EDF prodá část své tradingové divize, která společnosti vydělala miliardy eur
EDF prodá část své komoditní tradingové divize, ačkoliv ta za téměř dvě desetiletí svého působení v obchodování s uhlím, plynem a elektřinou pro společnost znamenala miliardy eur zisku. K prodeji se údajně schyluje v rámci uhelné části divize, nyní vyvstávají otázky, zda stejný osud bude čekat i zbylou část tradingu EDF.
Divize tradingu EDF, která si za dobu svého působení vydobyla takovou pozici, kdy soupeří s největšími jmény v odvětví jako Glencore nebo Vitol, bude v rámci trendu budování image nízkouhlíkových energetických společností, boje proti změně klimatu a posílení finanční pozice EDF ochuzena o svou významnou uhelnou část. Tato sekce se pravděpodobně stane součástí společného podniku, jehož součástí jsou dvě významné japonské energetické společnosti Tokyo Electric Power a Chubu Electric Power.
Podle konkurenčních společností není nepravděpodobné, že se francouzským státem ovládaná EDF uchýlí k prodeji své celé tradingové divize. EDF a obě japonské společnosti odmítli záležitost komentovat, podle deníku Financial Times ovšem zdroje obeznámené se situací tvrdí, že se uchyluje k prodeji uhelné části tradingu, ke kterému by mělo dojít ještě před vánočními svátky.
Málo známá část EDF, produkující významné zisky
Očekávaná likvidace vrhla světlo na málo známou tradingovou divizi EDF, která se přeměnila z dodavatele uhlí pro flotilu uhelných elektráren EDF na významnou tradingovou společnost soupeřící s věhlasnou konkurencí.
Za posledních 5 let čistý zisk EDF Trading dosáhl v průměru 325 milionů euro (8,78 miliardy korun). Pro srovnání, Gunvor, pátá největší nezávislá ropná tradingová společnost zaznamenala za stejné období zisk po zdanění ve výši okolo 300 milionů dolarů (7,36 miliardy korun). EDF Trading vyplatil EDF od roku 2005 na dividendách 2,8 miliardy euro (75,7 miliard korun).
V minulém roce EDF oznámila možný prodej své uhelné tradingové části, když začala se strategickým přezkoumáním své produkce fosilních paliv a marketingových aktivit. EDF se tak snaží zbavit fosilní části svých aktivit v rámci prezentace jako nízkouhlíkové společnosti, podobně jako například E.ON nebo Vattenfall, který prodal svá uhelná aktiva české společnosti EPH.
Úvodní fotografie: EDF
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se