Britská uhelná elektrárna Rugeley bude uzavřena v červnu

DomůElektrárny v EvropěBritská uhelná elektrárna Rugeley bude uzavřena v červnu

Británie si ke konci loňského roku stanovila ambiciózní plán odstavit všechny uhelné elektrárny během následujících deseti let. Další uhelnou elektrárnou, jež ukončí provoz, se stane elektrárna Rugeley, o jejímž uzavření se mluví od února. Nyní společnost Engie, která gigawattovou elektrárnu vlastní, oznámila, že ji uzavře v červnu letošního roku.

Loni v listopadu představila britská ministryně pro energetiku Amber Ruddová novou energetickou strategii, která počítá s omezením provozu uhelných elektráren do roku 2023 a jejich uzavřením do roku 2025.

Výroba elektřiny z uhlí je v Británii kvůli nepříznivým cenám na trhu a emisním povolenkám ekonomicky nevýhodná a dlouhodobě neudržitelná. Rozhodnutí o uzavření Rugeley padlo již v únoru, nyní společnost Engie oznámila, že se tak stane do konce června.

Británie přijde o 7 GW instalovaného výkonu

Na odstavení z provozu se bude podílet 30 z celkového počtu 150 zaměstnanců. Pro zbývající pracovníky se bude Engie snažit najít uplatnění jinde. Délka trvání odstavení je odhadována na 9 měsíců, další 3 roky potrvá následná demolice. Již nyní Engie plánuje další využití lokality.

„Od té chvíle, co bylo vydáno prohlášení o nejisté budoucnosti elektrárny, jsme začali pracovat společně s Engie, Cannock Chace, lichfieldskými úřady a několika ministerstvy na plánech využití tohoto významného místa.“

Philip Atkins, předseda krajské rady ve Staffordshiru

Uhelná elektrárna Rugeley má výkon 1000 MW a bude uzavřena po 46 letech provozu. Nejde však o jedinou elektrárnu spalující uhlí, která má být letos v Británii uzavřena. V březnu byla odstavena elektrárna Longannet o výkonu 2400 MW a elektrárna Ferrybridge o výkonu 1000 MW. Další dvě elektrárny, Eggborough a Fiddlers Ferry, budou uzavřeny částečně. Británie tak letos přijde o 7000 MW instalovaného výkonu.

Zdroj úvodní fotografie: Flickr @ William Hook