Domů
Uhlí
IEA: Globální výroba elektřiny z uhlí letos zřejmě dosáhne rekordní hodnoty
Emise uhelných elektráren

IEA: Globální výroba elektřiny z uhlí letos zřejmě dosáhne rekordní hodnoty

Uhlí
9 komentářů
17. prosinec 2021, 17:42
ČTK

Celosvětová výroba elektřiny z uhlí se v letošním roce kvůli rychlému oživování ekonomiky pravděpodobně vyšplhá na rekordní maximum. Předpověděla to dnes Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Upozornila, že tento vývoj podkopává snahy o snížení emisí skleníkových plynů.

„Po poklesech v letech 2019 a 2020 se očekává, že globální výroba elektřiny z uhlí se v roce 2021 zvýší o devět procent na rekordní maximum 10.350 terawatthodin,“ uvedla IEA ve výroční zprávě o trhu s uhlím.

Dodala, že poptávka po elektřině se v důsledku oživení ekonomiky zvýšila tak rychlým tempem, že s ní ekologičtější způsoby produkce elektřiny nedokázaly držet krok. Upozornila, že k růstu využívání uhlí k výrobě elektřiny přispěl rovněž růst cen plynu.

Více než polovina produkce elektřiny z uhlí připadá na Čínu, kde letos IEA počítá s devítiprocentním nárůstem na nové rekordní maximum. Ve Spojených státech a Evropské unii očekává IEA nárůst o téměř 20 procent, produkce na těchto dvou trzích by se však neměla dostat nad úrovně z roku 2019, tedy z období před příchodem pandemie covidu-19, a v příštím roce by měla klesnout díky zpomalení růstu poptávky po elektřině a většímu využívání obnovitelných zdrojů energie.

Celková globální poptávka po uhlí by se letos podle IEA měla zvýšit o šest procent, neměla by ale přesáhnout rekordní úrovně z let 2013 a 2014. V příštím roce by se však již mohla na rekord vyšplhat a na rekordní úrovních by se mohla držet také v následujících dvou letech.

„Uhlí je největším zdrojem globálních uhlíkových emisí a letošní rekordně vysoká úroveň výroby elektřiny z uhlí je znepokojivou známkou toho, jak výrazně svět zaostává ve své snaze o snižování emisí,“ uvedl šéf IEA Fatih Birol.

„Bez silných a okamžitých opatření vlád k řešení emisí z uhlí budeme mít jen malou šanci na omezení globálního oteplování na 1,5 stupně,“ dodal. Udržet do konce století globální oteplení na úrovni 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předindustriální érou je cílem stanoveným v pařížské dohodě z roku 2015.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
petr
17. prosinec 2021, 18:27

Tento stav je velmi smutným příběhem.

Neschopnost EK cokoliv operativně řešit prokázalo dnešní jednání "šéfů" zemí EU.

Pokud o energetice budou stále rozhodovat zelení političtí diletanti tak, nás čeká běžná cena silové elektřiny - 1 kWh okolo 6 Kč a cena zemního plynu pak třeba 35 Kč/m3, dnes bychom řekli nízká... těch 3 700 Kč za 1 MWh zemního plynu je trestuhodné...

1 l nafty = 11 kWh tedy při ceně plynu pak 40,7 Kč... máme tedy topit naftou kde je spotřební daň ???

Josef
17. prosinec 2021, 22:30

S tou naftou máte dobrý postřech spotřební daň Vám stát vrátí takže topit naftou je levnější než topit plynem.... Nicméně z tohoto pohledu je jasné, že ceny plynu jsou přestřelené a cena bude klesat. Jak se spusní NS2 půjde cena plynu dolů.

Vlastimil Kornas
18. prosinec 2021, 14:02

Nespustí a nebude klesat.

A až nastanou sankce které svět ještě neviděl tak bude studený odchov.

Carlos
18. prosinec 2021, 14:51

A nebo bude pro nejbližší roky nakontraktováno mnohem více zkapalněného ZP a ropy z jiných míst, případně se rozjede prospektorská činnost v Evropě, některé země zruší zákaz těžby z břidlic. Stejně tak dojde k růstu této činnosti ve zbytku světa. Vysoká cena energií také povede, pravděpodobně, na urychlení přechodu ze skládkování na spalování, nebo využití BRKO. Dá se hádat že možná výrazně vzroste zájem o dodávku bioplynu do plynárenské sítě. Dále se dá čekat že v Evropě výrazně vzroste zájem o využití existujících jezů a historických lokalit pro získávání energie z vody. I ta dotovaná cena v ČR je dnes pod tím za kolik se obchoduje na burze. Dají se očekávat velké investice do energetických úspor a využití odpadní energie.

maly jarda
18. prosinec 2021, 03:53

Mimochodem Čína spálí víc uhlí než zbytek světa dohromady.

Kdyby to bruselští soudruzi mysleli s ochranou prostředí vážně tak by plně rehabilitovali jadernou energetiku a stavěli v číně jednu jadernou elektrárnu za druhou. Rusové to dělají a pomáhají tak životnímu prostředí v číně (i na celém světě ) neskonale více než bruselští kašpaři sabotující už 30 let jadernou energetiku a blouznící o fotovoltaických elektrárnách ve finsku.

Mirek
20. prosinec 2021, 17:16

V Číně se staví 18 reaktorů najednoum, 37 reaktorů je v plánu, a 168 reaktorů je vzdálenější plán.

Zbyněk Poisl
18. prosinec 2021, 11:37

Jádro odstavují a fofrníky nefofrují, tak je na řadě uhlí. Čemu se kdo diví.

Jaroslav Loudil
18. prosinec 2021, 17:29

Musím se smát neschopnosti EU. Na včerejším veledůležitém jednání o cenách energií, plynu, OZE a jádru se tam všichni pohádali a výsledek je jedna velká NULA. Na čem se však všichni bez potíží shodli, je další trapný - "výblitek na Rusko", za to, že si po svém vlastním území přesunuje svá vlastní vojska. To je totiž - "zcela bezpracné a jednoduché" , asi jako nadávat na souseda, že mu v noci příliš často štěká pes. Ano, věci bezpracné a jednoduché, to ještě zvládáme jakž takž dobře, pokud jde - "do tuhého", tak vždy selžeme.

Jaroslav Loudil
18. prosinec 2021, 17:47

Ještě k výkonům oné EU. Eurokomisařka Helena Dalliová si dala velkou práci se zpracováním příručky pro členy evropské komise, jak se mají chovat a mluvit. Při oslovení se už nemá říkat - "dámy a pánové", ale jen -"vážení kolegové", neboť se v obecenstvu můžou nalézat tzv. "nebinární jedinci" a ti by se mohli urazit. Pojem "Vánoce" je prý nutné nahradit výrazem - "sváteční čas". Prý by se neměla používat jména Marie a Jan a měla by se nahradit neutrálními Malika a Julio. Už by se také nemělo psát "křestní jméno", ale nahradit ho výrazem - "první jméno".

Jde o pokus vytvořit nikoli "Evropu rovných", ale "Evropu stejných".

Tak těmito "veledůležitými věcmi" se dnes v dobách Covidové, ekonomické, dluhové a energetické krize zabývají naši eurokomisaři.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se