Domů
Uhlí
Světová dvojka Allianz přestává pojišťovat uhelné doly a elektrárny

Světová dvojka Allianz přestává pojišťovat uhelné doly a elektrárny

Německá skupina Allianz, současná dvojka v oblasti pojišťovnictví, přestala nabízet pojištění pro nové, ale i stávající uhelné doly a elektrárny. Společnost plánuje v následujících letech rovněž dále omezovat své aktivity v oblasti financování společností, které generují svůj příjem z provozu uhelných elektráren a dolů.

Společnost Allianz sídlící v německém Mnichově oznámila další krok v její environmentální strategii, pomocí které chce podpořit globální přechod k nízkouhlíkové ekonomice. Allianz přestala financovat společnosti, které generují více než 30 % svých zisků z těžby energetického uhlí či více než 30 % elektřiny z uhelných elektráren, již v roce 2015, nyní však přichází další přitvrzení, kdy do roku 2040 budou z portfolia společnosti zcela vyloučeny. Podobně jsou vyloučeny společnosti, které plánují vybudovat více než  0,5 GW výkonu v uhelných zdrojích, které nejsou v souladu s Pařížskou dohodou.

V nadcházejících letech tak společnost sníží současnou 30% hranici o 5 procentních bodů. Podrobnější plán na vyřazení uhelných aktiv z investičního portfolia společnosti, včetně časového plánu, by měl být k dispozici v průběhu letošního roku. Allianz si nicméně nechává prostor v podobě výjimek udělených na základě individuálního posouzení, kdy společnosti přesahující tento limit budou muset prokázat strategii na omezení využívání uhlí, a to tempem, které bude v souladu s omezením globálního růstu teploty o 2 °C.

„Jsme přesvědčeni, že náš přístup dále zlepší v dlouhodobém měřítku poměr návratnosti a rizika našeho portfolia a že posílíme svou pozici investora orientovaného na budoucnost. Jako dlouhodobý investor chceme formovat přechod k ekonomice ohleduplné k životnímu prostředí společně s našimi klienty. Budeme tak rovněž strategicky rozvíjet naše investiční příležitosti do nových technologiích,“ uvedl Günther Thallinger, člen představenstva společnosti Allianz.

Kromě investic ovlivní zpřísnění politiky nově i pojišťovnictví

Investice do společností využívající energetické uhlí Allianz omezuje již několik let, nově však přestala nabízet pojištění spojená s výstavbou či provozem uhelných elektráren a dolů. Pojišťovna tak již nebude nabízet pojistky pokrývající ztrátu či škody v uhelných elektrárnách a dolech, stejně jako záruky na dluhopisy.

Podobně jako v případě investičních aktivit bude Allianz udělovat výjimky na základě individuálního posouzení projektů, kdy mezi rozhodujícími faktory budou tepelná účinnost elektrárny, možnosti nahrazení zdroje obnovitelnými zdroji, možnosti blackoutů či omezování dodávek vzhledem k nedostatku výkonu. Přihlíženo bude rovněž k tomu, zda se zdroje nachází v rozvojových či vyspělých zemích.

Zdroj úvodní fotografie: allianz.com

Komentáře

(2)

Petr

6. květen 2018, 14:45

Už aby to bylo u nás.

Příliš mnoho chamtivých manažerských hovad i v energetice začalo spoléhat jen na pojištění, a úplně v klídku najímají neproškolené pologramotné bandy Ukrajinců či Rumunů.

energetik

7. květen 2018, 07:23

A bude to mít na něco vliv když i jaderná energetika je nepojistitelná a s tolerováním a přehlížením škod už od svého začátku?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.