Domů
Uhlí
Dovoz uhlí z Ruska do Číny se v červenci vyšplhal na pětileté maximum

Dovoz uhlí z Ruska do Číny se v červenci vyšplhal na pětileté maximum

Uhlí
9 komentářů
20. srpen 2022, 10:45
ČTK

Dovoz uhlí z Ruska do Číny se v červenci vyšplhal na nejvyšší úroveň za nejméně pět let. Rusko si rovněž třetí měsíc za sebou udrželo pozici největšího dodavatele ropy do Číny. Vyplývá to podle agentury Reuters z celních údajů. Rusko v poslední době do Číny uhlí i ropu dodává se slevou. Reaguje tak na pokles poptávky ze strany západních zemí, který je důsledkem ruského útoku na Ukrajinu.

Dovoz ruského uhlí do Číny v červenci meziročně stoupl o 14 procent na 7,42 milionu tun. To představuje nejvyšší měsíční úroveň od roku 2017, kam sahají srovnatelné údaje.

V Evropské unii začal 11. srpna v plném rozsahu platit zákaz dovozu ruského uhlí, na kterém se členské země dohodly v dubnu v rámci pátého balíku protiruských sankcí. Embargo přimělo Rusko zaměřit se na alternativní kupce, jako jsou Čína a Indie, a nabízet jim uhlí za výrazně nižší ceny.

Dovoz ruské ropy do Číny se v červenci meziročně zvýšil o 7,6 procent na 7,15 milionu tun, což odpovídá zhruba 1,68 milionu barelů denně. Byl ale nižší než květnový rekord, které činil téměř dva miliony barelů denně, píše Reuters.

Evropská unie se dohodla, že v rámci šestého balíku protiruských sankcí od 5. prosince přestane dovážet ruskou ropu a o dva měsíce později i ropné produkty. Z embarga bude dočasně vyňata přeprava ropy ropovodem Družba.

Rusko zahájilo útok na Ukrajinu 24. února. Čína odmítá ruskou agresi odsoudit.

pmh jrm

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
kuk
20. srpen 2022, 15:29

Čína teď bude russácky suroviny vyžírat jak krysa ve špajzu. Nerušeně a za pakatel. ??

Ivan Švančara
21. srpen 2022, 00:36

mas z toho evidentnu radost, ze sme takto vytreli zrak. Ale komu, ze? Niektore individua maju dojem, ze diablovi z vychodu. Pritom sme si do vlastneho hniezda len nas…rali.

Rejpal
21. srpen 2022, 00:45

V podstatě ano , Rusko bude ve vleku Číny a díky němu se z Číny stane do 10 let supervelmoc , kterou svět neviděl. Protože Čína k tomu má teď ideální příležitost má 1,4 miliardy obyvatel, přitom Číňani jsou pracovití a inteligentní dále má technologie i suroviny neexistuje stát na světě , který by mohl ve 21. století předehnat Čínu.

Jan Stehlik
21. srpen 2022, 08:39

Ono myslím to už takto povídal ten gen Šandor . USA se tlačilo na ukrajinu a tedy změnil se geopolitické rozložení sil . Ukrajina je pro rusáky zásadní a prohráli šachovou partii (museli použít zbraně) . V principu rusákum nezbylo nic jiného jak se odklonit od západu a více se budou teď orientovat na Asii . Doteď jsme profitovali z levných surovin my , teď to bude asie . Samozřejmě to nebude rychle hned , ale bude to dlouhodobá strategie . No a nejvíc na to doplatí evropa a díky green dealu bude evropa dost chudnout.

hellokitty
21. srpen 2022, 10:22

odporucam si pohladat videa ako cinania nicia cele obytne bloky kvoli splasknutej realitnej bubline, cina bude za 10 rokov supervelmoc ak prestane financovat nezmyselne infrastrukturne projekty, iba aby vykazovala ekonomicky rast a prestane chrastit zbranami na tchajwane

PetrD
21. srpen 2022, 10:45

Stejně tak je k doporučení knížka Tomáše Etzlera "Novinářem v Číně". Pro ty, kdo by snad Čínu chtěli obdivovat, nebo naopak žádné iluze nemají.

Ivan Švančara
21. srpen 2022, 11:10

zdravim ACoHentistu kittiho, pozri si, ako dopadli developerske projekty v Spanielsku, aby si nebol za nerozhladeneho. Minuly rok som bol v Cine na tyzden a zostala vo mne trauma z dychu totalitneho rezimu v chovani miestneho obyvatelstva. Poslal by som tam na rok kazdeho obdivovatela minuleho rezimu na prevychovu.

hellokitty
21. srpen 2022, 13:56

oznacit ma za "acohentistu" a pritom argumentovat "acohentym" spanielskom vyzaduje znacnu davku kognitivnej disonancie

Michal K.
21. srpen 2022, 19:05

tak my uvalime sankcie, ideme sa tu bezprecedentne znicit, dokonca platime za Rusku federaciu tranzitne poplatky, a nejak Cina si z nas bude robit dobry den ? To iste India, Turecko, Saudska Arabia ....

Tu uz konci kazda sranda. Co je moc, to je prilis !

Ja pozadujem uvalit sankcie na tieto staty a s okamzitou platnosto

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516