Místo bateriových úložišť písek. Vítězný tým Energetické olympiády přišel s revolučním návrhem ukládání přebytků energie
Ve dnech 7. a 8. listopadu 2024 se na půdě Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT v Praze uskutečnilo finále 7. ročníku Energetické olympiády, kterou pořádá společnost Energetická gramotnost. Zvítězil tým studentů PORG gymnázia v Praze, který zpracovával projekt na téma, jak přispět k dekarbonizaci prostřednictvím aktivních zákazníků. Středoškoláci přišli s návrhem přeměny přebytků energie z fotovoltaických elektráren na teplo a ukládání do písku místo klasických lithium-iontových baterií.
Do soutěže se letos celkově přihlásilo 460 týmů, tedy přes 1 300 studentů a studentek středních škol a gymnázií. Do dvoudenního pražského finále se probojovalo 70 soutěžících rozdělených do 25 týmů. Studenti museli během dne vypracovat projekt na jedno ze čtrnácti témat, která organizátoři řadí mezi velké výzvy současné energetiky. Nechybí mezi nimi například zapojení umělé inteligence při řízení přenosové soustavy, využití dronů u distributorů energie či koncept "Digital Twin" pro optimalizaci provozu a údržby obnovitelných zdrojů.
Energetická olympiáda dává možnost studentům přemýšlet nekonvenčním způsobem
Vítězný tým z PORG gymnázia v Praze ve složení Benjamin Hudec, Ádám Sátor a Václav Verner zabodoval u poroty nejen svým nápadem, ale i prezentací. Po loňské druhé příčce tak letos dosáhli na celkové vítězství.
Na druhém místě skončili studenti David Daniel Šlapal a Albert Schwanzer z Gymnázia Brno-Bystrc, kteří se zaměřili na akumulaci a její využití při řízení soustavy. Jejich nápad spočíval v novém řídícím systému, který kombinuje IoT prvky u baterií v domácnostech s webovou aplikací mapující spotřebitelské chování zákazníka.
Třetí místo porota udělila konceptu Digital Twin - digitální dvojče pro obnovitelné zdroje instalované v síti, které dokáže na základě parametrů správně indikovat preventivní údržbu a korigovat přesnost predikcí či simulovat dopad klimatických vlivů. S tímto nápadem přišli Aleš Bláha, Vojtěch Beneš a Ivan Žemlička, reprezentanti Gymnázia J. V. Jirsíka v Českých Budějovicích.
Zdroj: Energetická olympiáda
V rámci soutěže museli soutěžící během pěti hodin vypracovat projekt na jedno z témat, která organizátoři považují za aktuální v energetice. Karel Vinkler, ředitel sekce Strategie, ČEPS a.s. uvedl, že i letos byla úroveň velmi vysoká a studenti výborní. „Je skvělé vidět, že energetika žije také u středoškoláků, a že dokáží reagovat na aktuální trendy, včetně financování, ale i třeba ESG, což je nové téma pro nás odborníky,” dodal Vinkler.
V rámci finálového kola proběhl dopoledne přednáškový blok, který zahájil děkan FEL ČVUT Petr Páta. Se svými přednáškami pak následovaly jednotlivé partnerské firmy. „Zároveň tito odborníci byli během dne k dispozici studentům jako rádci a mentoři. Je to zajímavá zkušenost setkávat se s aktivními studenty a vnímat jejich pohled na problematiku a nové výzvy v energetice,“ poznamenala zakladatelka projektu Energetická gramotnost Adéla Holasová.
Příští rok se uskuteční již sedmý ročník Energetické olympiády: školní kolo proběhne 17. října 2025 a finále 6. a 7. listopadu 2025.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se