Domů
Uhlí
Další jednání uhelné komise bude 5. června v Prunéřově
Uhelná elektrárna Prunéřov

Další jednání uhelné komise bude 5. června v Prunéřově

Uhlí
10 komentářů
20. květen 2020, 14:55
ČTK

V pátek 5. června bude v Prunéřově na Chomutovsku jednat takzvaná uhelná komise, která má řešit útlum těžby uhlí, ale také celkový budoucí energetický mix ČR. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová. Plénum komise se naposledy sešlo v polovině ledna, další plánovaná jednání byla kvůli epidemii covidu-19 odložena. V omezené formě fungovaly pouze pracovní skupiny komise. Energetická skupina ČEZ v červnu odstaví starší z prunéřovských uhelných elektráren – Prunéřov I o výkonu 440 megawattů (MW).

Uhelná komise byla zřízena loni. Má 19 členů, předsedají jí ministři životního prostředí Richard Brabec (ANO) a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). První zásadní výstupy se podle dřívějšího vyjádření Brabce dají očekávat koncem letošního roku. Oborový web iUHLI.cz minulý týden napsal, že na základě vyjádření řady členů komise lze očekávat, že kvůli pandemii se termín protáhne.

Plánované jednání komise vítá člen uhelné komise za asociaci ekologických organizací Zelený kruh Jiří Koželouh z Hnutí Duha. „Je nejvyšší čas, aby se práce komise restartovala, takže vítám jednání v Prunéřově. Místo je zvoleno dobře – ukazuje, že zastaralé uhelné elektrárny je možné bez problémů odstavit. Ale i po odstavení Prunéřova I bude obrovský převis vývozu elektřiny z ČR, skleníkových emisí oxidu uhličitého i škodlivé rtuti. Takže zcela logický další krok je odstavit i zastaralé elektrárny Počerady a Chvaletice. To koneckonců může uhelná komise vládě poradit jako jeden z bodů svého doporučení,“ uvedl dnes.

Elektrárna Chvaletice patří do skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Mluvčí firmy Gabriela Sáričková Benešová v polovině dubna ČTK řekla, že společnost i během současné koronavirové krize pokračuje v ekologizaci elektrárny. „Soustředíme se na snižování skutečných škodlivin, tj. oxidů dusíku, oxidu siřičitého a tuhých znečišťujících látek, tak aby lidé na Pardubicku dýchali čistší vzduch,“ uvedla.

Majitelem hnědouhelné elektrárny Počerady, která leží mezi městy Louny a Most je zatím ČEZ. Firma ale nevyužila opci, aby majitelem elektrárny, která svým instalovaným výkonem pět krát 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi, zůstala. Také vlastníkem této elektrárny tak nejpozději od začátku roku 2024 bude skupina Sev.en Energy. Změnu majitele dlouhodobě kritizují ekologové, vadí jim zejména fakt, že Tykačova firma plánuje provozovat elektrárnu do budoucna déle než ČEZ.

Zástupci Sev.en Energy na březnovém setkání s novináři uvedli, že společnost chce zmodernizovat hnědouhelnou elektrárnu Počerady tak, aby mohla být v provozu i po roce 2028, kdy by měly začít platit další zpřísňující limity Evropské komise. Do elektrárny chce Tykačova firma investovat řádově miliardy korun.

Finanční ředitel ČEZ Martin Novák pak v nedávném rozhovoru s ČTK uvedl, že společnost meziročně odstavila 500 MW uhelných bloků – dva bloky v Ledvicích o výkonu 220 MW, blok elektrárny Dětmarovice s výkonem 200 MW a výrobní bloky ve Vítkovicích o výkonu téměř 80 MW. Nyní bude následovat 440 MW z odstavené elektrárny Prunéřov I. Navzdory pandemii koronaviru chce podle něj firma pokračovat ve svých plánech, které počítají s tím, že ČEZ do roku 2040 odstaví většinu svých uhelných zdrojů.

rdo rot

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
T
20. květen 2020, 17:37

Pokud jde EE na vyvoz a nezavrou se okamzite nejspinavejsi uhelky,je cela komise na prd...O NAS,BEZ NAS!!!

Vladimír Šťastný
21. květen 2020, 06:50

A které uhelky jsou podle vás nejšpinavější? EPR I odstaví letos v červnu, EPR II a ETU II jsou po komplexních obnovách a splňují všechny limity. To, co se dnes mediálně propírá, je rtuť. Ve skutečnosti je jí ve spalinách tak málo, že je problém její množství vůbec seriózně měřit.

ECHVA a EPO jsou v soukromém vlastnictví a pro to, aby mohly být i nadále provozovány je musí jejich majitel modernizovat a splnit celou řadu legislativních kroků a limitů. Tykač má ve svých rukou největší zásoby energetického uhlí. Ten kdo si myslí, že je nechá v zemi a své elektrárny nechá odstřelit, je nekonečný naiva.

Uhelky už dávno nejsou dominantními znečisťovateli, tak jako tomu bylo před převratem. Výroba EE z uhlí na vývoz sice není to nejlepší, co nás mohlo napadnout, ale když už se do toho jednou investovalo, má se to nechat ekonomicky dožít. Mimochodem, když už je jednou EE vyrobena, je celkem jedno, kde se spotřebuje, její distribuce a spotřeba žádnou další, negativní ekologickou stopu nezanechává. My v současné době nemáme jak výrobu v uhelkách nahradit.

OZE vyžadují další, nákladný rozvoj v sektoru ukládání, regulace a distribuce a navíc u nás na ně není dostatečný potenciál.

Proti jádru je v celé Evropě živen fanatický odpor. Jestli se nerozhoupeme a naše uhelky dožijí bez toho, že by za ně byla vybudována účinná a dostatečná náhrada, pak zažijeme období, kdy se nám bude po smradu z nich ještě stýskat.

Vinkler
21. květen 2020, 08:04

Neznám státní legislativu.

Je stát zavázán vyrábět energii dost pro všechny

nebo je to zejména starost odběratelů zajistit se sami.

Carlos
21. květen 2020, 10:18

O tom že by existoval zákon, který ukládá státu vyrábět elektřinu nevím. Co ale vím je že etatisti pořád přicházejí s tím jak (jim) stát (na úkor ostatních) musí všechno zajistit. Což je z mého pohledu pitomost nebo to váže zbytečné zdroje a podvazuje rozvoj podnikání.

A když to tak vezmu, tak obecně trend je dělat takovou regulaci kterou přežijí korporace a malé firmy ev. začínající podnikatelé, mají problém se do podnikání pustit pro byrokratické překážky. Tím vzniká příliš velká skupina lidí závislých na korporacích místo toho aby měli své živnosti, dívání se na švarcsystém jako na něco zlého je pak další problém (byť jsou obory kde to dává smysl - mnoho oborů s nějakou větší specializací, a kde to nedává smysl - běžná obsluha strojů, kancelářská práce...). S elektřinou je to to dost podobné, nezávislé výrobě elektřiny se kladou překážky a lidé jsou nuceni se napojit na centrální elektrárnu. Přitom část řešení dává elektřinu stejně čistou či čistší než současná síť.

Bohužel nám během posledního století všechno nějak degeneruje k novému feudalismu, ať už bude rudý, modrý, nebo jiný.

Karel Š
21. květen 2020, 19:00

to Carlos

prosim o vysvetleni myslenky: "lide jsou nuceni se napojit na centralni elektrarnu"...bud mi neco vyznamneho uniklo nebo je to nesmysl 1.kategorie...

diky za vysvetleni.

energetik
21. květen 2020, 20:49

Karel Š

Já vím o případech kdy stavební úřad odmítl vydat stavení povolení nebo kolaudaci domu bez přípojky elektřiny nebo přípojky na obecní vodovod i když měl investor vlastní zdroj vody i elektřiny.

Karel Š
21. květen 2020, 22:00

to energetik

predevsim by me zajimalo vysvetleni pojmu "centralni elektrarna"

Kolaudace je obecne zavisla na projektove dokumentaci. Pokud se skutecny stav vyrazne lisi od projektove dokumentace, pak je pochopitelne problem. Ale jinak je mou svobodnou vuli se od distributora elektriny kdykoliv uplne fyzicky "odriznout" a jit na ostrovni provoz. Jenze takovych "frajeru" moc neni...

Milan Vaněček
22. květen 2020, 08:05

Konečně. Konečně FJFI ČVUT otevřela nový studijní obor, "odstavování jaderných elektráren", teď začal nábor nových studentů, jak nás dnes ráno informovala ČT24.

To je správný příspěvek k státnímu plánu energetiky, teď ješte otevřít na ČVUT obory: fotovoltaické elektrárny a větrné elektrárny. Snad se toho do 5 let taky dočkáme.

St
22. květen 2020, 15:37

Doufám pane Vaněček, že tam budete přednášet. Že fakultu jaderné fyziky obohatíte svými hlubokými vědomostmi a znalostmi.

Pokud budu mít někdy cestu do Prahy, rád si poslechnu Vaši přednášku.

Milan Vaněček
22. květen 2020, 16:22

Trollík z Emilova stáda nás zase obdařil svým komentářem. Jen pro pořádek, měl jsem několik doktorandů z FJFI ČVUT, jeden dostal za svoji doktorskou práci (o nanokrystalickém diamantu) cenu rektora ČVUT a moje poslední doktorandka ( ZnO nanostruktury pro fotovoltaiku) cenu Wernera von Siemense.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se