státní kompenzace pro dodavatele energií a dohoda o dodávkách od společnosti Slovenské elektrárne. Slovenská vláda schválila návrh zákona o zdanění nadměrných zisků firem ze sektoru uhlí, ropy či zemního plynu včetně rafinerií. Třetí blok jaderné elektrárny Mochovce začal dodávat do sítě. Slovensko se připojilo k vnitrodenními trhu s elektřinou.

Evropská Rada přijala tři koordinovaná opatření EU ke snížení účtů za energii. Nařídila snížit spotřebu elektřiny a zastropovat příjmy výrobcům elektřiny. Podniky v odvětví fosilních paliv musejí platit solidární příspěvek. V květnu 2022 v reakci na vývoj trhu, představila Komise plán RePowerEU. Plán, jak dosáhnout úspor energie, vyrábět čistou energii a diverzifikovat dodávky energie. Komise také zahájila veřejnou konzultaci k návrhu na nový Market Design.

Každá krize s sebou obvykle přináší i příležitosti, nová řešení, jiné pohledy, které nás posouvají dopředu. A energetická krize nebude výjimkou. Do zákonů se nově zavádí sdílení elektřiny a komunitní energetika, připravuje se akumulace či nezávislý agregátor. Do popředí se dostává otázka, jak nejen ušetřit na elektřině, ale jak na ní i vydělávat. Softwarové společnosti vyvíjí nová řešení, do finále jdou energetická datová centra v obou státech… Budeme opravdu teď energetiku vnímat jinak?

Česko-slovenské energetické fórum se bude věnovat nejen tématům, která hýbala odvětvím v posledním roce, ale zaměří se i na budoucnost. Co můžeme očekávat od politiky, státních institucí, trhu, průmyslu a v neposlední řadě od nových hráčů? Nenechte si ujít další ročník konference Česko-slovenské energetické fórum 17. – 18. 5. 2023 v Bratislavě!

Generálním partnerem konference jsou Slovenské elektrárne. Hlavními partnery jsou Unicorn, Ipesoft a Energetický investičný fond. Partneři konference Advokátní kancelář KF Legal, Fuergy, Česká fotovoltaická asociace, Powerex Energy, Tedom, EY, Microstep, EG.D a PXE.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Pravoslav Motyčka
15. březen 2023, 00:46

Cenu energie u nás vyřešil trh. Cena prudce zdražila , tím se dostalo hospodářství do recese a klesla spotřeba paliv a energií. Teď se budou budovat solární elektrárny , které během 10 ti let nahradí svojí výrobou několik uhelných elektráren bohužel pouze pro letní výrobu a díky rozvoji tepelných čerpadel se ušetří velké množství plynu , který se využije pro náhradu části uhlí. Ano bude to fungovat na vyšší cenové hladině. Spotřeba elektřiny ze sítě poroste velmi pomaleji , protože prakticky všichni velcí odběratelé si postaví na střechách solární elektrárny a tím sníží svojí spotřebu. Stejně to udělají domácnosti i bytové domy. Ve výsledku všechna takto vyrobená elektřina bude spálena v tepelných čerpadlech , které jí , ale budou potřebovat v zimě a ne v létě. Celkově bude mít takový vývoj své limity a to ve chvíli kdy letní výroba z FVE bude běžně překonávat spotřebu. Asi hodně pomůže průběhové měření a hodinové ceny elektřiny pro každého, takže zejména domácnosti se budou moci zařídit, ale bez akumulace alespoň den/ noc to celé narazí do zdi.

hlpb
15. březen 2023, 07:27

Uvedu vás do reality fungování střešní FVE v RD. Soused má RD nevyužívá zemní plyn, vytápí tepelným čerpadlem, jeho roční spotřeba elektřiny je 8,5 MWh. Před rokem si instaloval střešní FVE s baterií, jeho FVE vyrobí 7 MWh/rok on využije 6 MWh pro svojí spotřebu a 1 MWh je přebytek, který pošle do sítě. Od dubna do září jede v ostrovním systému, ale i nyní v březnu mu jeho FVE pokryje 30-50% spotřeby včetně vytápění TČ. Nyní je 90% instalací s baterií. V budoucnu budou obrovské přebytky uloženy pomocí H2, který se následně bude spalovat v plynových elektrárnách.

Pavel
15. březen 2023, 11:45

Nezlobte se, ale tato informace je velmi neduveryhodna. Mate k tomu graf rocniho rozlozeni spotreby a vyroby? Podle meho odhadu to takto nemuze vychazet. Standartne plati, ze prosinec a leden jsou na 20 procentech letnich maxim. Snad leda ze by jste bydlel v Italskych alpach, tam to bude neco jineho.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se