Cena uhlí po zákazu dovozu ruského uhlí do EU prudce vzrostla
Cena kontraktu na dodávku černého uhlí v příštím roce vzrostla od druhé poloviny března přibližně o 50 %. Již tak napjatý trh hledá po embargu na dovoz ruského uhlí alternativní dodavatele, nyní se však snaží předzásobit před další zimní sezónou. Situace na trhu s uhlím není tak kritická jako na trhu s plynem, alespoň z pohledu zajištění alternativních dodavatelů, nicméně alternativní dodávky se propisují do cen.
Cena černouhelného energetického kontraktu API2 na příští rok, tedy produktu Cal-23, se aktuálně pohybuje na burze ICE okolo 246 USD/t. V druhé polovině března bylo přitom obdobný produkt možno nakoupit i za cca 163 USD/t.
Důvodem růstu cen je, stejně jako v případě dalších energetických komodit, především ruská agrese na Ukrajině. Menší dodávky zemního plynu do EU v loňském roce zapříčinily nárůst cen plynu. Tím vzrostla poptávka po uhlí, jehož cena následně rovněž vzrostla, jak je vidět na grafu výše. Po ruské invazi na Ukrajinu vyhnaly obavy týkající se přerušení dodávek plynu do EU cenu uhlí až nad 260 USD/t.
Na konci března letošního roku schválila polská vláda návrh zákona, který obsahuje zákaz dovozu ruského uhlí do Polska s odůvodnění, že na společné kroky EU v této věci již nemůže déle čekat. Společný krok nicméně přišel vzápětí, a to 5. dubna, kdy EU navrhla 5. balík sankcí proti Rusku. V něm byl obsažen zákaz dovozu ruského uhlí do EU. O dva dny později se na tomto balíčku EU shodla s platností zákazu dovozu uhlí od 10. srpna letošního roku.
Důležitým podpůrným faktorem pro růst ceny uhlí je, jak již bylo nastíněno, vývoj dění na trhu s plynem. Na půdě EU probíhají živé diskuze nad embargem na dovoz plynu nebo ropy. To vše dopadá na cenu uhlí a následně i na cenu elektrické energie.
Analytici jsou pak toho názoru, že dodávky uhlí z Ruska je možné nahradit, ovšem za vyšší cenu. Přitom aktuálně předpokládají zvýšenou poptávku po uhlí ze strany států EU, aby vzhledem k embargu před následující zimní sezónou navýšily jeho zásoby. Jako alternativy k dodávkám ruského uhlí se pak jeví dodávky z Kolumbie, Jihoafrické republiky, Austrálie a dalších států.
Situaci by mohla napomoct Čína, která prudce navyšuje svou těžbu. A to jak v případě uhlí, tak v případě zemního plynu. Dovoz uhlí do Číny se v prvním kvartálu snížil o 24 %. Situaci napomáhá i vývoj pandemie COVID-19, kdy se Šanghaj potýká s velice přísným lockdownem. Ten má dopad na poptávku po energiích.
Cena elektřiny nad 200 EUR/MWh
Navýšení podílu výroby elektřiny z uhlí jde ruku v ruce s vyššími emisemi výroby ve srovnání se zemním plynem, jenž je hlavní alternativou uhlí. Vyšší emise si pak vyžádají vyšší náklady na emisní povolenky.
Poté, co cena emisních povolenek prudce klesla, především z obavy nad regulatorním zásahem EU, jde jejich cena opět strmě nahoru. To dále zvyšuje ceny elektřiny. Vývoj ceny na českém trhu lze vidět na grafu níže.
Mohlo by vás zajímat:
Je zcela jasný, že tento vývoj nastartuje urychlenější rozvoj OZ jako nejbezpečnější a nejpřístupnšjší zdroj potřebné energie, které je všude kolem nás a která se dosud jednoduše přehlížela. Stavá se tak bohužel až v době, když už opravdu teče z vícero stran lidstvu do bot.
Pane Černý teče nám do bot právě, že se Německo zbláznilo a vše vsadilo na OZ a plyn. Tohle nastartuje max. těžbu uhlí a drancování lesů víme ;)
Dezinformace. OZE nemohou v CR zajistit dostatek energie po cely rok.
To taky nikdo netvrdil, ani článek, ani předchozí komentář.
Cerny to vyse tvrdi.
To je náhoda. Dobrotiví nezištní idealističtí milovníci Ukrajinského národa z Britského imperia ,kteří dělají z Ukrajiny nový Afghanistán a budou s Ruskem bojovat do posledního ukrajince , nám rádi budou dodávat mnohonásobně předražené australské uhlí. Jak říkají Francouzi : kdo má Brity jako spojence tak už nepotřebuje nepřátele
Já myslím ,že cena el . energie už dál neporoste, protože klesne poptávka za 8kč /kWh nebo za kolik to dnes nabízí ČEZ v topných sazbách je příliš vysoká cena likvidační. Firmy a domácnosti co mají velkou spotřebu el. energie její spotřebu omezí , Firmy většinou útěkem z EU a domácnosti prostě tím že přejdou na jiné zdroje. Před několika týdny jsem viděl nabídku odkupu značnového tepelného čerpadla za 20 000 korun - co s takovým topením když cena jve větším domě 160 000 korun ročně, majitel to raději prodá a koupí si nový kotel na uhlí a když bude drahé uhlí spálí všechen domovní odpad aby měl teplo a teplou vodu . Vláda naprosto selhala v zajištění energií za přijatelné ceny pro firmy a obyvatelsvo. A to ne jen naše. A a co se týče Ruska tak oni to uhlí místo sem vyvezou jinam. A co se týče války na Ukrajině pak její příčinou není Rusko , ale Nato. To oni vyzbrojovali proti Rusku ten fašistický režim a dělali všechno proto, aby válka začala a teď dělají vše proto , aby válka trvala co nejdéle. Čína mezi tím upevnila svojí pozici v Jihočínském moři a opanovala Šalomounovy ostrovy. Pro Čínu je to velký taktický úspěch , pro USA to znamená ohrožení jejich hegemonie v Pacifiku. To je totiž s EU posední region , který ovládají, protože kontinentální Asii už ovládla Čína a Indie.
Stoupne. Musi. Se podivej na nakup na 23/24. Spotrebu energie nejde odlozit jako nakup auta.
Přejme obyvatelům Šalamounových ostrovů aby jim dále zůstali svobodné volby aby nedopadli jako obyvatelé Hongkongu.
Jinak si protiřečíte válka na Ukrajině nebyla v zájmu USA ty se právě chtěli soustředit na soupeření s Čínou a do roku 2014 postupně snižovali svou vojenskou přítomnost v Evropě až po zabrání Krymu Ruskem se začali zase vracet vojensky spět.
Dle vaší logiky by se dalo říct že válku na Ukrajině si vlastně objednala Čína.
Takže svět bude mít uhlí o 50% dražší a Rusku pro dosažení stejného obratu stačí exportovat 2/3 loňského množství.
To plati nejen pro uhli. Ale pro plyn i ropu a ropne derivaty vcetne nafty ktere si evropa z vychodu dlouha leta dovazi. A take to plati pro hnojiva, konstrukcni oceli, pri nedostatku hnojiv pak psenici a kukurici a kvanta dalsich veci.
Jeste to neni uplne zretelne, ale cekaji nas opravdu zajimave casy. I kdyz si myslim, ze to nakonec s temi sankcemi nebude tak horke jak se to luze dnes verejne presentuje.
takze sankcie naozaj funguju
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se