Domů
Události
Vyplatí se pěstovat maliny pod solárními panely?
Ad
Zdroj: SolarniNovinky.cz

Vyplatí se pěstovat maliny pod solárními panely?

Maliny pod solárními panely na farmě Piet Albers v Holandsku mají báječnou chuť a daří se jim zde i nyní na podzim. První pokus o pěstování malin v rámci konceptu tzv. Agrovoltaiky v Holandsku se však nezdařil. Proč?

O zkušenostech s prvním projekty v oblasti agrovoltaiky v Evropě bude ve své přednášce informovat přední expert Stephan Schindele, Vedoucí sekce Agrovoltaiky ze společnosti BayWa r.e., na konferenci Smart Energy Forum v Praze dne 11. listopadu.

První neúspěšný pokus

V zemědělské farmě v Babberichu na východě Holandska se již dlouhé roky pěstují maliny pod fóliovníky. Kvůli silným větrům v této oblasti je životnost fóliovníků omezena na cca 2-3 roky.

V roce 2018 majitel farmy Piet Albers přišel s nápadem nahradit fóliovníky stříškou ze solárních panelů. Bohužel první velmi malý pilotní projekt v oblasti pěstování malin pod fotovoltaickými panely v rámci tzv. Agrovoltaiky selhal.

Maliny pod tradičním panely nedozrávaly, a proto je nebylo možné nabízet k prodeji v síti místních supermarketů.

Co přineslo změnu k lepšímu?

Po konzultaci s odborníky ze společnosti BayWa r.e. a Zemědělské univerzity ve Waginnigenu se v Holandsku nakonec realizovalo nové řešení s využitím speciálních konstrukcí a panelů. Vznikla zde unikátní 2,7 MWp agrovoltaická instalace na pozemku o rozloze 3,2 hektarů.

Smart Energy Forum 2021

Nové řešení přineslo úspěch. Malinám se nyní pod solárními panely daří lépe než vedle na konstrukcích s tradičními fóliovníky. To je důvod, proč celou instalaci obdivují (nejen) farmáři z celé Evropy.

O zkušenostech z oblasti agrovoltaiky v Holandsku, Německu a dalších zemích se více dovíte dne 11.11.2021 v Praze na konferenci Smart Energy Forum. Ve své přednášce zde přední expert z oboru Stephan Schindele, Vedoucí sekce Agrovoltaiky ze společnosti BayWa r.e., představí:

 • jaký design konstrukcí a unikátní typ panelů se nyní používá na agrovoltaických farmách v Holandsku
 • jaké plodiny kromě malin se nyní úspěšně pěstují pod solárními panely
 • jakým způsobem unikátní mikroklima pod solárními panely pozitivně přispívá k pěstování plodin
 • co sleduje nový vědecký projekt v oblasti agrovoltaiky, který právě nyní vzniká v Německu
 • ekonomické aspekty provozování agrovoltaických instalací.
 • Více informací o konferenci Smart Energy Forum naleznete na jejím webu.

  Komentáře

  (0)

  Přidat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
  Vyžadované informace jsou označeny *
  Pravidla diskuze
  Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
  Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
  Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
  Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
  V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
  OM Solutions s.r.o.
  Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
  Třebíč
  IČ: 02682516
  SOCIÁLNÍ SÍTĚ
  © 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.