
Mezinárodní energetická agentura: Návrat uhlí je jen dočasný
Dle každoroční shrnující zprávy Mezinárodní energetické agentury zažívá energetika celosvětově nevídaný šok způsobený válkou na Ukrajině. Ta vynesla především ceny plynu do závratných výšin. I přes krátkodobý návrat některých fosilních zdrojů, jako uhlí, predikuje Mezinárodní energetická agentura obnovitelnou a jadernou energetiku jako jediná dlouhodobá řešení pro moderní energetiku.
Mezinárodní energetická agentura (IEA) vydala na konci října svou každoroční shrnující zprávu o světové energetice World Energy Outlook 2022. Válka na Ukrajině zahýbala s energetikou po celém světě. V důsledku nedostatku energie a vysokých cen vlády od března tohoto roku vyčlenily více než 500 miliard USD, aby ochránily spotřebitele, a to zejména ve vyspělých ekonomikách. Ceny zemního plynu totiž dosáhly v roce 2022 nevídané úrovně a pravidelně přesahovaly ekvivalent 250 USD za barel ropy.
IEA v reportu rovněž polemizuje, zda bude energetická krize příležitostí pro nové trendy v energetice. Energetický šok světu připomněl křehkost a neudržitelnost současného energetického systému a agentura shrnuje, že vlády po celém světě se budou nyní více soustředit na diverzitu zdrojů a energetickou nezávislost. Ve své zprávě nabízí tři scénáře rozvoje energetiky: Scénář stanovených politik, který informuje o trajektorii směřování energetiky na základě v současnosti existujících politik. Scénář oznámených závazků (Announced Pledges Scenario) předpokládá, že všechny cíle oznámené vládami budou splněny, včetně dlouhodobých cílů v oblasti čisté energetiky. Scénář čistých nulových emisí do roku 2050 pak mapuje způsob, jak do roku 2030 dosáhnout stabilizace nárůstu průměrné globální teploty o 1,5 °C a nabízí řešení moderní energetiky, které tomuto cíli mohou napomoct.
Co se týče obnovitelných zdrojů, agentura shrnuje, že obnovitelná energetika spolu s jadernou energií budou dlouhodobě jedinou udržitelnou cestou v energetice. S obnovou rovnováhy na energetických trzích zaznamenávají obnovitelné zdroje energie podporované jadernou energií trvalé zisky. IEA uvádí, že dnešní krize je pro uhlí pozitivní jen dočasně. Nárůst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů je dostatečně rychlý na to, aby předstihl růst celkové výroby elektřiny, a snížil tak podíl fosilních paliv na výrobě elektřiny.
Mohlo by vás zajímat:
no, a teraz porovnat sny s technologickymi moznostami.
Jednotka dočasnosti je 21 roků.... Takže horníci mají vystaráno!
Spotřeba uhlí prudce klesla v USA a EU , v Americe kvůli levnému plynu a v EU kvůli zelené ideologii. Dnes dohromady má EU + USA podíl na spotřebě už jen 10%. Asie spotřebovává 80% světové spotřeby uhlí a spotřeba roste o 1,5% ročně - průměr posledních 10 ti let. Ostatní regiony ve spotřebě stagnují. To znamená že i když v USA a EU dojde k propadu poptávky o polovinu - během příštích 10 let tak světová spotřeba uhlí vzroste o 1/10. Předpokladem pro takový prudký pokles poptávky je ovšem levný zemní plyn a to jak v EU tak USA. Pokud bude plyn drahý pak zejména v USA půjde spotřeba spíše nahoru - budou pálit svoje uhlí a plyn vyvážet do EU.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se