Domů
Uhlí
ClientEarth dosáhl zrušení rozhodnutí o výstavbě polské uhelné elektrárny Ostroleka C
Uhelná elektrárna Ostroleka B

ClientEarth dosáhl zrušení rozhodnutí o výstavbě polské uhelné elektrárny Ostroleka C

Environmentální organizace ClientEarth uspěla u polského okresního soudu v Poznani s žalobou proti rozhodnutí valné hromady společnosti Enea o dostavbě nového bloku uhelné elektrárny Ostroleka. Hlavní námitky směřovaly proti rentabilitě projektu v aktuálním tržním prostředí zatíženém cenou emisních povolenek.

Postavit v Evropské unii v aktuálních podmínkách novou uhelnou elektrárnu se může zdát stále složitější. Nejenže je ekonomika nově budovaných projektů horší, zejména vzhledem k rostoucí ceně emisní povolenky, ale problémy mohou způsobit i akcionáři zainteresovaných společností.

Konkrétně v případě polské uhelné elektrárny Ostroleka C, kterou mají v plánu společně postavit polské energetické společnosti Energa a Enea, se minoritní akcionář ClientEarth žalobou domáhal zrušení usnesení valné hromady o účasti na projektu výstavby.

ClientEarth v rámci výkonu svých akcionářský práv argumentoval v žalobě tím, že se jedná a neakceptovatelné finanční riziko pro všechny akcionáře. V rámci usnesení vydaného v září loňského roku akcionáři společnosti Enea schválili účast na výstavbě elektrárny Ostroleka C. Z nevládních akcionářů se proti výstavbě vyjádřilo 22 %, 58 % se zdrželo hlasování a 20 % výstavbu podpořilo.

Lze ovšem dodat, že projekt elektrárny má podporu místní vlády, přičemž majoritní podíl ve společnosti drží právě místní vláda prostřednictvím ministerstva financí. Státem má být projekt podpořen i finančně, jelikož si společnost zajistila kapacitní kontrakt na 15 let, v rámci kterého má získat až 650 mil. EUR.

Plány na výstavbu elektrárny jsou již od počátku terčem kritiky některých organizací, které poukazují především na její nerentabilitu a vliv na životní prostředí. Již dříve Carbon Tracker spočítal, že za dobu plánované životnosti elektrárna vytvoří ztrátu 1,7 miliardy eur (44 miliard korun), jak informoval internetový deník Euro.

Ostroleka C má stát celkem cca 6 mld. polských zlotých (cca 1,4 mld. EUR) a má být spuštěna v roce 2023. Zrušení usnesení valné hromady může být důvodem k dalšímu zpoždění výstavby, případně k jejímu zrušení. Vzhledem k aktuálně rekordním cenám povolenek, které se blíží 30 EUR/t CO2 lze předpokládat, že prokázání rentability projektu bude spíše složitější.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Milan Vaněček
11. srpen 2019, 14:15

A jak by to dopadlo v obdobném sporu ČEZ versus někteří minoritní akcionáři o výstavbé nové jaderné elektrárny v Dukovanech? Argumenty budou podobné.

Emil
11. srpen 2019, 17:00

Přesně tak, argumentovat se bude podobně - cenou emisní povolenky. Akorát to bude argument protistrany.

Milan Vaněček
11. srpen 2019, 17:38

Napovím Vám: ať tak neargumentují, byli by za hlupáky, v době předpokládaného provozu nových Dukovan bude cena emisní povolenky rovna nule-emise už po roce 2040 resp 2050 z uhlí nebudou, v EU zmizí uhelné elektrárny a zmizí tedy i emisní povolenky až jejich cena klesne na nulu (možná i dřív).

Emil
11. srpen 2019, 19:46

O hlupácích bych být Vámi pomlčel, a místo toho se radši pořádně zamyslel, jestli náhodou nekupují emisní povolenky ještě i jiné elektrárny než ty uhelné.

Carlos
11. srpen 2019, 19:48

Nezmizí, emisenky se pak asi rozšíří na všechna fosilní paliva, pokud tedy neprojde uhlíková daň. otázka co je průchodnější/lepší, řešení. Ony by byly použitelné i na plyn pro maloodběratele, kde by distributor musel nakoupit emisenky dle nakoupeného plynu. To stejné rafinerie pro paliva, nebo distributoři PHM.

Milan Vaněček
11. srpen 2019, 20:29

Emisenky EU vymyslelo na “tržní” eliminaci uhlí. Když je zvednou dostatečně nahoru, pak pro uhelné elektrárny je cena emisenky větší než cena paliva. Aby toho dosáhli u plynu musela by být emisenka ještě cca 4krát dražši.

Ale plyn je “přítel OZE” a tak všichni (až na Francii a možná Finsko) je nebudou chtít zvedat tak moc.

A nove Dukovany= 2040-2100. Vy si myslíte, že třeba v roce 2080 bude ještě třeba zemní plyn? Já myslím že když EU bude plyn používat, bude převážně syntetický (bez “emisenek”, z OZE).

Tož tak.

Emil
11. srpen 2019, 20:57

V roce 2050 chce být Evropa uhlíkově neutrální, a jiný způsob, jak toho dosáhnout, než šroubovat cenu emisních povolenek a rozšířit je i na ostatní oblasti, nemá. Takže já vidím dvě možnosti. Buď jejich cena poroste i po vytlačení uhlí, nebo do té doby přijde doba ledová.

Milan Vaněček
11. srpen 2019, 21:20

Doba ledová nepřijde, elektřina z jaderných elektráren poklesne v EU s dožíváním JE, takže jediné řešení k vytlačení spalování uhlí, zemního plynu a ropných produktů jsou OZE a s jejich pomocí výroba vodíku, syntetického plynu a paliv.

To je již známá cesta, jde jen o rychlost s jakou se to stihne a jak rychle bude vytlačeno uhlí (to určitě z 95% do 2050), ropa (to bude trvat déle) a zemní plyn (to bude trvat déle).

Tempo nebude určovat ČR ale-hádejte kdo ????

Takže já vidím jen tu jednu možnost. A jde jen o tu rychlost, zda zvítězí aktivisté nebo konzervativnější, levnější přístup.

Emil
12. srpen 2019, 07:07

Jenže když se vrátíme na začátek diskuse, tak pro rozhodování o rentabilitě nového bloku v Dukovanech je nějaké hypotetické nahrazování zemního plynu syntetickým daleko za "horizontem událostí".

Jan Veselý
12. srpen 2019, 10:15

ad Emil) Když se plánuje někdy k roku 2060, tak se musíte dívat hodně za horizont, to vám dá alespoň malou šanci nebýt v budoucnu nepřipraven.

Emil
12. srpen 2019, 20:01

Dívat se můžete, to ale neznamená, že něco uvidíte...

Jan Veselý
12. srpen 2019, 12:34

1618-1648 - to bylo před 400-370 lety ve válce, kde se Rusko neangažovalo.

1760 - Berlín byl obsazen ruskými a rakouskými vojáky, podle dobových zpráv se Rusové chovali vcelku slušně, po pár dnech spořádaně ustoupili (s 1.5 milionem tolarů výkupného) a město nechali fakticky neporušené

1813 - Rusové byli spojenci (mimo jiných i) Prusů proti Napoleonovi. V kampani roku 1813, která vyvrcholila bitvou u Lipska se Rusové okolo Berlína vůbec nepohybovali, na rozdíl od pruské a švédské armády.

1945 - žádná ruská armáda neexistovala, tehdy Berlín rozmlátila sovětská Rudá armáda.

Suma sumárum, Berlín byl Rusy za posledních 300 let rozmlácen 0x, resp. když přimhouřím oko 1x v roce 1945.

Jaroslav Loudil
12. srpen 2019, 15:39

TO : Veselý

Když si dáte Wikipedii a "Dějiny Ruska", tak se tam dočtete toto : "3.března 1813 ruská armáda dobyla Berlín a 27. března 1813 obsadila Drážďany." Zajímavé, "nepohybovat se vůbec kolem Berlína" a přesto ho ale dobýt ! Dnes by se to dalo - "hodit na Putina", to on prý zvládá takovéto zázračné kousky. Navíc 31. března 1814 vstoupila ruská vojska i do Paříže. A jak to myslím tím : "Čína Rusku v zádech ?" Takto : EU nyní dělá pod tlakem USA obrovskou chybu. Kvůli takové malichernosti jako je Krym vyloučila Rusko ze vzájemné spolupráce a označila ho za úhlavního nepřítele. Rusko má 140 mil. obyvatel, NATO zhruba miliardu. NATO se stále rozšiřuje a přijímá do svých řad tak exotické státy jako muslimskou Albánii, Makedonii a chystá se i na asijskou Gruzii. Cíl ? Obklíčit, uzbrojit a uštvat Rusko. Změnit tam režim, aby se Moskva stala dalším ubohým pucflekem USA , viz naše země. Rusko jsme tak záměrně dotlačili do úzké spolupráce s Čínou. Každý rok se tak pořádají čínsko - ruské pozemní, námořní a letecká vojenská cvičení, čínské vojenské lodi se účastní námořních přehlídek v Petrohradě, uzavírají se stále užší a užší vzájemné dohody Čína -Rusko. Rusko se tak cítí silné, protože ví, že má na Východě obřího bohatého spojence. Čína má dnes o polovinu větší průmyslovou výrobu jak USA a může vyrábět cokoli v jakémkoliv množství. Rusko s "Čínou v zádech" je tak mnohem mnohem silnější nepřítel Západu , než by bylo bez ní. A co se stane v budocnu, to už jsou ty akademické úvahy.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se