Domů
Uhlí
S blížícím se zákazem dovozu ruského uhlí Evropa masivně navyšuje import z Jihoafrické republiky
Nakládka uhlí v jihoafrickém exportním terminálu Richard's Bay
Zdroj: Ossewa / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0 (licence)

S blížícím se zákazem dovozu ruského uhlí Evropa masivně navyšuje import z Jihoafrické republiky

Uhlí
5 komentářů
15. červen 2022, 11:49
Eduard Majling

Přestože se země Evropské unie shodly na zákazu dovozu ruského uhlí již na začátku letošního dubna, zákaz zprvu omezil uzavírání nových obchodů, avšak dodávky v rámci stávajících kontraktů mohou stále probíhat. Za dva měsíce však dojde i na dlouhodobé smlouvy a evropští dovozci si tak zajišťují alternativní zdroje. Jedním z nich je i Jihoafrická republika, z níž do Evropy letos dorazilo již více uhlí než za celý loňský rok.

Již po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině na začátku letošního roku se řada evropských dovozců začínala poohlížet po alternativních zdrojích energetických surovin, včetně uhlí. Další tlak na nahrazení ruských dodávek uhlí přišel na začátku dubna, kdy se země EU shodly na dalším balíčku sankcí, který rovněž zahrnoval zákaz dovozu ruského uhlí. Tyto sankce s okamžitou platností zamezily uzavírat nové kontrakty na dovoz uhlí, dovoz v rámci stávajících kontraktů může probíhat do začátku srpna.

S růstem poptávky po uhlí z jiných zdrojů než z Ruska tak začal spolu s cenami uhlí na světových trzích prudce stoupat i objem dodávek uhlí do Evropy z exportního terminálu Richard’s Bay, který je hlavním exportním hubem v Jihoafrické republice. Podle dat, která získala agentura Reuters, evropské země letos během období od ledna do května dovezly z tohoto terminálu již o 40 % více uhlí než za loňský rok. V tomto období z terminálu směřovalo do Evropy přes 3,2 milionů tun uhlí, tedy zhruba 15 % celkového vývozu. Za celý rok 2021 se přitom jednalo o 2,3 milionů tun, tedy přibližně 4 % celkového objemu.

Z terminálu Richard’s Bay letos směřovaly dodávky uhlí do Nizozemska, Itálie, Francie, Španělska, Polska, Německa či na Ukrajinu. Některé z těchto zemí přitom dle agentury Reuters začaly dovážet uhlí z tohoto terminálu teprve po vstupu ruských vojsk na Ukrajinu na konci letošního února.

Do Nizozemska, ve kterém se nachází jedny z hlavních importních terminálů pro dovoz uhlí do Evropy, z terminálu Richard’s Bay nebylo během ledna ani února dodáno žádné uhlí. Od března nicméně do země dorazilo 1,27 milionů tun uhlí, přičemž dovoz každým měsícem sílil. Podle dat viděných agenturou Reuters bylo Nizozemsko s podílem bezmála 5,8 % čtvrtou destinací v pořadí z pohledu objemu dodaného uhlí z tohoto terminálu.

V případě Francie stoupl dovoz uhlí z hlavního jihoafrického terminálu již několikanásobně, kdy do země putoval během letošních prvních pěti měsíců sedminásobný objem uhlí ve srovnání s dodávkami za celý loňský rok.

Španělsko, Polsko a Německo podle agentury v loňském roce nedovezly z terminálu Richard’s Bay žádné uhlí. V letošním roce však dovoz do těchto zemí vzrostl již na stovky tisíců tun uhlí.

Z terminálu Richard’s Bay bylo během letošních prvních pěti měsíců exportováno přes 22 milionů tun uhlí. Pokud by export pokračoval podobným tempem i do konce roku, znamenalo by to z pohledu celého roku 2022 další meziroční pokles poté, co se v loňském roce export propadl na nejnižší hodnoty od roku 1996.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Michal K.
15. červen 2022, 14:23

nedala by sa tato situacia vyuzit, a nemohol by EU parlament vydat nejake vyhlasenie na uplny zakaz dovozu uhlia ? Ved predsa chceme zachranit planetu/klimu.

Karel Navratil
15. červen 2022, 19:24

Tady jde hlavně o paleni ruského uhlí, to uhlí z druheho konce světa je OK.

Michal K.
16. červen 2022, 08:25

ja som to myslel, skor z pohladu emisii. Dovolim si tvrdit, ze pri paleni uhlia z druheho konca sveta vznikaju emisie rovnako ako pri paleni toho ruskeho.

Richard Vacek
15. červen 2022, 15:49

Jedná se o věstranně výhodnou záležitost. EU nakupuje drahé uhlí z Jižní Afriky aby neměla černé svědomí, že podporuje finančně Putina v jeho válce na Ukrajině.

Čína a Indie nakupují levné ruské uhlí, protože žádnou vinu za ukrajinský konflikt nepociťují.

Jižní Afrika utrží za uhlí více. A i Rusko nakonec utrží více, protože cena uhlí kvůli sankcím stoupla a i při poskytnutí slevy dosáhne vyšších tržeb.

Maly Jarda
16. červen 2022, 13:14

ostatně má to i ekologické výhody.. megalodě poháněné mazutem dovezou uhlí kolik bude potřeba .. to pak bude dost elektřiny i pro elektromobily a ty zlé jaderné elektrárny, z kterých usa a britské imperium nemá ani cent zisku, budou moci zůstat vypnuté

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se