Domů
Události
Jaké technologie panelů budou dominovat ve fotovoltaice?
Detail fotovoltaického panelu
Zdroj: iStock

Jaké technologie panelů budou dominovat ve fotovoltaice?

Pokud čekáte na revoluci ve fotovoltaice, kterou způsobí  průlomové technologie solárních panelů na bázi perovskitů, kvantových teček či organických struktur, pak dále nepokračujte ve čtení. Budoucnost solárních panelů totiž v následující dekádě budou určovat stále křemíkové technologie. Proč?

O perspektivách rozvoje fotovoltaiky můžete diskutovat s předními experty na konferenci Smart Energy Forum ve dnech 18.-19. října v Praze.

Dominance křemíku bude pokračovat

„Díky využití pokročilých technologií a inovací se bude konverzní účinnost komerčně dostupných křemíkových článků nadále zvyšovat a jejich výroba zlevňovat,“ říká Li Zhenguo, zakladatel a prezident společnosti LONGi Green Energy Technology, která je v současnosti největším výrobcem fotovoltaických panelů na světě.

Na základě svým znalostí je Zhenguo přesvědčen o tom, že v příštím desetiletí zůstane stále křemíkový solární článek (c-Si) hlavní technologií fotovoltaického průmyslu.

„Nicméně, pro dosažení účinnosti c-Si článku vyšší než 28 % je nutné hluboce porozumět faktorům, které ovlivňují konverzní účinnost solárních článků, a  zejména prozkoumat způsoby, jak tyto faktory účinně řídit,“ dodává Li Zhenguo.

Tlak na zvyšování konverzní účinnosti

Pokud se v příštích několika letech podaří účinně zlepšit životnost a eliminovat velkou ztrátu účinnosti perovskitových solárních článků, pak můžeme očekávat, že tandemové solární články kombinující perovskit a křemík se v budoucnu stanou hlavní technologií vysoce účinných solárních článků.

Podle Li Zhengua je nutné, aby fotovoltaický průmysl posílil investice do výzkumu a vývoje nových materiálů a technologií v oblasti solárních článků nové generace.

Nezbytnost akumulace

Šéf největšího světového výrobce panelů LONGi Solar, kterým je Li Zhenguo, dále uvedl, že s rychlým rozvojem technologie monokrystalických křemíkových článků se solární energie stala jednou z nejlevnějších forem výroby energie ve světě. To dále přispělo k růstu výroby solární energie a k posílení její role v energetickém mixu ve světě.

Na druhou stranu, je však tento rostoucí podíl fotovoltaiky limitován intermitencí (tj. proměnlivou povahou) výroby elektřiny v daném regionu, na což musí reagovat provozovatele distribučních síti.

„K překonání tohoto problému se zavádějí různorodé akumulační systémy, které účinně dokáži překonat interminentní povahu fotovoltaiky, a to na bázi fyzikálních akumulátorů (vodní přečerpávací elektrárny), elektrochemických prostředků (baterie) a také chemických prostředků (vodík),“ říká Li Zhenguo.

Zelený vodík bude průlomový

S ohledem na neustálý tlak na snižování výrobních nákladů se proto očekává, že se solární energie stane nejlevnější metodou výroby zeleného vodíku.

„Na druhou stranu, obrovská poptávka po zeleném vodíku v budoucnu přinese velké příležitosti pro rozvoj fotovoltaického průmyslu, což znovu povede k dalšímu snížení nákladů na výrobu solární energie,“ upřesňuje Li Zhenguo.

V dlouhodobém horizontu Li Zhenguo věří, že systém „fotovoltaika+zelený vodík“, bude klíčem k hluboké dekarbonizaci a udržitelnému rozvoji celé společnosti.

O perspektivách rozvoje fotovoltaiky můžete diskutovat s předními experty na konferenci Smart Energy Forum ve dnech 18.-19. října v Praze.

 

Komerční sdělení
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(24)
Jan Stehlik
19. září 2022, 14:45

Tak to je cajk. Když je to nejlevnější, tak mužem prestavat dávat dotace a samozřejmostí by měla být konkurence mezi zdroji. Tudíž žádné uprednostnovaní z čeho energie pochází. Solary přece vše převalcuji. Pak konečně vyhraje spotřebitel a nastane láce.

Miloslav Černý
19. září 2022, 17:12

Píšete jako by jste nevěděl, že se tak již v mnoha případech bez těch dotací děje a nevypadá, že by to mělo klesající tendenci, ono ani nakonec jiná varianta nebude zbývat, při zvyšování cen energie či nejistota z dostupnosti.

Emil
19. září 2022, 17:28

Zas tak mnoho těch případů není, spíš to jsou výjimky než mnoho případů.

Josef
19. září 2022, 18:10

Zato jaderných nesubvencovaných elektráren je kolik??

Emil
19. září 2022, 18:58

Většina, Josefe.

Petr
19. září 2022, 20:41

To je jednoduché - žádná. Žádná jaderná elektrárna nemůže vyrůst bez státních peněz, záruk, speciálních zákonů, které vyloučí zodpovědnost provozovatele za škody způsobené provozem...

Emil
19. září 2022, 21:08

Je to tak jednoduché až je to nepravdivé, Petře.

hellokitty
20. září 2022, 09:19

Emile, ktoru JE postavil cisto sukromny subjekt bez ucasti statu?

Josef
20. září 2022, 16:53

bez státní podpory se jaderná energetika zastaví

Emil
20. září 2022, 19:57

Třeba zrovna tu poslední postavil "cisto sukromny subjekt bez ucasti statu", milá Kitty.

hellokitty
21. září 2022, 14:23

neviem ktora je "posledni", ma nejaky konkretny nazov?

Miloslav Černý
19. září 2022, 18:42

Jako by jste se obával, že by jich mohlo být víc. Do těch velkých JE se také moc zájemců na tržním základě nehrne.

Emil
19. září 2022, 18:58

Proč bych se měl obávat že by jich mohlo být víc? Co to je za nesmysl?

energetik
19. září 2022, 17:33

Já nikde žádné dotace do fotovoltaiky nevidím. Existují pouze tržní kompenzace pro narovnání zdeformovaného trhu a i z toho doputuje provozovatelům těchto zdrojů pouze třetina:

https://www.euro.cz/byznys/kde-mizeji-solarni-miliardy-majitelum-elektraren-zustane-jen-tretina-z-vyplacene-podpory-1467893

protože:

Eurokomisař pro energetiku podváděl. V klíčové zprávě zatajil podporu jádra a uhlí

Zatímco ve skutečnosti obnovitelné zdroje energie získaly z EU v roce 2011 dotace v hodnotě 30 miliard eur, jaderná energie obdržela subvence o pět miliard eur vyšší. Dalších 26 miliard eur pak "přiteklo" na podporu elektráren na fosilní paliva.

http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-evropa/c1-61007760-zpravy-eu-eurokomisar-oettinger-studie

Evropská komise vzkazuje Velké Británii: Státní podpora jádra ničí trh

https://euractiv.cz/section/energetika/news/evropska-komise-vzkazuje-velke-britanii-statni-podpora-jadra-nici-trh-011520/

Fosilní paliva zaviní každé páté úmrtí na světě. „Zónou smrti“ je Slezsko

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/fosilni-paliva-zavini-kazde-pate-umrti-na-svete-zonou-smrti-je-sever-moravy-141723

Ladislav Novák
19. září 2022, 19:07

Ano, to jsou klasické bláboly, lži a dezinformace zelených aktivistů. A energetická krize, kterou způsobili, jim ještě dodává seběvědomí. :-D

Ivan Švančara
19. září 2022, 19:23

prednostny vykup energie z OZE ti nieco hovori? To je ten trh?

Narovnavat deformaciu dalsou deformaciou, nebola to vysada sudruhov pred revoluciou?

Ladislav Novák
19. září 2022, 19:13

Fotovoltaika a "zelený" vodík. :-D Neuvěřitelné! Potíž je jen v tom, že sluce svítí jen ve dne a ještě krátce. Kde budou brát energii na výrobu extrémně drahého vodíku, když dnes žádné významné přebytky nemají, je ve hvězdách. Asi budou tohle šílenství prodlužovat do úplného kolapsu průmyslové výroby a bankrotu státních financí. ;-)

Ivan Švančara
19. září 2022, 15:40

takze neplati teoria insitnych ekonomov, ze ked do niecoho vrazime miliardy, tak nam to prinesie novu a lacnu technologiu? Dali sme jadrovej loby ranu z milosti.

Petr prochaska
19. září 2022, 19:21

Kromě toho, že panely podražily asi o 20% oproti předešlému roku, se nezměnilo v účinnosti nic. Nějaké malůvky a gráfky jsou sice hezké, ale mne zajímá, co si můžu koupit v krámě.

Pavel
19. září 2022, 21:02

Zákon nabídky a poptávky. Poptávka dramaticky roste zatímco nabídka je kvůli pandemii narušena. Je to záležitost mnoha oborů, nejen FV. Až se to usadí, cena se vrátí na svoji sestupnou trajektorii. Není důvod aby se měnil několik desetiletí trvající trend.

Petr
19. září 2022, 23:04

Nic moc z FVE nepodražilo, naopak za posledních 10 let spadly ceny na polovinu. Účinnost vzrostla z 19 na 21 %.

Milan Vaněček
19. září 2022, 19:33

Jak vidíte z připojeného obrázku v článku, fotovoltaika celosvětově nezadržitelně jede.

Cena (očištěná o inflaci) klesá, účinnost i výkon solárních panelů roste, instalace již letos přesáhly celosvětově 1 TW výkonu. V roce 2030 očekávejme celkově nainstalovaných 5 TW výkonu, což v celoroční celosvětové produkci elektřiny dodá mnohem více elektřiny než celoročně všechny jaderné elektrárny co již stojí včetně těch, co se začínají stavět.

A mohu Vám prozradit, že se pracuje i na panelech co budou mít účinnost okolo 40% (uvidíte tak za 10-20 let). Ne jen ty extrémně drahé pro použití na družicích, ale i levné panely na střechy domů či aut. A jsou i firmy, co už nyní dávají 40 let záruky na své fotovoltaické panely.

Technický pokrok nezastavíš.

Emil
19. září 2022, 19:54

Až na to, že cena v grafu končí v roce 2020, takže z něj ohledně ceny není poznat vůbec nic. Cena za poslední rok rozhodně neklesá, právě naopak, a to ani po očištění o inflaci, jak je vidět zde: pvxchange. com/Price-Index

Milan Vaněček
19. září 2022, 20:35

Každá reálně měřená závislost je "kostrbatá". Ale trend je jednoznačný, nové miliardy již byly letos investovány do nové výroby polysilikonu, do nové výroby ještě účinějších slunečních článků a panelů, takže výroba (a fotovoltaika se nedělá na sklad, ta se kontrahuje ve velkém dopředu) vzroste zase o cca 30%,

když do toho nezasáhne vyšší moc (kovidové lockdowny v Číně, války, ekonomické krize, ..), když bude "BaU", tak "learning curve" bude pokračovat.

Nějaká materiálová omezení či fyzikální limity jsou ještě velmi daleko, k nim se dostaneme tak za 30-50 let, to už bude svět vyrábět pomocí fotovoltaiky cca 50% veškeré elektřiny. Nezapomeňte, že velká většina obyvatel zeměkoule žije blíže rovníku než my. A stále to bude využití jen několika promile z energie co Slunce posílá k nám na Zemi již miliony let.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se