Domů
Rychlé zprávy
Polské energetické firmy pomohou největšímu těžaři uhlí v zemi PGG
Těžba uhlí Polsko

Polské energetické firmy pomohou největšímu těžaři uhlí v zemi PGG

Rychlé zprávy
Bez komentáře
30. březen 2017, 13:12
ČTK

Polské státní energetické firmy PGNiG, PGE a Energa poskytnou finanční injekci 500 milionů zlotých (3,2 miliardy Kč) největšímu polskému těžaři uhlí PGG. Pomohou mu tak převzít menšího rivala KHW, informovala dnes agentura Reuters. Firmy, které vyrábějí většinu energie z uhlí, se připojily ke snaze pomoct uhelnému průmyslu zasaženému propadem globálních cen uhlí a růstem nákladům.

Firmy PGNiG, PGE a Energa se loni staly akcionáři PGG, když souhlasily s tím, že pomohou firmě Kompania Weglowa, největšímu těžaři uhlí v Evropské unii. Kompania Weglowa od té doby prošla restrukturalizací a změnila jméno na PGG.

Plynárenská společnost PGNiG přispěje k celkové pomoci částkou 300 milionů zlotých, zatímco firmy PGE a Energa poskytnou každá 100 milionů zlotých.

Ministerstvo energetiky očekává, že PGG za pomoci svých akcionářů převezme menšího konkurenta KHW, který se potýká s problémy. V listopadu přitom úřad uvedl, že nebude potřeba, aby energetické firmy vynakládaly další peníze za doly.

Uhelná Elektrárna Rybnik Polsko
Ilustrační foto

KHW potřebuje k přežití asi jednu miliardu zlotých a Polsko uvedlo, že pokud se do konce prvního čtvrtletí neuskuteční fúze obou uhelných firem, KHW hrozí kolaps.

Zatím není jasné, zda majitelé dluhopisů KHW souhlasili s přeměnou části dluhu firmy na akcie, jak plánovala vláda.

Vládnoucí strana Právo a Spravedlnost (PiS) uvedla, že uhlí zůstane ještě roky hlavním zdrojem energie pro Polsko. Strana vyhrála v roce 2015 parlamentní volby částečně i díky slibům, že zachrání uhelný průmysl a ochrání pracovní místa.

Restrukturalizaci uhelných dolů dostaly na starosti hlavně státem vlastněné firmy s akciemi na burze, jako je PGNiG, PGE a Energa, které mají hotovost.

I tyto firmy však mají vlastní problémy, mimo jiné je trápí pokles cen elektřiny a růst nákladů na emise oxidu uhličitého. Soukromí investoři v odvětví kvůli tomu začali některé záchranné plány vlády kritizovat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se